Lietuvoje

2014.04.01 17:23

„Transparency international“ Vyriausybei pasiūlė 10 punktų kovai su korupcija

BNS 2014.04.01 17:23

Siekiant sumažinti korupciją, būtina priimti pranešėjų apsaugos įstatymą, užtikrinti skaidresnę lobistinę veiklą, geriau prižiūrėti interesų konfliktus ir didinti valstybės bei savivaldybių įmonių atskaitingumą, teigia Vyriausybei rekomendacijas pateikusi su korupcija kovojanti tarptautinė organizacija „Transparency international“.

Siekiant sumažinti korupciją, būtina priimti pranešėjų apsaugos įstatymą, užtikrinti skaidresnę lobistinę veiklą, geriau prižiūrėti interesų konfliktus ir didinti valstybės bei savivaldybių įmonių atskaitingumą, teigia Vyriausybei rekomendacijas pateikusi su korupcija kovojanti tarptautinė organizacija „Transparency international“.

Vyriausybei pateiktame dokumente „Transparency international“ Lietuvos skyrius (TILS) išskyrė dešimt sričių, kurias patobulinus būtų galima sulaukti teigiamų rezultatų kovojant su korupcija.

Kaip BNS teigė „Transparency international“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas, Vyriausybė kovos su korupcija pasiūlymų teikimui buvo nustačiusi galutinį terminą – balandžio 1-ąją, tad dabar bus stebimi Vyriausybės žingsniai vertinant ir įgyvendinant pasiūlytas priemones.

„Dabar kamuolys yra Vyriausybės pusėje. Tai gali būti puikus lakmuso popierėlis stebint, kaip toliau elgsis Vyriausybė“, – sakė jis.

TILS akcentuoja, jog be minėtų pasiūlymų reikėtų peržiūrėti ir antikorupcinių komisijų savivaldybėse veiksmingumą, teikti detalesnes politinių partijų finansines ataskaitas, paankstinti politinių kampanijų finansinių ataskaitų skelbimo terminus, užkirsti kelią politinių partijų finansavimui per trečiuosius asmenis, prižiūrėti viešuosius pirkimus ne tik pirkimo, bet ir sutarties vykdymo stadijoje.

Viešųjų pirkimų srityje patariama stiprinti ir pačios Viešųjų pirkimų tarnybos pajėgumus. Taip pat rekomenduojama peržiūrėti rodiklius, pagal kuriuos viešasis sektorius matuoja antikorupcinės veiklos rezultatus, didinti žiniasklaidos priemonių atskaitingumą ir užtikrinti, kad žiniasklaidos priemonės laiku praneštų apie žiniasklaidos priemonių savininkų pasikeitimus.

TILS taip pat siūlo taikyti apsaugos nuo persekiojimo dėl pranešimo apie galimus korupcijos atvejus garantijas darbuotojams ir jų šeimos nariams tiek valstybės tarnyboje, tiek privačiuose darbo santykiuose.

Siūloma užtikrinti, jog viešajame sektoriuje būtų skatinami vidiniai pranešimai apie korupciją numatant, kad valstybės tarnautojai ir politikai turėtų aiškią tiesioginę pareigą pranešti apie jiems žinomus galimai korupcinio pobūdžio pažeidimus, numatyti, jog tais atvejais, kai valstybės tarnautojai ar politikai nepraneša apie jiems žinomą galimai korupcinio pobūdžio pažeidimą jų darbe, tai taptų teisiniu pagrindu jiems neteikti darbo valstybės tarnyboje arba politinėje institucijoje. Pranešimams apie korupciją iš išorės raginama užtikrinti kanalų saugumą, nustatyti ir jų saugumo standartus.

Vyriausybė stiprinant lobistinės veiklos priežiūrą, taip pat ir partijų finansavimo kontrolę raginama užtikrinti reikiamus Vyriausios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pajėgumus, nustatyti aiškias komisijos funkcijas. Taip pat Vyriausybei patariama pradėti taikyti „teisėkūros pėdsako“ principą, kuris įpareigotų kiekvieną politiką ar instituciją, teikiančius pasiūlymus teisės aktams, pateikti ir sąrašą asmenų ir institucijų, su kuriais buvo konsultuotasi susitikimų metu tiek žodžiu, tiek raštu.

Siūloma paviešinti visų valstybės tarnautojų pildomas viešųjų ir privačiųjų interesų deklaracijas – šiuo metu visuomenei prieinamos tik dalis deklaracijų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.