Naujienų srautas

Lietuvoje2014.04.07 15:27

Azerbaidžano demaršas: vietoj delegacijos Vilniuje – visiška tyla

Pirmadienį Seime prasidėjusį paskutinį Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai renginį aptemdė Azerbaidžano delegacijos sprendimas neatvykti į Lietuvą. Prieš renginį Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė bandė sužinoti, ar laukti svečių, tačiau į visus klausimus buvo atsakyta tyla.

Pirmadienį Seime prasidėjusį paskutinį Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai renginį aptemdė Azerbaidžano delegacijos sprendimas neatvykti į Lietuvą. Prieš renginį Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė bandė sužinoti, ar laukti svečių, tačiau į visus klausimus buvo atsakyta tyla.

Pirmadienį į Seime darbą pradėjusią ES parlamentų pirmininkų konferenciją atvyko beveik 50 užsienio delegacijų. Iš viso tarptautiniame renginyje dalyvauja apie 300 ES valstybių narių nacionalinių parlamentų ir Europos Parlamento, šalių kandidačių, ES Rytų partnerystės šalių parlamentų delegacijų narių ir svečių.

Su delegacija lauktas ir Azerbaidžano Didžiojo Medžliso Pirmininkas Ogtayus Asadovas.

Kaip 15min.lt pasakojo Seimo Komunikacijos departamento direktorė Loreta Raulinaitytė, po to, kai buvo išsiųstas kvietimas, Azerbaidžano atsakymą bandė sužinoti Seimo pirmininkė L.Graužinienė ir Seimo kancleris Jonas Milerius, tačiau atsakymo negavo.

„Kanceliarijoje dirbantis vadinamasis ryšio pareigūnas buvo pasiruošęs ir laukė delegacijos. Jie nei žadėjo atvykti, nei pasakė, kad neatvyks. Iki paskutinės dienos tikėjomės, kad galbūt atvyks. Jie skrenda su vyriausybiniu lėktuvu, jiems nereikia derintis prie keleivinių lėktuvų tvarkaraščių. Bet neatvyko. Ir nepaaiškino kodėl. Labai apmaudu, nes galėjo renginyje būti visi pirmininkai“, – apgailestavo L. Raulinaitytė.

Jos teigimu, Azerbaidžano ambasada taip pat nieko nepaaiškino. Šios šalies ambasados darbuotojai tikino, kad perdavė kvietimą ir patys laukia atsakymo.

Galėjo supykdyti paviešinti Lietuvos diplomatų pokalbiai

Gali būti, kad Azerbaidžano elgesys susijęs su praėjusią vasarą paviešintais Lietuvos ambasadorių pokalbiais. Įtariama, kad pokalbius slapta įrašė ir paviešino Rusijos slaptosios tarnybos arba Valstybės saugumo departamentas.

Pernai liepą svetainėje „YouTube“ tarp kitų paviešintų diplomatų pokalbių buvo pašnekesys, susijęs su Armėnijos ir Azerbaidžano santykiais.

„Aš esu dabar tas, priklausau tiems, kurie remia armėnus. Kadangi jie yra krikščionys, jie lygiai taip pat nukentėjo nuo Stalino žemėlapių braižytų kaip ir mes. Ir aš juos remiu. Labai pasyviai, bet...“, – viename iš įrašų kalba žmogus, kuris, kaip buvo nurodoma, buvo Lietuvos ambasadorius Vengrijoje Renatas Juška. Vėliau šis diplomatas prarado pareigas.

„Žmogiškai ar religiškai atrodo, kad Armėnija artimesnė, bet kad jie ten irgi, žinai, nabagai parsidavę, tai čia žinai, kaip pažiūrėsi, iš kurios pusės. Man tai dabar svarbiausia, kad kažkaip ir tie, ir kiti būtų on board summit`o kontekste“, – kalbėjo vyras, kuris buvo nurodomas kaip Užsienio reikalų ministerijos (URM) Rytų partnerystės politikos departamento direktoriaus pavaduotojas Zenonas Kumetaitis.

Ambasadorius vadino provokacija

Azerbaidžano ambasadorius Lietuvoje Hasanas Mammadzada BNS tai pavadino provokacija prieš Azerbaidžaną ir Lietuvą. Jis vylėsi, kad tai – klaida.

„Aš įsitikinęs, kad mano tikrasis kolega, Lietuvos ambasadorius Vengrijoje žino, kad šiandien šalių santykiai, paremti fundamentaliomis normomis ir tarptautinės teisės principais, neturi jokių alternatyvų“, – BNS citavo ambasadorių.

Kartu jis teigė, kad analizuodamas įrašus priėjo išvadą, jog toks pokalbis – neįmanomas tarp dviejų aukšto lygio diplomatų, ir sako negalintis patikėti, kad Lietuvos ambasadorius Vengrijoje gali išsakyti kitokią nuomonę dėl „okupuotos Azerbaidžano teritorijos ir Azerbaidžano teritorijos pavadinimo“ nei oficiali Lietuvos pozicija.

„Mums kelia susirūpinimą jo konflikto vertinimas, paremtas religinėmis pažiūromis kaip viduramžiais“, – taip pat teigia H. Mammadzada.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi