Lietuvoje

2014.04.01 23:32

Dėl V. Uspaskicho teisinės neliečiamybės spręsianti komisija prašys Seimo pratęsti jos darbą

ELTA2014.04.01 23:32

Laikinoji tyrimo komisija, spręsianti, ar sutikti Seimo narį Viktorą Uspaskichą patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę, iki Seimo numatyto termino – balandžio 4-osios dienos – nespės pateikti savo išvadų.

Laikinoji tyrimo komisija, spręsianti, ar sutikti Seimo narį Viktorą Uspaskichą patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę, iki Seimo numatyto termino – balandžio 4-osios dienos – nespės pateikti savo išvadų.

Pasak komisijos pirmininko Petro Gražulio, planuojama prašyti Seimo pratęsti jos darbą.

„Manau, kad tikrai nespėsime iki numatyto termino, tai dabar komisija prašys, kad Seimas pratęstų komisijos darbą“, – po antradienį vykusio komisijos posėdžio žurnalistams sakė P. Gražulis.

Komisijai prireiks papildomo laiko, nes nutarta pateikti paklausimus Teisėjų tarybai, generaliniam prokurorui ir teismui. Taip pat komisija nutarė paprašyti atlikti dar vieną V. Uspaskicho išsakytų žodžių lingvistinę ekspertizę. P. Gražulis nesiėmė atsakyti, kada komisija baigs darbą, tačiau tikisi, kad tai galėtų įvykti Didįjį penktadienį.

„Kreipimesi nurodysime, kad pateiktų atsakymus per 10 dienų. Komisija, gavusi atsakymą, vieną ar du kartus turės susirinkti, manau, kad spėsime, kur čia mes labai skubame? Manau, kad Didįjį penktadienį spėsime priimti sprendimą“, – svarstė P. Gražulis.

Tuo tarpu konservatorius Arvydas Anušauskas mano, kad siekiama vilkinti komisijos darbą.

„Aš manau, kad komisijos pirmininkas norėjo suvelti posėdį ir tai jis sėkmingai padarė. Šiuo atveju kreipiamasi į institucijas dėl tokios informacijos, dėl kurios Seimas jau apsisprendė. Tai yra visai kita byla, visai kitas tyrimas. (...) Komisijos įgaliojimuose nėra jokių įpareigojimų grįžti prie buvusių svarstymų. Aš matau, kad komisijos pirmininkas sąmoningai pažeidė tai, kas yra jo paties įgaliojimuose – tai yra suvėlė visą posėdį ir, aš manau, rezultatą mes galime nuspėti iš anksto. Jis bus ištęstas, komisija netilps į nustatytą laiką. Šiuo atveju galima, ko gero, pasveikinti V. Uspaskichą, kad jis su P. Gražulio pagalba pasiekė tą tikslą bent šiame tyrime“, – teigė A. Anušauskas.

To tarpu pats V. Uspaskichas mano, kad kuo daugiau bus žinoma aplinkybių, tuo geriau bus priimant sprendimą. „Ar blogai, jei jie priimant sprendimą žinotų daugiau? Aš galvoju, kad gerai.(...) Kodėl bijoti sužinoti daugiau? (....) Viskas, kas vyksta ne pagal konservatorių dūdelę, yra neteisinga. Tokie yra standartai“,– piktinosi V. Uspaskichas.

Antradienį komisija išklausė V. Uspaskichą ir prokurorus. Komisijos nariai peržiūrėjo filmuotą medžiagą, kaip V. Uspaskichas interviu žurnalistams Vilniaus oro uoste kalbėjo apie teisėjus.

Prokuroras Egidijus Motiejūnas sakė, kad V. Uspaskichas, kalbėdamas apie 3 teisėjus, priėmusius nuosprendį su juo susijusioje byloje, pavadino juos „nusikaltėliais, bailiais ir nesavarankiškais“.

Pateikdamas lingvistinę specialisto išvadą, prokuroras sakė, kad tokiais žodžiais teisėjai yra pažeminami. Kai kurie komisijos nariai teiravosi, ar buvo atsižvelgta į tai, kad lietuvių kalba V. Uspaskichui nėra gimtoji. Prokuroras yra įsitikinęs, kad „turi būti kažkas šventa Lietuvoje.“ „Mano nuomone, tai Sausio 13-oji, bažnyčia ir teismas“, – teigė E. Motiejūnas.

Tuo tarpu pats V. Uspaskichas savo kalboje pažėrė kritikos Darbo partijos bylą nagrinėjusiam teismui. „Teismas, koks šventas bebūtų, jis neturi teisės dalyvauti politiniuose žaidimuose“,– tvirtino politikas.

V. Uspaskichas, nepaisant emocingos kalbos ir priekaištų teismams, vis dėlto pripažino, kad žodžiai apie teisėjus išsprūdo, kai jis tik tai išlipo iš lėktuvo, buvo išsiblaškęs, po atostogų. „Gailiuosi, kad taip pasakiau, tai nebuvo paruoštas pranešimas spaudai, tai buvo ekspromtu, išlipant iš lėktuvo, pakišant mikrofoną“, – sakė jis apie savo interviu žurnalistams.

Politikas tvirtino, kad čia nebuvo nieko piktybiško ir dėl to gailisi. „Aš gailiuosi, kad taip padariau“,– sakė V. Uspaskichas.

Seimas yra pavedęs komisijai tyrimą atlikti iki balandžio 4-osios.

Komisijoje dirba 12 Seimo narių: Arvydas Anušauskas, Arūnas Dudėnas, Petras Gražulis, Zbignevas Jedinskis, Sergejus Jovaiša, Algis Kašėta, Orinta Leiputė, Raimundas Markauskas, Antanas Nesteckis, Darius Ulickas, Jonas Varkala, Pranas Žeimys.

Generalinis prokuroras D. Valys kreipėsi į Seimą, prašydamas leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimo narį V. Uspaskichą, primena ELTA.

Ikiteisminis tyrimas dėl nepagarbos teismui pradėtas, kai pernai liepos 28 d. šis Seimo narys Vilniaus oro uoste atsakydamas į žurnalistų klausimus pasisakė apie Vilniaus apygardos teismo teisėjus, priėmusius apkaltinamąjį nuosprendį vadinamojoje Darbo partijos byloje.

Prokurorų vertinimu, ikiteisminio tyrimo medžiagoje yra surinkta pakankamai duomenų, leidžiančių manyti, kad savo veiksmais V. Uspaskichas galimai parodė nepagarbą teismui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.