captcha

Jūsų klausimas priimtas

Būsimuose rinkimuose – aiškūs jaunimo ir pensininkų numylėtiniai

Vilniaus meras Artūras Zuokas ir Seimo narys Linas Balsys artėjančiuose prezidento rinkimuose gali sulaukti didesnės, nei tikėjosi, pensininkų paramos. O jaunimo balsus gali susišluoti dabartinė prezidentė Dalia Grybauskaitė.
LRT.lt koliažas
LRT.lt koliažas

Vilniaus meras Artūras Zuokas ir Seimo narys Linas Balsys artėjančiuose prezidento rinkimuose gali sulaukti didesnės, nei tikėjosi, pensininkų paramos. O jaunimo balsus gali susišluoti dabartinė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pensininkai yra patys pareigingiausi rinkėjai, todėl jų balsai kiekvienuose rinkimuose turi didelį svorį. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, tarp pasirašiusių už pretendentus į prezidentus internete, pensininkai yra nemenki L. Balsio ir A. Zuoko gerbėjai.

O jaunimas kur kas aktyviau pasirašo už dabartinę prezidentę D. Grybauskaitę.

Ši statistika nustebino politologus, nes bent jau Vilniaus meras dėl savo jaunatviško būdo buvo laikomas jaunimo numylėtiniu.

Kas už ką balsuos

VRK paskelbė, kaip pasiskirstė daugiau kaip 43 tūkst. Lietuvos piliečių, pasirašiusių už pretendentus į prezidentus internete, balsai pagal amžių.

Populiariausia tarp jaunimo yra D. Grybauskaitė. Keturi iš dešimties, pasirašiusių už ją internete, yra jaunimas iki 29 metų. Dar ketvirtadalis pasirašiusių yra asmenys nuo 30 iki 39 metų. Iš viso už D. Grybauskaitę pasirašė kiek daugiau kaip 21 tūkst. žmonių.

Nemažai jaunimo tarp savo gerbėjų internete turi ir verslininkas Vladas Lašas, „valstietis“ Bronis Ropė, Lenkų rinkimų akcijos vadovas Valdemaras Tomaševskis, „darbietis“ Artūras Paulauskas. Jaunimas šių pretendentų į prezidentus surinktų parašų pyrage taip pat siekia arti 40 proc., tačiau šie politikai surinko kelis kartus mažiau parašų nei D. Grybauskaitė.

Mažiausiai jaunimo savo gerbėjų gretose skaičiuoja L. Balsys. Asmenys iki 29 metų sudaro tik apie dešimtadalį L. Balsio rėmėjų. Toliau pagal šį rodiklį seka A. Zuokas. Jo rėmėjų gretose jaunimas sudaro ketvirtadalį pasirašiusių.

Tačiau L. Balsys ir A. Zuokas yra kur kas populiaresni tarp pensininkų. Net penktadalis pasirašiusių už L. Balsį internetu yra pensininkai. A. Zuoko gerbėjų gretose pensininkai sudaro 12 proc., o D. Grybauskaitės, kaip ir likusių pretendentų, nesiekia dešimtadalio.

A. Zuokas internetu surinko apie 4, o L. Balsys – 3,3 tūkst. parašų.

Politologai – nustebę

Tokia statistika nustebino politologus, nes bent jau A. Zuokas visada buvo laikomas labiausiai populiarus tarp jaunimo. L. Balsio rinkėjas nėra labai aiškus, nes jis politikoje dalyvauja dar neseniai, jo elektoratas dar nebuvo išsamiai tirtas.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoja Ainė Ramonaitė sako, kad iki šiol darytuose sociologiniuose tyrimuose daugiausiai paramos A. Zuokas sulaukdavo būtent tarp jaunesnio amžiaus piliečių.

Ji mano, kad keliasdešimt tūkstančių piliečių, kurie pasirašė už pretendentus į prezidentus internete, nėra tikslus visų Lietuvos žmonių nuomonės veidas.

„Pasirašiusiųjų amžius greičiausiai atspindi tą grupę, kurią pasiekė pretendentų kvietimas paremti vieną ar kitą kandidatą“, – spėliojo A. Ramonaitė. 

Jos kolega Mažvydas Jastramskis svarsto, kad D. Grybauskaitė pritraukė daugiau simpatijų iš jaunimo, nes ją remia tarp jaunų žmonių taip pat populiarios partijos – Tėvynės sąjunga ir Liberalų sąjūdis. O A. Zuoko įkurtos partijos „Taip“ rėmėjų gretos kur kas mažesnis.

Komentuodamas didelį L. Balsio populiarumą tarp pensininkų, M. Jastramskis svarstė, kad L. Balsys galbūt daug balsų internete galėjo surinkti iš už jį balsavusių žmonių Karoliniškių apygardoje. Šiame sename Vilniaus rajone gyvena nemažai pensinio amžiaus žmonių.

Politologai pripažino, kad faktas, jog tarp pasirašiusių už L. Balsį ir A. Zuoką yra didžiausia pensininkų dalis, gali būti ir atsitiktinumas.

Labiausiai mėgsta vilniečiai

Visuomenės nuomonę tiriančios kompanijos „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys, sako, kad kovo mėnesį atliktos apklausos rezultatai rodo, kad už D. Grybauskaitę pasiruošę balsuoti apie du trečdaliai apklaustųjų iki 29 metų.

„Ji surenka didžiąją dalį studentų ir jaunimo balsų. Parama šioje amžiaus grupėje jai yra kurs kas didesnė nei Lietuvos vidurkis. Tarp pensininkų D. Grybauskaitė irgi populiari, tačiau tokios aiškios paramos neturi“, – portalui lrytas.lt sakė V. Gaidys.

Kovo pradžioje, „Vilmorus“ duomenimis, už D. Grybauskaitę ketino balsuoti keturi ir dešimties apklaustųjų.

Išskirti, kas – jaunimas ar pensininkai – sudaro didžiąją dalį L. Balsio ir A. Zuoko rinkėjų, pasak V. Gaidžio, sunku, nes parama šiems kandidatams bendrai paėmus nėra tokia didelė.

Tiesa, L. Balsys kiek populiaresnis tarp valstybės tarnautojų, o A. Zuokas – tarp vilniečių. Už jį ketino balsuoti apie 7,5 proc. apklaustų Vilniaus gyventojų.

Šaltinis www.lrytas.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close