Naujienų srautas

Lietuvoje2014.04.11 14:48

Premjeras: Rusija neparodė geros valios keičiantis informacija dėl pratybų jūroje

BNS 2014.04.11 14:48

Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius penktadienį pareiškė, kad Rusija pademonstravo geros valios trūkumą keičiantis informacija dėl pratybų Karaliaučiaus krašte, kurioms vykstant Rusijos karo laivas nukreipinėjo laivus Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje.

Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius penktadienį pareiškė, kad Rusija pademonstravo geros valios trūkumą keičiantis informacija dėl pratybų Karaliaučiaus krašte, kurioms vykstant Rusijos karo laivas nukreipinėjo laivus Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje.

Ministras pirmininkas teigė, kad tai nebuvo išskirtinis atvejis, o Karaliaučiaus srityje Rusijai vykdant savo pratybas Baltijos jūroje susidariusi situacija grėsmės Lietuvai nekelia.

„Tačiau manome, kad Rusija tiesiog pademonstravo negeranoriškumą apsikeičiant informacija apie vykdomas pratybas. Tikimės, jog ateityje vykdydama karines pratybas Rusija aktyviau bendradarbiaus su Lietuva ir informuos apie savo veiksmus, kad nekiltų nereikalingų kalbų“, – sakė A.Butkevičius. Jo komentarą BNS perdavė atstovė spaudai.

Lietuvos karinis laivas Baltijos jūroje ketvirtadienį reagavo į Rusijos karo laivo trukdymą Lietuvos ekonominėje zonoje, kur dėl karinių pratybų buvo nukreipinėjami laivai.

Radijo ryšiu užfiksavus informaciją, kad Rusijos karo laivas dėl vykdomų kovinių šaudymų nurodo keisti kursą zonoje esantiems civiliniams laivams, į Lietuvos ekonominę zoną buvo išsiųstas budintis Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivas „Sūduvis“.

Jis identifikavo Rusijos karinę korvetę ir eskadrinį minininką, su kuriuo užmezgė radijo ryšį.

Lietuvos karinių jūrų pajėgų atstovas seržantas Audrius Vitkauskas BNS sakė, kad atplaukus „Sūduviui“ Rusijos laivas kitų laivų nebenukreipinėjo.

„Įvykis užfiksuotas apie 9 valandą. Mūsų laivas „Sūduvis“ vietoje atsirado prieš 11 valandą. „Sūduvis“ taip pat buvo įspėtas, kad tai pavojingas rajonas, nes vyksta raketiniai šaudymai, bet nebuvo nukreipinėjamas iš to rajono, ir nebuvo žinių, kad nukreipinėjami ir kiti laivai“, – BNS penktadienį sakė A. Vitkauskas.

Pasak jo, Rusijos laivas į Lietuvos išskirtinę ekonominę zoną buvo įplaukęs apie pusantros jūrmylės (apie 2,8 kilometro). Incidentas užfiksuotas vakarinėje Lietuvos išskirtinės ekonominės zonos dalyje.

„Tai yra Lietuvos išskirtinė ekonominė zona ir paprastai užsienio šalių karo laivai negali reguliuoti kitų laivų judėjimo kitos šalies išskirtinėje ekonominėje zonoje“, – BNS sakė A.Vitkauskas.

Jo teigimu, tai nėra pirmas tokio pobūdžio incidentas, bet jie vyksta retai.

Lietuvos krašto apsaugos ministerijos atstovai BNS informavo, kad papildomai Lietuvos išskirtinei ekonominei zonai išžvalgyti ir reikiamai informacijai surinkti taip pat buvo išsiųstas Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparnis Mi–8.

„Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje leidžiama plaukti užsienio šalių laivams, tai pat ir karo, tačiau jie privalo deramai atsižvelgti į pakrantės valstybės teises ir pareigas ir nevaržyti išimtinės pakrantės valstybės teisių išskirtinėje ekonominėje zonoje“, – teigiama ministerijos komentare.

Jungtinių Tautų Jūrų teisės konvencija konkrečiai nereglamentuoja tokių atvejų. Anot teisininkų, pažeidimu gali būti laikomi tokie veiksmai, kurie realiai varžo valstybės teises išskirtinėje ekonominėje zonoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi