Lietuvoje

2015.02.14 17:10

D. Grybauskaitė surinko daugiau nei 67 tūkst. rinkėjų parašų

ELTA2015.02.14 17:10

Perrinkimo siekianti Prezidentė Dalia Grybauskaitė surinko daugiau nei 67 tūkst. rinkėjų parašų, iš jų - daugiau nei 20 tūkst. buvo surinkta internetu. D. Grybauskaitė kol kas yra daugiausiai gyventojų parašų surinkusi pretendentė būti kandidate į Respublikos Prezidentus.

Perrinkimo siekianti Prezidentė Dalia Grybauskaitė surinko daugiau nei 67 tūkst. rinkėjų parašų, iš jų – daugiau nei 20 tūkst. buvo surinkta internetu. D. Grybauskaitė kol kas yra daugiausiai gyventojų parašų surinkusi pretendentė būti kandidate į Respublikos Prezidentus. 

Parašus Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) trečiadienį pristatė D. Grybauskaitės rinkimų štabo vadovas Romas Švedas ir patarėjas Mindaugas Lingė. 

R. Švedas džiaugėsi, kad D. Grybauskaitė yra vienintelė kandidatė, surinkusi reikiamą parašų kiekį -20 tūkst.- elektronine forma. Jis neišskyrė, kuriuose rajonuose D. Grybauskaitė sulaukė daugiausiai palaikymo. R. Švedas pabrėžė, kad elektroniniu būdu paremti Prezidento postą siekiantį asmenį yra labai gera galimybė, nors pripažino, kad kaip naudojama pirmą kartą, buvo per mažai išreklamuota. Tačiau jokiu būdu negalima atsisakyti ir įprasto pasirašymo, nes taip būtų atimama galimybė pasirašyti iš žmonių, nesinaudojančių internetu. 

„Iš tikrųjų sekėsi gerai, sunkumų nepatyrėme ir netgi, sakyčiau, vienintelė pastaba, kad galimybę pasirašyti elektroniškai reikia geriau išreklamuoti, nes mums teko ne tik kviesti pasirašyti, bet ir sakyti apskritai, kad tokia galimybė yra. Manau, kad per šiuos rinkimus žmonės jau sužinojo tokią galimybę, per kitus rinkimus ta elektroninė forma populiarės. Aišku, tai visiems palengvins gyvenimą, nes pasirašyti elektroniškai yra labai paprasta“, – žurnalistams sakė R. Švedas. 

Iki šiol parašus VRK pristatę buvo Darbo partijos kandidatas Artūras Paulauskas ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis. Pasak VRK pirmininko Zenono Vaigausko, pastarųjų parašai yra nuskenuoti, dalis parašų patikrinta rašysenos ekspertų, didelių trūkumų nenustatyta, šiuo metu apdorojami duomenys, gauti iš Gyventojų registro. 

„Iš tų duomenų, ką turime, sakyčiau, tų parašų yra stipriai daugiau nei 20 tūkst. Praktiškai didelio skaičiaus parašų nesame išbrokavę ir dar tikrinimo nesame pabaigę“, – nurodė VRK vadovas. 

Z. Vaigausko teigimu, komisija spręs, ar reikia tikrinti D. Grybauskaitės popierinius parašus, nes užtenka vien elektroninių parašų. Vieną popierinį parašą patikrinti VRK mokesčių mokėtojams kainuoja 1,90 lito. Vien patikrinti popierinius D. Grybauskaitės parašus kainuotų apie 80 tūkst. litų. 

VRK ketvirtadienį rengia posėdį, kurio metu turėtų priimti sprendimą dėl pirmųjų kandidatų pateikusių dokumentus t.y. A. Paulausko ir V. Tomaševskio, nors komisija visų kandidatų sąrašą skelbs vienu metu. Gavus užpildytus parašų rinkimų lapus, VRK per 10 dienų turi priimti sprendimą dėl pretendento registravimo kandidatu. 

VRK pirmininkas nenorėjo įvardyti, kurie pretendentai būti kandidatais nesurinko reikiamo kiekio parašų, nors žiniasklaida skelbia, kad to padaryti nepavyko signatarui Rolandui Paulauskui, vairuotojui Jonui Lašiniui. Oficialių pareiškimų iš asmenų, kad nesurinko reikiamo kiekio parašų, VRK neturi. 

Atmesdamas kritiką dėl neišpopuliarinto parašų rinkimo elektroninėje erdvėje, Z. Vaigauskas teigė, kad taip kalba tie asmenys, kurie nesulaukia piliečių palaikymo. 

„Propagavimas pasirašyti – yra paties kandidato reikalas. VRK šiuo atveju yra ta institucija, kuri sukuria tą priemonę“, – sakė Z. Vaigauskas. 

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas į Prezidentus europarlamentaras Zigmantas Balčytis trečiadienio rytą Vyriausiajai rinkimų komisijai pristatė jį palaikančių piliečių parašus. Iš viso už Z. Balčytį pasirašė 66860 Lietuvos piliečių, iš jų 3180 kandidatą parėmę internetu, rašoma pranešime spaudai.

ELTA jau rašė, kad mažiausiai šeši pretendentai būti kandidatais į Prezidentus teigė surinkę reikalingą parašų kiekį. VRK įregistruoja asmenį kandidatu į Prezidentus, jei jį remia ne mažiau kaip 20 tūkst. rinkėjų. 

Politinės kampanijos dalyviais buvo užsiregistravę 19 asmenų, iš jų pretendentais, be kita ko, sumokėjusiais 11 tūkst. 525 litų rinkimų užstatą, kurį atgaus, jei surinks ne mažiau kaip 7 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų, Prezidento rinkimuose buvo įregistruota 12 kandidatų. 

Ketvirtadienį parašų rinkimo lapas VRK atiduoti ketina sostinės meras Artūras Zuokas ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas Bronis Ropė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.