Lietuvoje

2014.04.15 23:41

D. Grybauskaitė: galime tikėtis NATO sausumos pajėgų dislokavimo Lietuvoje

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį lankėsi kariuomenės pratybose „Gintarinė valia“.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį lankėsi kariuomenės pratybose „Gintarinė valia“.

Apžiūrėjusi karių pasirengimą, šalies vadovė eilinįsyk griežtai pasisakė apie Rusiją. Savo ruožtu kariuomenės vadovybė neslepia, kad kuo greičiau Lietuvoje bus NATO sąjungininkų sausumos pajėgos, tuo geriau bus užtikrintas šalies saugumas.

„Gintarinės valios“ pratybos apsieina be šautuvų, desantininkų ir lėktuvų – kariškiai galimos agresijos prieš mūsų šalį scenarijus repetuoja kompiuterinėmis simuliacijomis. Apžiūrėjusi pratybas, D. Grybauskaitė pareiškė, kad kariuomenei reikalingos tiek įstatymų pataisos, tiek geresni mechanizmai, žinybų koordinacija.

„Tai yra būtina. Ir tai yra naudinga būtent dabar, šioje situacijoje, kai matome vis labiau sudėtingėjančią situaciją už Lietuvos sienų, Europoje. Kai visa Europos saugumo sistema praktiškai yra griaunama Rusijos veiksmų“, – žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

A. Pocius apie NATO sausumos pajėgas Lietuvoje: kuo greičiau, tuo geriau

Kariuomenės vadas, generolas majoras Arvydas Pocius žurnalistams teigė paprastai vertinantis NATO sausumos pajėgų poreikį Lietuvoje. Esą kuo greičiau tai įvyks, tuo bus geriau.

„Galvoju, kad kuo greičiau – tuo geriau. Aš kaip kariškis sakau savo nuomonę. (…) Jeigu čia būtų mūsų kolegos, kažkuriame poligone arba kažkuriame mūsų kariniame dalinyje, be abejo tai būtų praktinė nauda mums atliekant bendras pratybas ir vykdant įvairiausią pasirengimą tiek valstybės gynybai, tiek dalyvavimui tarptautinėse operacijose“, – kalbėjo A. Pocius.

Pasak jo, NATO šalių sausumos pajėgos savaime veiktų kaip agresijos prevencija.

„Aš manau, kad kiekvienas sąjungininkų kariuomenės karys, atvykęs į mūsų valstybę, rodydamas kitos valstybės uniformą – tai jau yra tam tikras ženklas, kad mes nesame vienui vieni“, – tęsė generolas majoras.

„Čia yra politinis klausimas, visų pirma. Pirma politikai susitaria, kada ir koks vienetas atvyks. Aš galiu tiktai duoti savo karinį patarimą. O jo klausys ar neklausys – čia yra politikų reikalas. Aš patarčiau, kad (pajėgų dislokavimo reikia – DELFI) kuo įmanoma greičiau“, – pridūrė kariuomenės vadas.

Anot A. Pociaus, kariuomenė jau vykdo tam tikrus paruošiamuosius darbus šiuo klausimu.

„Nuspręsta nėra. Bet mes atliekame vertinimus, siūlymus. Be abejo, tai yra susiję su infrastruktūra, su tam tikromis lėšomis, kurios būtų skiriamos iš mūsų pusės“, – sakė kariuomenės vadas.

D. Grybauskaitė: NATO paramos bus tiek, kiek reikės

D. Grybauskaitė patikino, kad galime „tikėtis“ NATO sausumos pajėgų dislokavimo.

„Galime tikėtis, kaip NATO nariai, dislokavimo, t. y. buvimo čia. Bet mūsų kariuomenės padaliniuose – tai nebūtų atskira bazė kažkokios šalies, o tai būtų mūsų partnerių pajėgos. Jos gali būti įvairios, ne tik pėstininkų – pagal poreikį. Tokios galimybės taip pat aptariamos ir NATO būstinėje“, – teigė prezidentė.

Pasak jos, „gynybos priemonių bus tiek, kiek jų reikės“. „Bet, be jokios abejonės, tai nebus iš karo pranešta mūsų nedraugams“, – pridūrė D. Grybauskaitė.

Sankcijos Rusijai: atrodė, kad pakanka, bet...

Paklausta apie sankcijas Rusijai, prezidentė teigė pritarianti jų griežtinimui.

„Jeigu anksčiau buvo galima manyti, kad tų sankcijų pakako, kuo toliau, tuo labiau matosi, kad iš tiesų Rusijos veiksmai tampa visiškai neprognozuojami, nevaldomi. Nesiskaitoma su tarptautine teise, mėginama primesti savo teisę. Griaunama visa Europos po Antrojo pasaulinio karo sukurta saugumo sistema. Matome šalį, kuri elgiasi agresyviai, brutaliai ir nesiskaito su niekuo“, – sakė D. Grybauskaitė.

Pasiteiravus, kaip vertina vis didesnius Rusijoje dirbančių Lietuvos verslininkų patiriamus sunkumos, šalies vadovė buvo lakoniška: „Tokiomis priemonėmis Rusija griauna savo pačios ekonomiką“.