Lietuvoje

2015.09.08 13:45

A. Skardžiaus komisija siūlo dėl SGD atlkti nepriklausomą auditą

BNS 2015.09.08 13:45

Parlamentinė laikinoji tyrimo komisija, kuri aiškinosi buvusios Vyriausybės veiklą energetikoje, trečiadienį patvirtino išvadas ir Seimui pateiks atsakymus į visus jai suformuluotus klausimus. Dalis dėl suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo Klaipėdoje projekto dokumente liko, tačiau ji perkelta į konstatuojamąją dalį.

Parlamentinė laikinoji tyrimo komisija, kuri aiškinosi buvusios Vyriausybės veiklą energetikoje, trečiadienį patvirtino išvadas ir Seimui pateiks atsakymus į visus jai suformuluotus klausimus. Dalis dėl suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo Klaipėdoje projekto dokumente liko, tačiau ji perkelta į konstatuojamąją dalį.

Komisijos vadovas socialdemokratas Artūras Skardžius BNS pranešė, kad komisija baigė darbą ir patvirtino išvadas, tačiau siūlo atlikti nepriklausomą SGD terminalo projekto auditą, kai jis bus baigtas įgyvendinti. Tokį pasiūlymą komisijai antradienį pateikė premjeras Algirdas Butkevičius ir Seimo socialdemokratai.

„Atsižvelgdami į bendrąją nuomonę, kad ne prokuratūra, ne Valstybės kontrolė ir ne Viešųjų pirkimų tarnyba gautų užduotis, o Vyriausybės buvo pageidavimas, kad Vyriausybės užsakymu atliekamas nepriklausomas auditas šio projekto vertinimo“, – žurnalistams komentavo A. Skardžius.

Pirminiame išvados variante Seimui buvo siūloma įpareigoti VPT tikrinti SGD terminalo projektą įgyvendinančios bendrovės „Klaipėdos nafta“ SGD laivo-saugyklos nuomos pirkimą bei nurodyti Valstybės kontrolei atlikti valstybinį auditą, įvertinant terminalo, jo infrastruktūros įrengimo bei laivo nuomos teisėtumo ir ekonominio naudingumo aspektus.

Prokurorus komisija iš pradžių norėjo įpareigoti ištirti buvusio energetikos ministro Arvydo Sekmoko ir „Klaipėdos naftos“ vadovo Roko Masiulio veiksmus dėl laivo-saugyklos nuomos sutarties su Bermuduose registruota bendrove „Hoegh LNG“. Prokurorų ketinta prašyti paaiškinti, ar nebuvo viršyti įgaliojimai ir padaryta žala valstybei.

Komisijos išvadose, be kita ko, liko teiginiai, kad „Klaipėdos nafta“, neturėdama Vyriausybės įgaliojimų nei akcininkų sprendimo, savo iniciatyva pradėjo įgyvendinti SGD terminalo projektą.  

Taip pat teigiama, kad Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymas buvo priimtas po to, kai Vyriausybė jau buvo paskyrusi SGD terminalo projekto įgyvendinimo bendrovę, o ši – jau sudariusi sutartį dėl plaukiojančios saugyklos. „Toks teisinis reguliavimas, kai Seimas įstatymu patvirtina jau įvykusį faktą, o sprendimas dėl projekto finansavimo modelio priimamas jau pradėjus projektą vykdyti, laikytinas ydingu“, – teigiama komisijos išvadose.

Konservatorius K. Masiulis: sugudrauta

Tačiau konservatorius Kęstutis Masiulis BNS teigė, kad galutinis komisijos išvadų dėl SGD terminalo variantas nesiskiria nuo pirminio.

„Sugudrauta buvo – tas tekstas, kuris anksčiau buvo kaip išvada, dabar yra perkeltas į konstatuojamąją dalį. Koks skirtumas, kurioje išvadų vietoje – teksto gale ar konstatuojamoje dalyje sakoma, kad „darytina išvada“. Jeigu iš apačios sukeliama į viršų tekstas, tai čia jau nebe išvada?“ – komentavo K. Masiulis.

Jis patvirtino, kad opozicijos atstovai – jis pats, konservatoriai Rasa Juknevičienė, Andrius Kubilius bei liberalsąjūdietis Eugenijus Gentvilas – teiks atskirąją nuomonę.

E. Gentvilas BNS sakė, kad tik susipažinęs su galutiniu tekstu, jis apsispręs, ar remti atskirąją nuomonę.

Antradienį vakare pranešta, kad komisija persigalvojo ir nutarė nebeprašyti leidimo tęsti veiklą, kad iki Kalėdų išsamiau ištirtų SGD terminalo projektą. Išvadas Seimui komisija turi pateikti iki kovo 28-osios.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.