Lietuvoje

2012.08.28 14:12

Pirmoko pasuose – patarimai, kaip elgtis gatvėje

Rugsėjo pirmąją kiekvienas vaikas pirmą kartą atėjęs į mokyklą gaus saugaus pirmoko pasą, kuriame ras ne tik pagrindinius kelio ženklus, bet ir galės nusipiešti kelią į mokyklą, sužinos kaip taisyklingai užsisegti atšvaitą.

Rugsėjo pirmąją kiekvienas vaikas pirmą kartą atėjęs į mokyklą gaus saugaus pirmoko pasą, kuriame ras ne tik pagrindinius kelio ženklus, bet ir galės nusipiešti kelią į mokyklą, sužinos kaip taisyklingai užsisegti atšvaitą.

Nors pastaraisiais metais mažėja žuvusiųjų keliuose vaikų, Susisiekimo ministerijai didelį nerimą kelia didieji miestai, kurių savivaldybės nepakankamai skiria pinigų saugiam eismui užtikrinti.

Daugiau nei 30-čiai tūkstančių pirmokų rugsėjo pirmąją ar trečiąją bus įteikti pasai, kuriuose – patarimai, kaip elgtis gatvėje, kokių saugos priemonių laikytis, kaip segėti atšvaitą, bus galima sužinoti, ar taisyklių paiso tėvai.

„Jame labai žaismingai, paprastai, vaikiškai yra pateikta pati svarbiausia informacija, pagrindinės datos, kurias reikia žinoti. Pirmokas kartu su savo tėveliais turėtų nusipiešti maršrutą, kuriuo eis į mokyklą, ir pažymėti tas vietas, kur jis eis per gatvę, ir pabandyti eiti tuo maršrutu“, – sako susisiekimo ministras Eligijus Masiulis.

Šiemet keliuose sausį-rugpjūtį žuvo 10 vaikų, dviem mažiau nei pernai tuo pačiu metu, keliomis dešimtimis mažiau ir sužeistųjų. Ir nors šie skaičiai mažėja, pasak ministro, didžiausią nerimą kelia didžiųjų miestų savivaldybės, kuriose visi resursai skiriami didiesiems infrastruktūros objektams, užmirštant diegti papildomas saugumo priemones gatvėse.

„Miestai net nėra identifikavę pagal įvairias metodikas taip vadinamųjų juodųjų dėmių, ką kelių direkcija jau daro pakankamai seniai, jie tai pradeda tik dabar daryti. Ir jei neturi to žemėlapio, tai nežinai ir priemonių, kaip tikslingai spręsti tas problemas“, – teigia E. Masiulis.

Savivaldybėms kasmet skiriama penktadalis lėšų iš kelių priežiūros programos vietiniams keliams gerinti, tačiau ne tik keliams asfaltuoti, bet ir saugumo priemonėms diegti.

„Pernai buvome pateikę rekomendaciją, kad 15 proc. tų lėšų būtų naudojama eismo saugumo priemonėms, bet tai tik rekomendacijos. Dauguma savivaldybių atsiliepė ir padarė daugiau nei 15 proc., bet kitos sako, kad pats tų kelių ar žvyrkelių asfaltavimas ties mokykla ar per gyvenvietę jau yra pati eismo saugumo priemonė“, – pasakoja Automobilių kelių direkcijos direktorius Skirmantas Skrinskas.

Kelių direkcija per kelerius metus pinigų, skiriamų eismo saugumui krašto ir magistraliniuose keliuose didinti, kiekį beveik padvigubino, todėl iš buvusių prieš kelerius metus daugiau nei 200-tų vadinamųjų juodųjų dėmių šiemet beliko kiek daugiau nei 50.