Lietuvoje

2015.09.08 13:45

KAM: Lietuva planuoja įsigyti daugiau mokomųjų naikintuvų

BNS2015.09.08 13:45

Stiprindama nacionalinių oro pajėgų pasirengimą, Lietuva per dvejus metus planuoja įsigyti daugiau mokymams skirtų lengvųjų atakos lėktuvų L-39 ZA, patvirtino Krašto apsaugos ministerija (KAM).

Stiprindama nacionalinių oro pajėgų pasirengimą, Lietuva per dvejus metus planuoja įsigyti daugiau mokymams skirtų lengvųjų atakos lėktuvų L-39 ZA, patvirtino Krašto apsaugos ministerija (KAM).

Kaip BNS informavo KAM Viešųjų ryšių departamento atstovas Laimonas Brazaitis, lėktuvų įsigijimui jau yra numatytos lėšos, šiuo metu pradedamos konsultacijos su partneriais, kurie galėtų pasiūlyti tokio tipo orlaivius. Lėktuvus įsigyti planuojama 2015–2016 metais.

Kol vyksta derybos su potencialiais pardavėjais, KAM neatskleidžia, kiek reaktyvinių lengvųjų atakos lėktuvų planuojama įsigyti ir kiek jie kainuos.

KAM atstovo teigimu, mokomieji-koviniai lėktuvai L-39 ZA yra būtini rengiant Lietuvos kariuomenės specialistus ant žemės – naikintuvų kontrolės ir valdymo karininkus, oro atakų vadovus. Taip pat jų reikia ne tik norint užtikrinti Karinių oro pajėgų lakūnų kovinį rengimą, bet suteikiant ir tiesioginę aviacijos paramą visoms Lietuvos kariuomenės pajėgų rūšims.

Kaip teigia KAM, Karinės oro pajėgos kasmet pasipildo 2–4 Vilniaus Gedimino technikos universiteto Antano Gustaičio aviacijos instituto absolventais, kurie didžiausią praktinę patirtį šiuo metu įgyja treniruodamiesi Čekijoje.

„Lakūnai į karines oro pajėgas įsilieja jau turėdami nemažą skraidymo valandų stažą ir yra paskiriami į transporto, sraigtasparnių arba atakos lėktuvų eskadriles, kur vykdomas tolimesnis jų rengimas. Šiuo metu Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje esantys lakūnai–instruktoriai užtikrina reaktyvinių lėktuvų pilotų teorinį pasirengimą, taip pat jie yra siunčiami treniruotis į Čekijoje esantį L-39 orlaivių simuliacinių treniruoklių centrą“, – tvirtinama KAM atsiųstame atsakyme.

Buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė antradienį sukritikavo tokius planus, teigdama, kad jie nėra prioritetas.

„Mane taip pat spaudė pritarti, pavyko atlaikyti. Jeigu jie reikalingi atitinkamų specialybių karių apmokymams, tai naikintuvus galima nuomoti. Taip daro estai.

Reikia nedelsiant apginkluoti Sausumos pajėgas“, – socialiniame tinkle „Facebook“ antradienį parašė konservatorė.

Šiuo metu Lietuva Šiauliuose įsikūrusias NATO oro policijos pajėgas remia sąjungininkų lėktuvams suteikdama Zoknių oro uosto infrastruktūrą bei užtikrindama nuolatinę visų oro uosto tarnybų - kontrolės bokšto, meteorologinių, navigacinių, ugniagesių, medicininės pagalbos, valdymo centro veiklą, teikdama logistikos paslaugas.

KAM pateiktais skaičiavimais, šiemet ši trijų Baltijos valstybių parama finansine išraiška sieks beveik 14 mln. litų sumą, kitąmet didės iki 17 mln. litų ir ateityje, planuojama, nebekis. KAM atstovų teigimu, Baltijos šalys šiuo metu tariasi dėl papildomų galimybių remti oro policijos misiją pastiprinti atvyksiančias pajėgas.

2011 metų rugpjūčio 30 dieną Lietuvos karinis orlaivis L-39ZA „Albatross“ pratybų metu susidūrė su Prancūzijos karinių oro pajėgų naikintuvu „Mirage 2000“. Lietuvos orlaivis po kontakto ore sudužo, o jo pilotai sėkmingai katapultavosi ir nenukentėję nusileido. Prancūzų naikintuvas su pažeistu stabilizatoriumi nusileido karinių oro pajėgų bazėje. Šiuo metu Lietuvos Karinės oro pajėgos turi vieną 1998 metais Čekijoje įsigytą „L-39ZA Albatros“ orlaivį, kuris buvo kapitaliai suremontuotas 2007 metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.