Lietuvoje

2015.09.08 13:45

E. Jakilaitis: LRT debatuose dalyvaus visi kandidatai į prezidentus

ELTA2015.09.08 13:45

Kandidatų į prezidentus debatai prasidės po kiek daugiau nei dviejų savaičių, balandžio 17 dieną. Šiemet jie neturės galimybės į „idėjų ir kompetencijos kovą“ siųsti savo atstovų, bet turės rinktis dalyvauti patys, ar palikti tribūną tuščią.

Kandidatų į prezidentus debatai prasidės po kiek daugiau nei dviejų savaičių, balandžio 17 dieną. Šiemet jie neturės galimybės į „idėjų ir kompetencijos kovą“ siųsti savo atstovų, bet turės rinktis dalyvauti patys, ar palikti tribūną tuščią.

Penkios debatų laidos iki pirmojo rinkimų turo bus transliuojamos Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) eteryje, kur joms diriguos vedėjas Edmundas Jakilaitis, dar keturios debatų laidos bus rengiamos vienoje iš komercinių televizijų.

Kurioje būtent komercinėje televizijoje vyks debatai paaiškės pasibaigus viešajam konkursui, teigė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) atstovas Rokas Stabingis.

Tuo tarpu E. Jakilaitis teigė jau sulaukęs visų kandidatų, „įskaitant Prezidentę Dalią Grybauskaitę“, patvirtinimo, kad šie rengiasi dalyvauti debatuose.

Šių debatų modelis pasirinktas toks, kad visuose penkiuose LRT studijoje vyksiančiuose debatuose susirems visi kandidatai į prezidentus, o ne du atrinkti atsitiktine tvarka.

„Buvo įvairių minčių dėl formos, bet diskutuojant su VRK, buvo priimtas toks sprendimas. Manoma, kad esant tokiam kandidatų skaičiui, koks yra dabar, įmanoma išlaikyti laidos dinamiką ir patrauklumą“, – Eltai sakė E. Jakilaitis.

Vedėjo vertinimu, taip visiems kandidatams yra sudaromos lygios galimybės. Kandidatai netgi negalės rinktis prie kurio priešininko stovėti, vieta bus parinkta pagal pavardės pirmosios raidės vietą abėcėlėje.

Tuo tarpu politinės komunikacijos ekspertas, Vilniaus Universiteto Komunikacijos fakulteto Medijų tyrimų laboratorijos vadovas daktaras Andrius Šuminas įžvelgė grėsmę, kad tokie debatai, kai vienu metu galimai dalyvaus septyni kandidatai, o dalyvavimo tvarką griežtai apbrėš VRK taisyklės, gali virsti „kalbančių galvų paradu“.

„Klasikiniuose debatuose dalyvauja du oponentai, tada yra jiems galimybių įsivelti į tarpusavio diskusijas. Jei kalbama apie septynis dalyvius, tinkamai moderuojant, kaip buvo per E. Jakilaičio „Lietuvos Ryto“ televizijoje vestus debatus per Seimo rinkimus, yra įmanoma kažką panašaus į debatus padaryti. Iš principo, toks formatas nėra pats tinkamiausias. Taip pat jis yra labai sunkus pačiam moderatoriui ir ne itin patrauklus žiūrovui“, – sakė A. Šuminas.

Tačiau tiek ekspertas, tiek laidos vedėjas vienareikšmiškai palankiai atsiliepė apie VRK taisyklę, kad į debatus kandidatas negalės vietoj savęs siųsti patarėjo, padėjėjo, ar kokio nors kito atstovo. Jei jis neateis pats, tribūna liks tuščia.

„Tai yra labai teisinga, nes žmonės renka Prezidentą, o ne jo patarėją, štabo vadovą ar dar kažką kitą“, – sakė E. Jakilaitis.

Šį sprendimą pavadino „labai džiugiu“ ir A. Šuminas. „Tokius pavyzdžius galima matyti tik Rusijoje, kai vykstant Prezidento rinkimams debatuose dalyvauja kandidatų patikėtiniai ar padėjėjai, o ne pats kandidatas. Tai šiek tiek prievartinis, bet kandidato privertimas išeiti į tiesioginį eterį ir atsistoti veidu į tautą“, – sakė Vilniau Universiteto dėstytojas.

LRT debatai vyks tokiu principu: penkios laidos bus skirtos keturioms stambioms temoms – nuo ekonomikos iki teisėtvarkos ir užsienio politikos. Klausimus kandidatams rengs LRT žurnalistai, pasitelkę atitinkamų sričių specialistus. Klausimus kandidatams taip pat siunčia rinkėjai el. pašto adresu: debatai@lrt.lt.

Kiekvienoje laidoje bus parinkta tiek klausimų, kiek dalyvauja kandidatų. Klausimai bus žinomi tik specialiosios laidos vedėjui.

Klausimai kandidatams bus paskirstomi burtais – po vieną kiekvienam kandidatui. Į juos kandidatai atsakys pagal eilę, kuri taip pat bus nustatoma burtų keliu.

Kiekvienas kandidatas turės 120 sekundžių atsakyti į savo ištrauktą klausimą. Po kandidato atsakymo tuo pačiu klausimu galės pasisakyti ir kiti kandidatai, jiems bus skiriama po 60 sekundžių.

„Man atrodo, kad labai gerai yra girdėti viena ir ta pačia tema kalbančius visus kandidatus, tada atsiskleidžia jų kompetencija, surinktos žinios, kas gali daryti sprendimus, kokios yra idėjos dėl būsimų sprendimų, o kas tiesiog abstrakčiai plaukioja. (...) Kalbant apie šią laidą, man yra viskas daugiau negu aišku. Tai yra idėjų ir kompetencijos kova“, – sakė E. Jakilaitis.

Paklaustas apie tai, kokią jis mato sau, kaip vedėjui, pagrindinę užduotį, E. Jakilaitis atsakė, kad „netrukdyti“.

Politinės komunikacijos tyrinėtojas A. Šuminas pažymėjo, kad pagrindinė moderatoriaus užduotis yra „tinkamai iškelti ir pateikti aštrius klausimus, kurie priverstų debatuose dalyvaujančius politikus išsakyti aiškiai konkrečiai savo nuomonę vienais ar kitais klausimais“.

Naujovė šiuose LRT debatuose bus iškart po laidų rengiamos žiūrovų sociologinės apklausos. Jos tirs, kas, žiūrovų nuomone, laimėjo debatus, taip pat – ar pakito jų nuomonė. Rezultatai bus skelbiami viešai po kelių dienų.

VU dėstytojo nuomone, debatai yra pakankamai svarbus elementas formuojant visuomenės nuomonę apie kandidatus.

„Tokie rinkiminiai debatai yra viešas tiesioginis kandidatų išėjimas į liaudį, auditorijos pasiekimas, ir tai priklauso nuo debatų moderatoriaus, tinkamo pasiruošimo. Tačiau, jeigu mes kalbame apie klasikinį debatų formatą, tai yra vienas iš esminių taškų, kurių metu žmonės apsisprendžia, už kurį kandidatą jie balsuos Prezidento rinkimų metu“, – sakė A. Šuminas.

Nors, pasak eksperto, dalis rinkėjų turi susiformavę išankstines nuostatas, ir jų nuomonę sunku pakeisti, kad ir ką kalbėtų jo favorito oponentai, pakankamai nemaža dalis asmenų nėra taip tvirtai apsisprendę, arba galutinį sprendimą priima tik pildydami balsavimo biuletenį.

„Tokiems žmonėms debatai yra vienas jų sprendimą nulemiančių elementų“, – teigė A. Šuminas.

Politinės komunikacijos ekspertas prognozuoja, kad debatuose matysime „bendrą frontą – prieš Grybauskaitę“.

„Greičiausiai matysime kitų kandidatų bandymą pulti dabartinę prezidentę D. Grybauskaitę ir mėginimų parodyti, kad ji yra galbūt netinkama ar nevisiškai tinkama būti perrinkta antrai kadencijai“, – numato A. Šuminas.

Tačiau politinės komunikacijos specialistas nerekomenduoja Prezidentei vengti tokios akistatos ir palikti tuščią kėdę idėjų kautynėse.

„Būtų galima svarstyti, kiek toks sprendimas turėtų pasekmių rinkimų rezultatams, bet be jokios abejonės, jei kalbame apie demokratinius rinkimus, apie diskusijas – apie rinkiminius klausimus, pažadus ir tikrą demokratinį procesą, tai toks poelgis būtų sunkiai paaiškinamas ir nenaudingas pačiai Prezidentei“, – sakė A. Šuminas.

Specialiosios LRT laidos bus rengiamos 2014 m. balandžio 17, 24 dienomis, gegužės 1, 8, 9 dienomis. Laidos bus tiesiogiai transliuojamos LRT televizijos programoje ir LRT radijo programoje: pirmieji debatai ekonominiais klausimais vyks balandžio 17 dieną nuo 21.15 val. iki 23.00 val.

Balandžio 24 dieną, nuo 21.15 val. iki 23.00 val., bus diskutuojama apie socialinę politiką, sveikatos apsaugą ir švietimą.

Gegužės 1 dieną, nuo 21.00 val. iki 22.45 val., vyks debatai apie teisėsaugos, teisėtvarkos, kovos su korupcija temomis.

Gegužės 8 dieną, nuo 19.00 val. iki 20.25 val., ir nuo 21.00 val. iki 21.55 val. bus diskutuojama apie užsienio politiką.

Gegužės 9 dieną, nuo 19 val. iki 20.25 val., ir nuo 21.00 val. iki 22.15 val., vyks baigiamoji debatų laida.

Pirmasis Prezidento rinkimų turas vyks gegužės 11 dieną. Jeigu bus antras turas, papildomos laidos gali būti surengtos gegužės 15, 22 dienomis, nuo 21.15 val. iki 23.00 val.