Lietuvoje

2014.04.11 14:56

Omonininkai 1991-aisiais buvo sulaikę Krašto apsaugos departamento patarėją

BNS2014.04.11 14:56

1991-aisiais siautėję omonininkai Vilniuje neteisėtai buvo sulaikę tuometinį Krašto apsaugos departamento generalinio direktoriaus patarėją Artūrą Merkį.

1991-aisiais siautėję omonininkai Vilniuje neteisėtai buvo sulaikę tuometinį Krašto apsaugos departamento generalinio direktoriaus patarėją Artūrą Merkį.

Apie sulaikymo ir pabėgimo aplinkybes nukentėjusysis penktadienį pasakojo Vilniaus apygardos teismui, kuris nagrinėja baudžiamąją bylą dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui 1991 metais.

Kaltinimai šioje byloje pateikti buvusiems Vilniaus sovietų specialiosios paskirties milicijos OMON vadams – Boleslovui Makutynovičiui ir Vladimirui Razvodovui. Teismas yra konstatavęs, kad abu kaltinamieji vengia atvykti į posėdį, todėl byla nagrinėjama jiems nedalyvaujant.

A. Merkys pasakojo, kad 1991 metais jo tris vaikus auginusi šeima iš bendrabučio kambario Karoliniškėse kraustėsi į erdvesnį būstą prie Valakampių. Vyrui tuo metu kraustymuisi buvo paskirtas Vyriausybės autoūkiui priklausantis automobilis UAZ. Valakampiuose buvo įsikūrusi  ir OMON bazė. Manoma, kad kelis kartus per dieną pirmyn atgal su daiktais važinėjęs A. Merkys sukėlė omonininkų įtarimą – jie pamanė, kad nežinomas asmuo ėmė stebėti jų bazę.

Nukentėjusiojo teigimu, važiuojant vakare jam gal po penkto daiktų vežiojimo reiso miško keliuku, jį pasivijo keli automobiliai ir aplenkę sulaikė. Vairuotojui teko pateikti dokumentus.

„Aš pateikiau vairuotojo pažymėjimą, bet jiems šito buvo per maža. Jie surado mano kišenėse ir kitokius pažymėjimus – krašto apsaugos darbuotojo pažymėjimą, leidimą į Seimą, į Vyriausybę. Matyt, suprato, kad su manim reikia elgtis kitaip, nei su paprastu eismo dalyviu“, – žurnalistams po posėdžio pasakojo A. Merkys.

Iš sunkvežimio, kuriuo vyras vežė minkštus baldus ir vaikų žaislus, omonininkai netikėtai ištraukė į skudurą susuktą šautuvą. Omonininkai liepė A. Merkiui prieiti prie jų ir įsitikinti, kad tai – jo šautuvas. Manydamas, kad rengiama provokacija vyras sakė visomis išgalėmis stengėsi neliesti ginklo, kad nepaliktų pirštų atspaudų ir nebūtų pagrindo jo sulaikyti dėl tariamo neteisėto ginklo laikymo. A. Merkys suprato, kad tuo metu galėjo būti nuteistas už pasipriešinimą sovietų santvarkai ginklu ilgiems metams kalėjimo, todėl sumanė bet kuria kaina pasprukti.

Uždarytas į belangę Vilniaus centre, apie 4 val. vyras sulaukė pravažiuojančio automobilio, ir pasinaudojęs jo sukeltu triukšmu, išlaužė grotas, atjungė signalizaciją. Paskui perplaukė Vilnelės, kur jau buvo ledonešis, ir atbėgo iki Vidaus reikalų ministerijos. Iš ten buvo nuvežtas į policijos komisariatą, kur parašė pareiškimą dėl įvykio.

Pasak A. Merkio, jam būnant pas omonininkus, jis matė B. Makutynovičių.

„Pas B. Makutynovičių vyko filmavimas. Filmuojant jų operatoriams, aš turėjau prisilieti prie to rasto ginklo ir paaiškinti, kad jį turėjau. Matyt, tam, kad per tada populiarią laidą „Vremia“ (sovietų televizijos žinių laidą – BNS) būtų rengiamas reportažas, kaip ginkluoti Sąjūdžio, krašto apsaugos žmonės rengiasi karui prieš Sovietų sąjungą“, – sakė nukentėjusysis.

Jis byloje yra pareiškęs civilinį ieškinį dėl sulaikymo metu dingusių daiktų. UAZ automobilis po kurio laiko buvo grąžintas išardytas.

Į teismo posėdį penktadienį iš viso atvyko 15 nukentėjusiųjų.

Lietuvos teisėsauga teigia byloje atskleidusi 16 Lietuvos pasienio postų užpuolimo, ginklų grobimo, žmonių sužalojimo bei apšaudymo epizodų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.