Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Kaip tinkamai žadinti augalus

Ši žiema tapo tikru išbandymu daugeliui augalų: šiltas ruduo, mažai sniego ir staigūs šalčiai, galiausiai – permainingas pavasaris. Specialistų klausėme, kaip tinkamai žadinti dar žiemos miegu snaudžiančius apklotus augalus.

Ši žiema tapo tikru išbandymu daugeliui augalų: šiltas ruduo, mažai sniego ir staigūs šalčiai, galiausiai – permainingas pavasaris. Specialistų klausėme, kaip tinkamai žadinti dar žiemos miegu snaudžiančius apklotus augalus.

„Augalų vegetacija pamažu prasideda, bet sinoptikai praneša, kad dar bus nedidelių šalčių. Jei [augalai] yra labai storai apdengti eglišakėmis, dalį jų reikėtų padėti kažkur šalia, kad jei bus pranešama 10 laipsnių šalčio, jas būtų galima sugrąžinti atgal.

Jeigu yra apdengta agroplėvele, gal reikėtų dar susilaikyti iki to tikro pavasario, kai matysime, kad jau labai šilta, ir tik tada nuimti. Jeigu eglišakės yra tiesiog šalia įsmeigtos ir suteikia užuovėją, jas reikėtų palikti dar gana ilgai – jos apsaugo augalą ir nuo saulės spindulių“, – sako VU Botanikos sodo Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas dr. Darius Ryliškis.

Kad augalus apsaugotumėte nuo kandžių pavasarinės saulės spindulių, juos nudenkite apniukusią dieną.

O dabar skubame į vaismedžių sodą – blogų žinių jums turi šios srities specialistas. Jei nutarėte balinti medžius, pavėlavote – šis darbas veiksmingiausias rudenį. Balandį balindami medžius metate pinigus į balą tiesiogine to žodžio prasme, nes tai – lapkričio darbas.

„Yra trys pagrindinės priežastys, kodėl baliname vaismedžius. Pirma – rudenį labai kiškiai puola. Jeigu sodas neaptvertas arba neaprišome medžių, tai balinimas padeda. Antra – kadangi į tą skiedinį įdedame fungicidų, apsaugo nuo ligų, taip pat ir kenkėjų, nes po atplaišomis, įtrūkimuose visokios lėliukės žiemoja. Taigi sunaikina kenkėjus.

Trečia, pagrindinė, priežastis – pavasarį saulė dieną šildo, įkaitina juodus kamienus, sultys pradeda po truputį tekėti, o naktį būna 10–15 laipsnių ar mažiau ir tada kamienas plyšta, atsiranda žaizda, grybinių ligų sporos skraido – viskas, medis susirgo, o paskui jau gydyti sunku.

Jeigu sodas mažiau prižiūrėtas, senesnis, tai ant medžių būna priaugę kerpių, samanų – jas prieš balinant medžius būtinai reikia nuvalyti. O prieš valant reikia ką nors patiesti [ant žemės], nes jos būna su kenkėjais. Baigę viską surenkame, jei yra galimybė – sudeginame, o jei ne – užkasame gilioje duobėje“, – pataria VU Botanikos sodo Pulmologijos skyriaus vedėjas Edvardas Meidus.

Jeigu sodo medžių rudenį nebalinate, vaismedžius reikia aprišti, tam tinka eglišakiai, nendrės, šiaudai ar lentos, kurios saugo kamieną nuo zuikių ir pavasarinės saulės. Netinka kamienams aprišti laikraščiai, kartonas ar audiniai – jie laiko drėgmę.

Neskubėkite pavasarį medžių nurišti, galbūt vaismedžiai derėti ims šiek tiek vėliau, tačiau kamienai liks sveikesni ir atsparesni ligoms.