Naujienų srautas

Lietuvoje2014.10.10 16:46

Rinkėjai bus pamaloninti smulkiomis dovanėlėmis

BNS 2014.10.10 16:46

Artėjant rinkimams gyventojai iš politikų gali sulaukti smulkių dovanėlių su kandidatų ar partijų simbolika.

Artėjant rinkimams gyventojai iš politikų gali sulaukti smulkių dovanėlių su kandidatų ar partijų simbolika.

Įstatymo leidžiamos mažareikšmės dovanos nelaikomos papirkimu, bet turi būti deklaruotos Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (VRK) ir ne brangesnės kaip 5 litai.

Kol kas mažareikšmes dovanas VRK yra deklaravę du pretendentai kandidatuoti prezidento rinkimuose – socialdemokratas Zigmantas Balčytis ir Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas, bei dvi į Europos Parlamento rinkimus einančios partijos – Liberalų sąjūdis bei Liberalų ir centro sąjunga.

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas sakė esąs nustebęs, kad kampanijos dalyviai neskuba deklaruoti mažareikšmių dovanų, bet spėjo, kad iki šiol galbūt pagrindinis dėmesys buvo sutelktas parašų rinkimui.

„Kol kas nėra didelis kiekis užregistruota, ar dėl to, kad kas galima, tai nedraudžiama, ir nebėra tokio noro, ar kad parašus rinko“, – BNS sakė Z. Vaigauskas. Jis tvirtino, jog komisija nėra sulaukusi skundų, kad būtų dalintos nedeklaruotos dovanos.

„Praktiškai ne. Galbūt tai, kad yra legalizuota, todėl skundų nesulaukiam“, – sakė VRK vadovas.

Jis taip pat sakė manantis, jog smulkias dovanėles dalinti leidžianti nauja tvarka pasiteisins. „Nors dar per anksti daryti išvadas, aš linkęs manyti, kad, ko gero, pasiteisins. Jei kažkam norisi pagyvinti kampaniją, tai jis apie tai praneša rinkėjams, apskaito pinigines sumas, taip suduodama smūgis kitokiems dalykams, kad kažkas dalina materialines vertybes ir panašiai, dabar šitiems dalykams nebelieka pasiteisinimo“, – pažymėjo Z. Vaigauskas.

Z. Balčytis deklaracijose rinkėjams nurodo dalinsiantis bloknotus, užrašų knygeles, rašiklius, žinučių laikiklius, pakabukus, magnetukus su savo atvaizdu ir rinkiminiu šūkiu. Nurodoma dovanėlių vertė svyruoja maždaug nuo vieno iki trijų litų.

Z. Balčytis kol kas smulkių dovanėlių rinkėjams deklaruoja išdalinsiąs už maždaug 39 tūkst. litų. Bloknotų su savo atvaizdu ir rinkiminiu šūkiu Z. Balčytis planuoja išdalinti 5 tūkst., užrašų knygelių su rašikliu – 2 tūkst., pakabukų ir magnetukų su savo atvaizdu – po tūkstantį, rodo pateiktos deklaracijos.

Sostinės meras A. Zuokas kol kas yra deklaravęs dvi mažareikšmes dovanas: saldainius, kurio vieneto kaina nurodoma 30 cnt., taip pat 1,4 lito vertės balionus su užrašu. Saldainių planuojama išdalinti 35 tūkst., balionų – 2 tūkst. vienetų.

Liberalų ir centro sąjunga EP rinkimų kampanijai deklaravo šokoladukus su partijos simbolika bei magnetines celofanuotas knygutes. Šokoladuko kaina siekia 1,45 lito, iš viso jų planuojama išdalinti 4 tūkst., o 85 cnt. vertės knygučių bus išdalinta 25 tūkst. Iš viso smulkių dovanėlių LiCS yra deklaravusi už 34,4 tūkst. litų.

Liberalų sąjūdis rinkėjų dėmesį tikisi patraukti gėlėmis, šratinukais, balionais su partijos simbolika, silikoninėmis apyrankėmis ir t.t. Liberalai mažareikšmių dovanų deklaruoja už maždaug 16 tūkst. litų sumą, brangiausiai iš jų įvertintas – oranžinės spalvos medžiaginis maišelis, jų planuojama išdalinti 500, tuo metu pigiausių šratinukų po 98 centrus žadama išdalinti 5 tūkstančius.

Įstatymai dabar leidžia rinkėjams teikti mažareikšmes dovanos, jos nebelaikomos papirkimu. Šie iki 5 litų vertės daiktai privalo būti pažymėti partijos, visuomeninio rinkimų komiteto, kandidatų simbolika ir turi būti deklaruoti VRK. Pagrindinė jų funkcija – propaguoti kandidatus.

Mažareikšmiais daiktais nelaikomi alkoholiniai gėrimai, tabako gaminiai, narkotinės ir psichotropinės medžiagos, ginklai, šaudmenys, vaistai, maisto papildai ir kiti dalykai, kurių neatlygintinas platinimas draudžiamas ar ribojamas pagal kitus teisės aktus.

Be to, dovanoti rinkėjams negalima daiktų, dokumentų (talonų, kuponų, bilietai ar pan.), suteikiančių jų turėtojui kokių nors turtinių teisių, taip pat grynųjų pinigų, vertybinių popierių ir loterijų bilietų.

Jeigu deklaruojami mažareikšmiai daiktai yra maisto produktai, būtina, kad jų galiojimo terminas būtų ne trumpesnis nei šeši mėnesiai.

Gegužę Lietuvoje vyks dveji rinkimai: 11 dieną – prezidento rinkimai, 25 dieną – Europos Parlamento.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi