Lietuvoje

2014.04.16 23:44

Senatorius J. McCainas: „Labai nerimauju dėl Moldovos“

Liepa Želnienė, 15min.lt2014.04.16 23:44

Trečiadienio vakarą Lietuvoje besilankantys JAV senatoriai Johnas McCainas, Johnas Barrasso, Johnas Hoevenas ir Ronas Johnsonas dalyvavo Ronaldo Reagano klubo diskusijoje su visuomene. Čia jie tikino, kad svarbiausia dabar nepamesti ilgalaikės strategijos ir atimti iš Rusijos pagrindinį geopolitinį ginklą – energetinę vienvaldystę.

Trečiadienio vakarą Lietuvoje besilankantys JAV senatoriai Johnas McCainas, Johnas Barrasso, Johnas Hoevenas ir Ronas Johnsonas dalyvavo Ronaldo Reagano klubo diskusijoje su visuomene. Čia jie tikino, kad svarbiausia dabar nepamesti ilgalaikės strategijos ir atimti iš Rusijos pagrindinį geopolitinį ginklą – energetinę vienvaldystę.

Senatoriai tvirtino, kad Lietuva energetinės nepriklausomybės kelyje yra labai toli pažengusi, o būtent tai yra vienintelis būdas pademonstruoti V. Putinui, kad jis nėra visagalis.

„Kai jūs būsite nebepriklausomi nuo Rusijos energetiškai, tada ji turės labai didelių problemų. Tada ir Rusijos žmonės, kurie yra labai protingi, pamatys, kaip jūs gyvenate laisvose valstybėse, ir norės patys turėti tokią gyvenimo kokybę. Tada V. Putinas tikrai turės didelių problemų“, – sakė J. McCainas.

Klausė, ką darytų B. Obamos vietoje

Pirmasis užduoti klausimą JAV politikams pasinaudojo buvęs Lietuvos premjeras, konservatorių pirmininkas Andrius Kubilius. Jis teiravosi, kaip J. McCainas elgtųsi rytoj, jei dabar jis, o ne Barackas Obama būtų JAV prezidentas.

„Kai pralaimėjau tuos rinkimus, miegojau kaip kūdikis, pabudau po dviejų valandų apsiverkęs“, – humoru nuo tiesaus atsakymo gynėsi senatorius. 

Tačiau paskui surimtėjęs J. McCainas pareiškė, kad, jei jis būtų tapęs JAV prezidentu tokioje situacijoje, kokioje dabar yra, pasaulis nebūtų atsidūręs, nes jis visada supratęs, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra tik buvęs KGB karininkas, kuriam Sovietų Sąjungos žlugimas yra didžiausia tragedija, ir nebūtų leidęs jam taip įsisiautėti.

„Aš suprantu, kad Rusija – tai degalinė, kuri apsimeta valstybe. Atsiprašau, bet dar daugiau: tai mafijos valdoma degalinė“, – pridūrė jis.

Kita vertus, J. McCainas tikino nežinantis, ką Rusija dabar toliau darys po to, kai okupavo Krymą. Jis svarstė, kad greičiausiai didžiausias pavojus po Ukrainos gresia Moldovai.

„Moldova tikrai yra labai sunkioje situacijoje“, – teigė jis.

J. McCainas tvirtino, kad pasaulis niekada nepamirš, kad Krymas yra okupuotas, kaip nepamiršo, kad okupuotos liko Gruzijos teritorijos – Abchazija ir Pietų Osetija.

NATO turėtų būti nuolat

Tuo metu Baltijos šalys, anot J. McCainas, yra gana saugios, nes jos yra NATO narės, o Rusija, be abejo, tai supranta. Kita vertus, Senatorius pabrėžė, kad NATO buvimas šiame regione ir Baltijos šalyse turėtų būti ne laikinas, o nuolatinis, strateginis, o JAV ir Baltijos šalių karinis bendradarbiavimas – kuo artimesnis.

„Tačiau kartu jūs turite suprasti, kad daugiau nebegalite gynybai išleisti mažiau nei 1 proc. BVP“, – dar kartą Lietuvos įsipareigojimus NATO priminė senatorius.

Taip pat senatoriai susitikime Vilniaus universitete kalbėjo apie tai, kad Rytų Europoje, o dar labiau pačioje Rusijoje, žmonės yra stipriai paveikti Rusijos propagandos, todėl „mūsų uždavinys yra suteikti jiems tikras žinias“.

Klausimą senatoriams diskusijoje uždavė ir ukrainiečiai. Jų vardu mikrofoną paėmęs vyras J. McCaino klausė, ar, jo supratimu, šiuo metu Rytų Ukrainoje yra įvesta Rusijos kariuomenė ir ar yra galimybių, kad JAV teiktų ukrainiečiams ginklų gynybai. Atsakydamas J. McCainas sakė nematantis nė vienos priežasties, kodėl Vakarai neturėtų padėti ukrainiečiams apsiginti.

„Žinoma, esu įsitikinęs, kad Rytų Ukrainoje veikia Rusijos kariai. Negi manote, kad tikiu ta pasaka, neva žmonės prisipirko Rusijos kariuomenės uniformų vietinėse parduotuvėse kaip Sovietų Sąjungos laikais?“ – ironizavo J. McCainas.

Pamatyti JAV senatorių prisirinko pilna Vilniaus Universiteto Mažoji Aula. Visiems diskusijos dalyviams nė neužteko kėdžių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.