Lietuvoje

2014.03.25 22:57

Britų ministras Vilniuje: ES turi ruoštis naujoms sankcijoms Rusijai

ELTA, BNS2014.03.25 22:57

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius antradienį Vilniuje susitiko su Jungtinės Karalystės Europos reikalų ministru Davidu Lidingtonu. Susitikime daugiausia dėmesio skirta situacijai Ukrainoje, Kryme ir Rusijos veiksmams.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius antradienį Vilniuje susitiko su Jungtinės Karalystės Europos reikalų ministru Davidu Lidingtonu. Susitikime daugiausia dėmesio skirta situacijai Ukrainoje, Kryme ir Rusijos veiksmams.

Lietuvos ministras pasidžiaugė, kad Lietuvos ir Jungtinės Karalystės pozicija ir nuomonė dėl Ukrainos sutampa. Abiejų šalių ministrai sutarė, kad būtinas tolesnis visų Europos Sąjungos narių įsitraukimas į šio konflikto sprendimą bei vieningas ir efektyvus tarptautinės bendruomenės atsakas.

D. Lidingtonas pareiškė, kad Šiaurės Atlanto sutarties 5-ojo straipsnio saugumo garantijos galioja visoms be išimties Aljanso valstybėms ir, esant būtinybei, NATO šalys veiks solidariai, tinkamai atsakydamos į jų suverenitetą pažeidžiančius trečiųjų valstybių veiksmus.

Susitikimo metu taip pat aptarti energetinio saugumo klausimai, Lietuvos planai įsivesti eurą, Lietuvos ir Jungtinės Karalystės bendradarbiavimas Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje bei šiuo metu spaudoje populiarūs debatai dėl Jungtinės Karalystės narystės Europos Sąjungoje.

Lietuvos užsienio reikalų ministras padėkojo Jungtinei Karalystei už jos planus prisidėti prie NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse šių metų balandį.

Jungtinės Karalystės ministras taip pat pažadėjo visokeriopą paramą Lietuvos siekiui tapti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) nare.

JK Europos reikalų ministras antradienį taip pat susitinka su Finansų, Krašto apsaugos ministerijų ir Seimo atstovais.

ES turi ruoštis naujoms sankcijoms Rusijai

ES turi atidžiai rengti ekonomines sankcijas Rusijai, kurios būtų įvestos, jei Maskva imtųsi agresijos prieš žemyninę Ukrainą ar Moldovą, antradienį sakė Vilniuje viešintis Didžiosios Britanijos Europos reikalų ministras Davidas Lidingtonas.

Rusijos įvykdytą Ukrainos Krymo regiono aneksiją didžiausia politine krize po Šaltojo karo pavadinęs britų ministras pabrėžė, kad Europos šalys turi suderinti tokias priemones, kad nuostoliai dėl sankcijų būtų sąžiningai padalyti tarp visų valstybių narių.

Kalbėdamas po susitikimo su L. Linkevičiumi, D. Lidingtonas sakė, kad papildomų priemonių „gali tekti imtis, jei bus tolesnė Rusijos agresija prieš kitas Ukrainos dalis ar prieš Moldovos dalis, arba nebus nutrauktas dabartinės situacijos eskalavimas“.

„Svarbu, kad ES labai atidžiai ir intensyviai ruoštųsi tolesnėms sankcijoms ir kitoms priemonėms“, – žurnalistams sakė britų ministras.

„Svarbu įvertinti, kokios sankcijos būtų efektyvios, ar yra tinkamas teisinis pagrindas, kad esant reikalui galėtume jas apginti teisme, ir kaip užtikrinti, kad žala Europoje būtų sąžiningai paskirstyta. Kai kurios šalys yra ypač pažeidžiamos, todėl svarbu turėti subalansuotą paketą, jei tektų eiti ta kryptimi“, – teigė D. Lidingtonas.

Britų ministras taip pat patikino, kad jo šalis pasiryžusi laikytis kolektyvinės gynybos įsipareigojimų pagal NATO sutartį.

„Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims 5-ojo straipsnio saugumo garantijos taikomos tiek pat, kiek Jungtinei Karalystei ar bet kuriai kitai NATO aljanso šaliai“, – sakė D. Lidingtonas.

Britai šį mėnesį pažadėjo atsiųsti iki keturių naikintuvų „Typhoon“ sustiprinti NATO vykdomą Baltijos šalių oro policijos misiją, kai ją balandžio mėnesį iš amerikiečių perims lenkų kariai.

Lietuvos užsienio reikalų ministras L. Linkevičius teigė, jog galimos sankcijos Rusijai svarstomos atsakingai, „kad būtų minimaliai pažeisti piliečių ir ekonominiai interesai“.

„Sankcijos visada turi du galus, jos visada kenkia visiems, tai nėra vienpusis veiksmas. Aišku, viena pusė nukenčia labiau, kita – mažiau, bet vis tiek tai labai atsakingas sprendimas. Todėl mes tiesiog dalyvaujame diskusijoje, kad rastume racionaliausią sprendimą. Sankcijos nėra savitikslis dalykas, jos yra tam, kad išgirstų, kad pagaliau išklausytų mūsų raginimus“, – bendroje spaudos konferencijoje žurnalistams sakė L. Linkevičius.

„Dalyvaujame diskusijoje kaip visi kiti ir neužimame kažkokių radikalių pozicijų“, – sakė jis.

Po gyventojų protestų Ukrainoje nuvertus prorusišką prezidentą Viktorą Janukovyčių, Rusija pasiuntė karius į Ukrainos Krymo regioną. Kovo 16 dieną Kryme surengtas balsavimas dėl prisijungimo prie Rusijos. Vakarai teigia, kad referendumas neteisėtas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.