Lietuvoje

2015.09.08 13:45

L. Linkevičius: Ženevos susitarimas Ukrainos ligos neišgydys

BNS2015.09.08 13:45

Tvirtinti, kad vykdomas praėjusią savaitę Ženevoje pasirašytas keturšalis susitarimas dėl įtampos mažinimo Ukrainoje, sunku, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Tvirtinti, kad vykdomas praėjusią savaitę Ženevoje pasirašytas keturšalis susitarimas dėl įtampos mažinimo Ukrainoje, sunku, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Dabar, deja, galime teigti, kad toliau tęsiasi pastatų užgrobimas, žmonių grobimas, kaip žinia, rasta pora nukankintų žmonių. Kalbėti, kad Ženevos susitarimai vykdomi, sunku. Reikia konstatuoti, kad situacija tokia, kokia ir buvo, praktiškai galbūt galima išlošti kažkiek laiko, bet jokiu būdu neišgydyti ligos“, – BNS Seime sakė ministras.

Jis trečiadienį Seimo Užsienio reikalų komiteto narius informavo apie keturšales Europos Sąjungos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Ukrainos ir Rusijos derybas Ženevoje.

„Sveikinome pastangas pradėti diplomatinį dialogą, nes jis nevyko ilgą laiką, ir išreiškėme atsargią viltį. Matant susitarimo tekstą jau tuomet kilo nemažai klausimų, ar iš tikrųjų bus pasirengusi, ypač Rusija, vykdyti, nes matėme, kaip vyko įtampos eskalavimas, nebuvo atitraukta kariuomenė nuo sienų (...), simboliškai tik buvo atitraukta, tęsėsi pastatų užgrobimai, todėl vilties buvo nedaug“, – kalbėjo ministras.

Jis apgailestavo, kad pesimistinės prognozės pasitvirtino – įtampa Ukrainoje neslūgsta, nepaisant to, kad šios šalies valdžia stengiasi vykdyti savo įsipareigojimus. Kaip vieną iš pavyzdžių, L.Linkevičius minėjo Aukščiausiojoje Radoje registruotą Amnestijos įstatymo projektą, kuriuo siūloma, kad asmenys, kurie užgrobė pastatus, bet nepadarė kitų nusikaltimų, jeigu jie atiduos ginklus ir apleis neteisėtai užgrobtus pastatus, nebus persekiojami teisiškai.

„Manau, kad Ukraina parodė pakankamai susilaikymo, tai matome iš situacijos, karinės konfrontacijos nebuvo, bet kartu noriu pabrėžti, jog Ukrainos valdžia turi visą teisę, o gal net pareigą įvesti tvarką savo teritorijoje, o ne stebėti pasyviai kaip žiūrovai slenkančios šalies okupacijos“, – BNS sakė užsienio reikalų ministras.

Jis teigė matąs būtinybę į Ukrainą daugiau siųsti Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos stebėtojų, kad jie fiksuotų tai, kas vyksta šioje valstybėje.

Pasak L. Linkevičiaus, jeigu Ženevos susitarimas nebus vykdomas, Europos Sąjunga ir JAV griežtins sankcijas Rusijai.

„Matome kaip galimybę kalbėjimą truputį kietesne kalba. Tas turi būti daroma net tik Europos Sąjungos, bet ir nacionaliniu lygiu. Tai bus daroma, kaip matome iš JAV pareiškimų, po viceprezidento Joe Bideno vizito“, – tvirtino Lietuvos diplomatijos vadovas.

Balandžio 17 dieną per keturšalias derybas Ženevoje sutarta, kad visos šalys susilaikys nuo smurto, gąsdinimų, provokuojančių veiksmų, kad visi neteisėti ginkluoti būriai turi būti nuginkluoti, neteisėtai užimti pastatai grąžinti teisėtiems savininkams, okupuotos aikštės, gatvės ir kitos viešosios vietos visuose Ukrainos miestuose turi būti išlaisvintos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.