Lietuvoje

2014.04.04 16:24

Ministerija sieks uždrausti pardavinėti rūkalus šalia mokyklų

BNS2014.04.04 16:24

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo įpareigoti savivaldybes šalia švietimo įstaigų nustatyti zoną, kurioje būtų draudžiama pardavinėti tabako gaminius.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo įpareigoti savivaldybes šalia švietimo įstaigų nustatyti zoną, kurioje būtų draudžiama pardavinėti tabako gaminius.

Iniciatyvą paskatino 2011 metais atlikto alkoholio ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo Europos mokyklose tyrimo (ESPAD) duomenys, kurie parodė, kad net 74 proc. 15–16 metų amžiaus Lietuvos mokinių yra rūkę nors kartą gyvenime, o 24 proc. mokinių rūko kasdien, teigiama SAM pranešime.

Pasak ministerijos, nemažai tyrimų patvirtina, kad tabako vartojimo apribojimai mokyklose ir jų teritorijose yra efektyvi tabako vartojimo kontrolės priemonė.

SAM nurodo gerą pavyzdį – Alkoholio kontrolės įstatymą, kuriame jau įteisintas draudimas prekiauti alkoholiniais gėrimais prie sveikatos priežiūros, ugdymo įstaigų. Atstumą taip pat privalo nustatyti kiekviena savivaldybė.

Siūloma, kad įstatymo pataisos dėl prekybos rūkalais draudimo prie mokyklų įsigaliotų nuo 2015 metų liepos 1-osios.

ESPAD tyrimas parodė, kad Lietuvos mokiniai rūkyti pradeda labai anksti. Europoje vidutiniškai trečdalis (31 proc.) mokinių pirmąją cigaretę surūko būdami 13 metų amžiaus ar jaunesni, o Lietuvoje taip anksti rūkyti pradėjusių mokinių – pusė (52 proc.). Tyrimai rodo, kad kuo anksčiau vaikai pradeda rūkyti cigaretes, tuo didesnė tikimybė ateityje vartoti kanapes, kokainą, heroiną ir kitus narkotikus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt