Lietuvoje

2014.04.15 11:02

Prezidentės patarėjas: 2 proc. nuo BVP skirti gynybai nėra neįgyvendinamas uždavinys

ELTA 2014.04.15 11:02

Lietuva yra pajėgi šalies gynybos finansavimui skirti 2 procentus nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) iki 2020 m., sako prezidentės patarėjas saugumo klausimais Kęstutis Budrys.

Lietuva yra pajėgi šalies gynybos finansavimui skirti 2 procentus nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) iki 2020 m., sako prezidentės patarėjas saugumo klausimais Kęstutis Budrys.

„2 proc. nuo BVP skirti gynybai nėra neįgyvendinamas uždavinys, nėra neįgyvendinamas tikslas. Mūsų sąjungininkai tai daro ir tai padaro, ir tai įmanoma yra padaryti“, – antradienį interviu „Žinių radijui“ sakė šalies vadovės atstovas.

Pasak K. Budrio, Lietuvos ekonomika yra greičiausiai auganti Europos Sąjungoje, kas lemia neblogas perspektyvas. Kitais metais Lietuva prisijungs prie euro zonos, tikėtina, didės surinkimas į valstybės biudžetą. Dėl šių ekonominių sąlygų atsiras galimybės didinti finansavimą gynybai.

„Ekonominės sąlygos tam atsiras ir jas reikės tiktai išnaudoti“, – buvo įsitikinęs prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas ir pabrėžė, kad svarbu išlaikyti valią to siekti.

Kovo pabaigoje Prezidentūroje septynių šalies politinių partijų lyderiai pasirašė susitarimą padidinti šalies gynybos finansavimo iki 2 proc. nuo BVP iki 2020 metų. Šį dokumentą K. Budrys vadino nacionaliniu susitarimu, kuris turės pergyventi kelis rinkimų ciklus, neleis spekuliuoti gynybos finansavimo temomis.

„Jame yra numatyti ir tam tikri mechanizmai, kaip tai padaryti, pavyzdžiui, kiekvienais metais Vyriausybė su susitarimą pasirašiusiomis partijomis turės aptarinėti būsimą nacionalinį biudžetą, Seimas taip pat turės nuspręsti, kokie planai yra ateinantiems metams dėl 2 proc. pasiekimo įgyvendinimo. Taigi tam tikri mechanizmai yra numatyti ir tikėtina, kad tai pavyks padaryti, jeigu iš tikrųjų bus išlaikytos tos pastangos“, – aiškino Prezidentės patarėjas saugumo klausimais K. Budrys.

Sakydamas, kur Lietuva išleis gynybai skiriamus 2 proc. nuo BVP, prezidentės patarėjas detalizavo kalbąs apie prioritetines sritis, kur krašto apsaugos sistemai šių lėšų reikėtų: prieštankinės gynybos sistemų įsigijimui, oro gynybos stiprinimui, sausumos pajėgų mechanizavimui, informaciniam ir kibernetiniam saugumui bei rezervo rengimui.

„Tai sritys, į kurias įdėję, išleidę pinigus, 2020 m. tikrai turėtume turėti geresnį rezultatą ir saugiau jaustis“, – teigė K. Budrys.

Šiuo metu gynybai skiriama 0,78 proc. nuo BVP, ir tai yra vienas mažiausių rodiklių tarp NATO valstybių.

Gynybos finansavimas ir regiono saugumas tapo ypač aktualus Krymo aneksijos atveju.