Lietuvoje

2014.03.28 18:06

D. Grybauskaitė: apie mus skleidžiamas melas ir dezinformacija

ELTA, DELFI.lt, Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.03.28 18:06

Prezidentė Dalia Grybauskaitė su JAV Kongreso nariu Adamu Schiffu, kuris kartu su lietuvių kilmės respublikonu Džonu Šimkumi yra Kongreso Baltijos šalių draugų grupės pirmininkas, kalbėjosi apie dvišalius verslo ryšius.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė su JAV Kongreso nariu Adamu Schiffu, kuris kartu su lietuvių kilmės respublikonu Džonu Šimkumi yra Kongreso Baltijos šalių draugų grupės pirmininkas, kalbėjosi apie dvišalius verslo ryšius.

Susitikime penktadienį aptarta Ukrainos krizė ir Rusijos veiksmai, kurie kelia realią grėsmę Europos bei globaliam saugumui.

Taip pat aptarti ES ir JAV santykiai, derybos dėl laisvosios ES ir JAV sutarties.

„Šiandien Rusijos agresija nukreipta prieš Ukrainą, rytoj gali atsisukti prieš mus. Jau dabar vyksta aršus informacinis karas  – apie mus skleidžiamas melas ir dezinformacija, niekinamos bei žeminamos Baltijos valstybės. Todėl Lietuva labai vertina padidintą JAV dėmesį mūsų regiono saugumui ir konkrečias garantijas jam užtikrinti“,  – sakė Prezidentė.

Grėsmes regiono ir visos Europos saugumui šalies vadovė anksčiau šią savaitę Hagoje aptarė ir su JAV Prezidentu Baracku Obama bei Vilniuje viešėjusiu viceprezidentu Josephu Bidenu.

Jungtinės Valstijos jau sustiprino Baltijos šalių oro policijos misiją  – vietoj 4 naikintuvų dabar mūsų oro erdvę saugo 10 JAV naikintuvų.

Prezidentė su JAV Kongreso nariu A. Schiffu kalbėjo ir apie Lietuvos siekius užsitikrinti energetinį saugumą.

Prezidentė pabrėžė, jog Ukrainos krizė ir Rusijos agresija labai aiškiai parodė, kad energetiškai nuo vieno dujų tiekėjo priklausomos valstybės yra pažeidžiamos. Todėl energetinis savarankiškumas yra vienas svarbiausių Lietuvos nacionalinių interesų.

Lietuvos vadovė informavo, jog šių metų pabaigoje pradės veikti Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalas, todėl Lietuvą domina galimybės importuoti amerikietiškas skalūnų dujas. Tam reikalingas JAV Kongreso politinis pritarimas, kuris liberalizuotų JAV dujų eksportą Europos šalims.

Susitikime taip pat aptartas dvišalių verslo ryšių stiprinimas. Prezidentė pabrėžė, kad Lietuva siekia eksportuoti lietuviškus mėsos gaminius į JAV, yra pateikusi visą reikalingą informaciją ir tikisi, kad galės netrukus eksportuoti mėsos gaminius į JAV. Prezidentė su JAV Kongreso nariu aptarė ir derybas dėl būsimo didžiausio pasaulyje prekybinio pakto  – ES ir JAV laisvosios prekybos sutarties. Šalies vadovės teigimu, derybos vyksta sėkmingai, įvyko jau keletas derybų raundų.

A. Schiffas: dabartiniai Rusijos veiksmai įrodo, kad reikia stiprinti NATO resursus

Pokalbio metu su JAV Kongreso nariu taip pat išsakyta parama šią savaitę įvykusio ES ir JAV viršūnių susitikimo rezultatams. Briuselyje priimta bendra politinė deklaracija, kurioje smerkiama Krymo aneksija, pabrėžiama, jog tolesni Rusijos veiksmai destabilizuojant padėtį sulauks griežtų pasekmių. Taip pat užtikrinamas įsipareigojimas siekti plataus visa apimančio laisvosios prekybos susitarimo ir bendradarbiauti energetinio saugumo srityje. Politinėje deklaracijoje išsakoma parama Rytų partnerytės šalių apsisprendimui eiti demokratizacijos keliu bei siekti ES asociacijos sutarties su Gruzija ir Moldova pasirašymo.

A. Schiffas, patvirtino, kad gavo Amerikiečių žvalgybinkai svarsto įvairius Rusijos elgesio scenarijus – tarp jų ir galimas atakas pries Baltijos šalis. Lietuvos krašto apsaugos ministras sako, kad Lietuva siūlo NATO stiprinti alijanso sienų apsaugą. Tačiau ramina, kad šiuo metu poreikio naujų NATO bazių steigimui – nėra.

„Mūsų žvalgybos institucijos pristatė mums įvairius galimus scenarijus. Tai nereiškia, kad kažkuris iš jų vyksta, bet tai padeda mums pasiruošti, dirbti kartu su NATO sąjungininkais, užtikrinant kolektyvinę gynybą.  Nemanau, kad čia yra kažkas galutinis, rodantis ką Putinas gali daryti toliau. Bet tai įrodo, kad NATO turi stiprinti savo gynybą“, – teigė. A. Schiffas.

Tarp nerimą keliančių ženklų Baltijos šalims ir šią savaitę Kaliningrado srityje vykstančios pratybos, jau nekalbant apie Rusijos vykdomą informacinį karą. Kryme vakarai įsitikino, kad Rusijos lyderių kalbos ir veiksmai vienas kitam prieštarauja. Todėl Amerikiečių kongreso narys mato ir NATO bazių poreikį Baltijos šalyse.

„Dabartiniai Rusijos veiksmai, provokaciniai V. Putino pasisakymai apie Rusų teises įsiveržti į kitas šalis, pažeisti suverenitetą, nepaisant kitų šalių nuomonės, įrodo, kad reikia stiprinti NATO resursus netoli Rusijos sienų, bet galutinai dėl to turi nuspręsti NATO“, – LRT televizijos naujienų tarnybai teigė A. Schiffas.

Sprendimą dėl NATO sausumos ir jūrų pajėgų dislokavimo turėtų priimti visos alijanso narės. Artimiausias užsienio reikalų ministrų susitikimas vyks kitą savaitę. Tuo metu NATO narių vadovai susitiks tik rudenį.