Lietuvoje

2014.03.28 13:45

Partijos susitarė, kada gynybos finansavimas pasieks 2 proc.

Politinės partijos sutarė, kad krašto gynybos finansavimas 2 proc. nuo BVP turi pasiekti 2020 metų pabaigoje, teigia socialdemokratas Gediminas Kirkilas.

Politinės partijos sutarė, kad krašto gynybos finansavimas 2 proc. nuo BVP turi pasiekti 2020 metų pabaigoje, teigia socialdemokratas Gediminas Kirkilas.

„Tikimės, kad rytoj [šeštadienį] partijų lyderiai pasirašys susitarimą, pagal kurį 2 proc. nuo BVP gynybos finansavimas turėtų pasiekti iki 2020 metų pabaigos. Tai yra principinis susitarimas ir mūsų žinia NATO partneriams, jog Lietuva finansavimą padidins iki reikiamo lygio“, – penktadienį teigė G. Kirkilas. Anot jo, ne tik Lietuva, bet ir kitos NATO partnerės sprendžia dėl gynybos finansavimo padidinimo. 

G. Kirkilas patikino, kad toks finansavimo didinimo grafikas yra suderintas su Finansų ministerija, premjeru, Vyriausybe bei prezidente. „Mes galvojame, kad ši data yra reali“, – sakė politikas.

Jis tikisi, kad dėl to pensininkai tikrai neliks nuskriausti, o makroekonominiai rodikliai nebus pažeisti. „Mūsų pasirengimas įstoti į euro zoną vyksta, reikės ieškoti vidinių resursų, galbūt mažinti valdymo išlaidas“, – prognozavo G. Kirkilas.

Seimo opozicijos lyderis, konservatorius Andrius Kubilius taip pat patvirtino, kad šeštadienį ketinama pasirašyti tokį susitarimą. „Mes labai aiškiai pasakėme, kad 2020 metais turi būti 2 proc. Kiek suprantu, šitą projektą šeštadienį ruošiamės ir pasirašyti, mes jam pritariame“, – teigė A. Kubilius.

Anot jo, svarbu ir susitarti dėl konkrečių dalykų – konservatoriai esą nori matyti tam tikrą mechanizmą, kad kiekvienais metais Seimo specialiu nutarimu būtų patvirtintas detalesnis planas, kiek pamečiui pinigų bus skiriama. „Kad nebūtų taip, jog iki 2019 metų nieko nebus daroma, o paskui reikės kažką daryti“, – aiškino A. Kubilius.

Patarėja: prezidentė pritaria gynybos finansavimo didinimo planui

Nors ketvirtadienį skaitydama metinį pranešimą prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė, kad 2 proc. finansavimą Lietuva yra pajėgi pasiekti per artimiausius penkerius metus, tačiau penktadienį prezidentės patarėja teigė, jog D. Grybauskaitė pritaria planui iki 2020 metų gynybos biudžetą padidinti iki 2 proc.

„Prezidentė metiniame pranešime sakė – per penkerius metus. Tai jei skaičiuosime nuo tada, kada pradėsime svarstyti, t. y. nuo 2015 metų, tai tiek ir bus“, – penktadienį BNS sakė patarėja užsienio politikai Jovita Neliupšienė.

Tuo metu G. Kirkilas teigia, kad pasiekti 2 proc. nuo BVP krašto gynybai 2018-aisiais yra nerealu.

Šiemet Lietuvos kariuomenei biudžete skirta 980 mln. litų, tai sudaro apie 0,8 proc. nuo BVP. Norint pasiekti 2 proc. ribą gynybos finansavimas turėtų didėti keliais milijardais litų.