Lietuvoje

2014.04.18 00:31

Parlamento nurodymu turės būti steigiamas Nacionalinis vėžio institutas

BNS2014.04.18 00:31

Ketvirtadienį Seimas priėmė įstatymą, kuriuo turi būti įkuriamas Nacionalinis vėžio institutas.

Ketvirtadienį Seimas priėmė įstatymą, kuriuo turi būti įkuriamas Nacionalinis vėžio institutas.

Už Nacionalinio vėžio instituto įstatymo priėmimą balsavo 67 Seimo nariai, prieš buvo vienas, devyni susilaikė.

Sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis šį parlamento sprendimą pavadino didele klaida.

Pagal projektą, Vyriausybė įpareigota iki šių metų liepos 1 dienos reorganizuoti Vilniaus universiteto Onkologijos institutą į valstybinį mokslinių tyrimų institutą – Nacionalinį vėžio institutą. Į jo sudėtį numatyta įtraukti ir kliniką.

Institutas atliks mokslinius tyrimus, sveikatos priežiūros įstaigoms teiks metodologinę, metodinę ir kitą pagalbą vėžio kontrolės klausimais, koordinuos vėžio kontrolės veiklą, diegs onkologijos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros rezultatus į kasdienę praktiką, teiks aukščiausio lygio specializuotas ir individualizuotas onkologijos asmens sveikatos priežiūros paslaugas gyventojams, tvarkys Vėžio registrą ir pan.

Įstatymo rengėjų teigimu, Nacionalinis vėžio institutas reikalingas, nes pastaruoju metu piktybiniai navikai yra viena iš svarbiausių medicinos problemų Lietuvoje – kasmet diagnozuojama apie 18 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis, o mirštamumo nuo onkologinių ligų ir sergamumo santykis yra vienas didžiausių Europoje.

Tuo metu sveikatos apsaugos ministras ketvirtadienį ragino parlamentarų nepriimti šio įstatymo. Tiesa, jis pats, nors ir kalbėjo prieš šį teisės aktą, priimant jį išvis nebalsavo.

„Šis įstatymas dabar sukels labai daug neigiamų pasekmių, milžinišką teisinį konfliktą tarp Mokslo ir studijų įstatymo, Biudžetinių įstaigų įstatymo ir Sveikatos sistemos įstatymo. Bus negalima jo realizuoti. Bus daroma didelė klaida, jeigu šis įstatymas bus priimtas“, – tvirtino V. P.Andriukaitis.

Jo teigimu, neigiamą nuomonę dėl įstatymo yra pareiškę Lietuvos sveikatos mokslo universitetas, Vilniaus universitetas, onkologai.

Konservatorius Kęstutis Masiulis stebėjosi, kad medicinoje egzistuoja taip smarkiai tarpusavyje konfliktuojančios grupuotės.

„Man keista, kad priešinamasi tokiai skaidriai ir aiškiai idėjai, juoba kad toje srityje trūksta koordinavimo, trūksta gero valdymo, dėl to nukenčia ne kas nors kitas, bet nukenčia pacientai“, – sakė jis.

Tuo metu jo frakcijos kolega Arimantas Dumčius ragino „nepulti nuogiems į dilgėles“. Jo teigimu, kils problemų dėl Vėžio instituto finansavimo, nes klinikinį gydytojų darbą turės finansuoti Sveikatos apsaugos ministerija, o mokslinį – iš Švietimo ir mokslo ministerija.

Konservatorė Vincė Vaidevutė Margevičienė ragino medikus nebekariauti tarpusavyje, o labiau rūpintis pacientais.

„Vienoje gatvėje esančios dvi gydymo įstaigos taip ir nesutaria, kur pastatyti vieną aparatą ar kitą aparatą. Bet jos kažkaip nekariauja, kaip geriau padėti ligoniui. Nebegalima eksperimentuoti žmonių sveikata“, – kalbėjo ji.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.