Lietuvoje

2014.04.04 13:37

Darbo partijos byloje apklausta pagrindinė liudytoja

ELTA 2014.04.04 13:37

Apeliacinis teismas toliau nagrinėja Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ bylą. Penktadienį į posėdį atvyko svarbiausia bylos liudytoja Nijolė Steponavičiūtė.

Apeliacinis teismas toliau nagrinėja Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ bylą. Penktadienį į posėdį atvyko svarbiausia bylos liudytoja Nijolė Steponavičiūtė.

Trijų kaukėtų teismo darbuotojų į posėdžių salę atvesta N. Steponavičiūtė jau anksčiau yra sutikusi bendradarbiauti su teisėsauga, todėl nuo baudžiamosios atsakomybės „juodosios buhalterijos“ byloje ji yra atleista.

N. Steponavičiūtė byloje jau buvo apklausta 2012 m. Vilniaus apygardos teisme, tačiau į teismą dar kartą iškviesta po to, kai Darbo partijos įkūrėjas ir pagrindinis kaltinamasis Viktoras Uspaskichas suabejojo tuo, kad teismui pateiktos partijos finansinės ataskaitos nėra suklastotos.

Ankstesnį posėdį iškilo abejonių, kad partijos kasos išlaidų orderyje vienam milijonui litų trys paskutinieji nuliai yra parašyti ne tuo pačiu N. Steponavičiūtės raštu. Liudytoja prisipažino, jog tai yra jos raštas, nors rašysenos skirtumų yra.

„Kartais rašau skubėdama, stovėdama, o kitą kartą rašau sėdėdama. Tačiau tai yra mano parašyti skaičiai, nepamenu aplinkybių, kodėl rašysena skiriasi“, – teismui sakė N. Steponavičiūtė.

Ji teismui pasakojo, kad keturis kartus yra atidavusi dokumentus pačiam V. Uspaskichui į rankas.

Vis dėlto V. Uspaskichas netiki tokiais liudytojos parodymais ir teigia, kad skaičiai buvo suklastoti.

„Aišku, kad neįtikina (paaiškinimas – ELTA). Tai ji atsisėdus parašė, tai atsistojus parašė, tai neatsimena, kam atidavė. Tai yra prirašyti nuliai. Ir ne tik šiame čekyje. Aš parodžiau, jog dar yra 150 tūkst. litų orderis, kuriame taip pat yra prirašyti trys nuliai. Jokių parašų nėra, orderio numerio taip pat nėra“, – žurnalistams sakė V. Uspaskichas.

Pasak Darbo partijos įkūrėjo, jis turi įrodymų, jog buhaltere dirbusi N. Steponavičiūtė buvo užverbuota Valstybės saugumo departamento (VSD).

„Aš turiu tiesioginių įrodymų. Seime, kai VSD veiklą tyrė Nacionalinio saugumo komitetas, skyriaus vadovas paliudijo, kad VSD vadovybė davė nurodymą užverbuoti buhalterį. (...) Yra teiginys – pavyko užverbuoti. Ji teigdavo finansinę ataskaitą ir t. t.“, – sakė V. Uspaskichas.

Jo teigimu, tai, kad finansinėse ataskaitose nurodomas kai kurių išlaidų tikslas, – advokatų paslaugos.

„Darbo partija tuo metu neturėjo jokių ginčų jokiuose teismuose. O čia išlaidos advokatams – 70 tūkst. litų“, – stebėjosi jis.

V. Uspaskichas įžvelgia galimą sąmokslo teoriją, jog ataskaitų klastojimo tikslas – sužlugdyti Darbo partiją.

„Visa keturių ar penkių firmų, kur ji (N. Steponavičiūtė – ELTA) dirba, informacija buvo „sukišta“ neva į Darbo partijos buhalteriją“, – sakė jis.

Anot V. Uspaskicho, byloje užfiksuoti pinigų judėjimai ir išlaidos iš tikrųjų priklausė „Vikondos“ koncernui priklausančiai įmonei „Kartonas“, o ne Darbo partijai.

Jis taip pat neigė, jog apskritai kada nors yra bendravęs su N. Steponavičiūte.

„Niekada su ja nebendravau“, – tikino V. Uspaskichas.

Bylą kuruojantis prokuroras Saulius Verseckas teigė, jog N. Steponavičiūtė dar kartą buvo apklausta dėl to, kad advokatų apeliaciniuose skunduose buvo tam tikrų smulkmenų, kurios nebuvo išsiaiškintos pirmos instancijos teisme.

„Klausimai faktiškai kilo iš gynėjų apeliacinių skundų, tai tam tikros smulkmenos, kurių nebuvo detaliai klausinėta pirmojoje instancijoje. Aiškinomės dėl tų pasikartojančių sumų, ar jos yra tos pačios, ar skirtingos. (...) Dauguma dokumentų yra surašyta būtent jos, ji buvo buhalterė, ir dokumentus pasirašė ji“, – apie „trijų nulių“ klausimą kalbėjo S. Verseckas.

Jis teigė netikintis, kad N. Steponavičiūtė galimai galėjo būti užverbuota specialiųjų tarnybų.

„Aš specialiosiose tarnybose nedirbu ir agentų nežinau, tačiau nemanau, kad šioje byloje esantys liudytojai galėtų būti kažkokie agentai“, – sakė S. Verseckas.

Pasak jo, N. Steponavičiūtė savo parodymų, kurie buvo duoti Vilniaus apygardos teisme, nepakeitė – grynuosius pinigus ir dokumentus ji išties veždavo iš bendrovės „Kartonas“ į Darbo partijos būstinę arba atvirkščiai.

„Ne kartą ir pirmojoje instancijoje buvo pasakyta, kad jai ne kartą tekdavo pagal nurodymus vežti pinigus pas save į „Kartoną“ iš būstinės bei iš „Kartono“ į būstinę. Iš esmės visi jos parodymai sutampa“, – kalbėjo prokuroras.

Teismas taip pat į posėdį kvietė Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) specialistę, tačiau, pasak teisėjos Violetos Ražinskaitės, anksčiau kviesta VMI atstovė ten nebedirba ir atsisakė atvykti į posėdį, o kitai atstovei leista susipažinti su bylos medžiaga, tad teismas laukia jos kitą kartą.

ELTA primena, kad pirmos instancijos teismas kaltinamuosius Darbo partijos byloje Viktorą Uspaskichą, Vitaliją Vonžutaitę, Vytautą Gapšį bei buhalterę Mariną Liutkevičienę pripažino kaltais dėl apgaulingo buhalterijos tvarkymo ir beveik 4 mln. litų mokestinių prievolių vengimo. V. Uspaskichui teismas skyrė 4 metų laisvės atėmimo bausmę, V. Vonžutaitė nuteista 3 metams kalėjimo, M. Liutkevičienei skirta vienerių metų laisvės atėmimo bausmė, o V. Gapšiui – daugiau nei 35 tūkst. litų bauda. Darbo partija, kaip juridinis vienetas, byloje nėra teisiama. Aukštesnės instancijos teismui sprendimą apskundė ir nuteistieji, jų advokatai ir prokurorai.

Prokuroras S. Verseckas yra apskundęs pirmosios instancijos teismo nuosprendį atleisti Darbo partiją kaip juridinį asmenį nuo atsakomybės, kadangi ji buvo reorganizuota. Anot S. Versecko, Darbo partija dabar susigrąžino senąjį savo pavadinimą, todėl turėtų būti teisiama.