Lietuvoje

2012.08.30 08:32

Reketas ir narkotikų prekeiviai mokyklose – tik niūri praeitis?

Prieš rugsėjo 1-ąją policija beria pažadus, kad ypatingą dėmesį skirs moksleivių saugumui. Visgi rugsėju mokslo metai nesibaigia. Ar saugūs vaikai mokyklose?

Prieš rugsėjo 1-ąją policija beria pažadus, kad ypatingą dėmesį skirs moksleivių saugumui. Visgi rugsėju mokslo metai nesibaigia. Ar saugūs vaikai mokyklose?

Privertė sureaguoti

Reketas, mobiliųjų telefonų plėšimai, narkotikų prekeiviai – prieš keletą metų plūstelėję pranešimai privertė sureaguoti ne tik policiją, bet ir Kauno valdininkus. „Tai jau niūrios kasdienybės praeitis. Praėjusiais mokslo metais panašių atvejų neužfiksuota“, – tikino savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas Antanas Bagdonas.

Pasak jo, visose vidurinio lavinimo mokyklose ir kai kuriuose vaikų darželiuose buvo įrengtos stebėjimo kameros.

„Tai drausmina negerus žmones. Anksčiau būta tyčinių padegimų Petro Vileišio mokykloje. Įrengus kameras, baigėsi padeginėjimai“, – vieną pavyzdžių pateikė vedėjas.

Stebės ir policija?

„Mes siekiame, kad mokyklose įrengtos vaizdo kameros būtų sujungtos su centriniu policijos pultu. Galiu pasakyti, kad šie visi dalykai – didelis žingsnis užtikrinant vaikų saugumą“, – dėstė vedėjas.

Dar viena saugumo vizija Kauno švietimo įstaigose – jų teritorijas aptverti. „Kai kuriose mokyklose yra tvoros, tačiau jos saugo nebent nuo katinų, o ne nuo nepageidaujamų asmenų. Kol kas tai tik planai, kuriems nėra lėšų“, – aiškino A. Bagdonas.

Vedėjas patvirtino, kad kai kurios mokyklos yra sudariusios sutartis su saugos tarnybomis. Kitose prie įeigų yra budėtojai, kurie registruoja atėjusius asmenis. Kai kuriose mokyklose įrengti laukimo kambariai, o į mokyklos vidų pašaliniai neįleidžiami.

Muštynės už mokyklos ribų

Nors Švietimo ir ugdymo skyriaus statistika skelbia, kad per praėjusius metus mokyklose didesnių konfliktų neužregistruota, realybė kur kas žiauresnė. Tiesiog muštynės ir santykių aiškinimasis persikėlė už mokyklos teritorijos.

„Turi ir vaikai saugotis. Patys nekelti konfliktų ir nesivelti į juos“, – teigė A. Bagdonas.

Prieš porą metų buvo atliekamas tyrimas ir bandoma išsiaiškinti, kur vaikai jaučiasi nesaugiai.

Pasak Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjo, dar prieš tyrimą manyta, kad mokyklų tualetuose dedasi negerų dalykų, tačiau moksleivių atsakymai nustebino. „Daugelis vaikų atsakė, kad nesaugiausiai jaučiasi, kol iš mokyklos pasiekia namus“, – pasakojo A. Bagdonas.

Gaudo parduotuvėse

Pernai Kauno pedagogai su policija per pamokas lankydavosi prekybos centruose. Ten sutiktų moksleivių klausdavo, kodėl jie ne mokykloje. Pasak A. Bagdono, per metus lankomumas pagerėjo 20 proc.

„Kai kurios mokyklos jau įdiegė elektroninio dienyno paslaugą. Vaikai, atėję į mokyklą, tai užfiksuoja specialia kortele. Jeigu moksleivis nepasirodė ir pasibaigus pirmai pamokai, programa tėvams automatiškai išsiunčia žinutę. Šilainių mokykla jau naudojasi šia sistema“, – pasakojo A. Bagdonas.

Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas pripažino, kai kuriose mokyklose nesaugiai jaučiasi ne tik mokiniai, bet ir mokytojai. „Tai turi įtakos, jei mokykla yra nepalankioje kriminogeninėje aplinkoje. „Stasio Lozoraičio mokyklos direktorė pasakojo, kad net ir mokytojus užpuola. Vilijampolė įeina į rizikos aplinką“, – atviravo vedėjas.

Prie rizikingesnių A. Bagdonas priskyrė ir Vaidoto mokyklą, kurioje mokosi nemažai globos namų auklėtinių.

Saugumo priemonės

Rugsėjo 1–7 d. mieste vyks prevencinė akcija „Saugiai į mokyklą – saugiai į namus“. Prie mokyklų esančių pėsčiųjų perėjų budės policijos pareigūnai, šauliai ir policijos rėmėjai.

Kauno miesto savivaldybės administracija pasirašė susitarimą su draudimo kompanija dėl moksleivių draudimo nuo nelaimingų atsitikimų per akciją „Apsaugok mane“.

Du mėnesius Kaune vyks akcija „Saugesnė mokslo metų pradžia“. Viena saugos tarnyba iš akcijoje užsiregistravusių mokyklų priims pranešimus apie jų teritorijose esančius nepageidaujamus asmenis, vykdomą viešosios tvarkos pažeidimą, kitus veiksmus, keliančius grėsmę moksleivių ir mokytojų saugumui ir reaguos į tokius skambučius išsiunčiant greitojo reagavimo grupės ekipažą į mokyklos teritoriją suteikti reikiamą pagalbą. Saugos tarnybos greitojo reagavimo grupės nepilnamečius, pažeidusius viešąją tvarką, vartojusius alkoholinių gėrimų pristatys į Kauno miesto policijos komisariatus.