Lietuvoje

2014.04.04 15:10

Lietuviai skautai Anglijoje: „Lietuviškumą puoselėjame kasdien”

2014.04.04 15:10

Pasaulinio skautų judėjimo įkūrėjas ir globėjas anglų lordas Robertas Baden-Povelis praėjusiame amžiuje rašė, jog skautybė nėra koks nors paslaptingas ar sunkus mokslas. Atvirkščiai, ji yra daugiau linksmas žaidimas, jei tik žvelgsime į ją teisingoje šviesoje. 

Pasaulinio skautų judėjimo įkūrėjas ir globėjas anglų lordas Robertas Baden-Povelis praėjusiame amžiuje rašė, jog skautybė nėra koks nors paslaptingas ar sunkus mokslas. Atvirkščiai, ji yra daugiau linksmas žaidimas, jei tik žvelgsime į ją teisingoje šviesoje.

„Taip pat skautybė turi auklėjamųjų savybių, lygiai kaip gailestingumas, ji gali būti tiek pat naudinga ir duodančiajam, ir gaunančiajam. Skautybės terminas reiškia berniukų ir mergaičių pilietiškumo lavinimo žaidimų pagalba sistemą”, – mokė Robertas Baden-Povelis.

Po Antrojo pasaulinio karo audrų Lietuvoje veikę skautai Lietuvių skautų sąjungą atkūrė Vokietijoje, tačiau dauguma joje ilgai neužsibuvo – daug lietuvių skautų persikėlė gyventi į Ameriką, Kanadą, Braziliją, Australiją, Angliją. 1947-ųjų pabaigoje Anglijoje įsikūrė pirmieji lietuviai skautai, kurių judėjimas greitai pasklido po daugelį Didžiosios Britanijos miestų: Derbį, Mančesterį, Notingemą, Londoną. Jau po metų, 1948-aisiais, buvo oficialiai įkurtas vadinamasis lietuvių skautų Anglijos Rajonas, o 1980 m. Anglijos Rajonas buvo pervadintas Europos Rajonu.

Lietuvių skautų sąjungos Europos Rajono vadas Vladas Gedmintas teigia, jog organizacijos tikslas – lavinti jaunimą, ugdyti gerus Lietuvos ir Anglijos piliečius. „Mes turime labai gilią bei gražią istoriją ir norime ją išlaikyti. <…> Svarbi ir kalba. Jei lietuvių kalba išnyks, tai išnyks ir Lietuvos kraštas”, – samprotauja V. Gedmintas.

Už visus Europos Rajono brolius atsakingas skautas vytis Paulius Chockevičius laidai „Tapatybė.LT” pasakoja: „Visada dalyvaujame Vasario 16-osios, Kovo 11-osios minėjimuose, savanoriaujame renginiuose bei organizuojame įvairias iškylas. Pagrindinis mūsų skautų renginys yra savaitę trunkanti vasaros stovykla Lietuvių sodyboje Anglijoje. Stovykloje gilinamės į Lietuvos istoriją, geografiją, dainuojame lietuvių liaudies dainas, laiką leidžiame žaisdami įvairius liaudiškus žaidimus. Kiekvieną vakarą rikiuočių aikštėje nuleisdami vėliavą giedame Lietuvos himną. Būna tokių vaikų, kurie į stovyklą atvyksta nemokėdami himno, tad darome viską, kad, stovyklai pasibaigus, jie žinotų Lietuvos himno žodžius. Tuo labai džiaugiasi vaikų tėvai.”

Skautė Rusnė Daugėlaitė priduria, jog kiekvienais metais į stovyklą susirenka apie 100 lietuvių skautų.

Skautų judėjimo gimtinėje Anglijoje skautišką įžadą tarnauti Dievui, Tėvynei ir artimui davusi Rusnė, samprotaudama apie savo tapatybę, laidos kūrėjams prisipažįsta, jog didžiuojasi esanti lietuvė: „Man lietuviška tapatybė asocijuojasi su labai daug kuo – su trispalve, lietuvių kalba, kurią vartoju kasdien bendraudama su mama bei draugais, su mano pomėgiais, nes groju gitara ir dainuoju lietuviškas dainas, su tautodaile, lietuviškais raštais, nes labai mėgstu austi juostas.”

„O man lietuviškos tapatybės raiška atsiskleidžia šeimoje. Aš labai dėkingas savo tėvams, kurie visada skatino šeimoje patriotiškumą”, – priduria skautas vytis P. Chockevičius.

„Tapatybė.LT” – jau šį šeštadienį per LRT Lituanicą 23:15 val. Lietuvos laiku. Laidą tiesiogiai galima matyti ir portale LRT.lt.

Laidos anonsas: https://www.youtube.com/watch?v=fO-EzpyjvQE

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt