Lietuvoje

2015.09.08 13:45

V. P. Andriukaitis: priemonė kovai su tuberkulioze – socialinių paslaugų plėtimas

BNS2015.09.08 13:45

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis teigia, kad prioritetinė priemonė kovojant su tuberkulioze turi būti socialinių paslaugų plėtimas.

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis teigia, kad prioritetinė priemonė kovojant su tuberkulioze turi būti socialinių paslaugų plėtimas.

„Mano didelis rūpestis – pasakyti, kad socialinių priemonių taikymas yra numeris vienas norint eiti į talką sumažinti vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų skaičius Lietuvoje“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė ministras.

Minint pasaulinę tuberkuliozės dieną surengtoje konferencijoje ministras ragino visuomenę būti neabejingą. Jo teigimu, viena Sveikatos apsaugos ministerija šios ligos plitimo negali sustabdyti.

„Kas kaltas, kada visuomenėje šitiek asocialumo, nejautrumo – o mums, „dzin“, ne mes susirgome. Tai čia kas – Sveikatos apsaugos ministerija gali ką nors padaryti? (...) Norime skambinti varpais – alio, ar girdime, Lietuva!“, – dėstė ministras.

Jo teigimu, sergantiems tuberkulioze būtina organizuoti vaistų padavimą, taip pat juos aprūpinti maistu, suteikti jiems galimybę atvykti į socialinės pagalbos įstaigas. Šiuo metu yra kompensuojama bazinė vaistų nuo tuberkuliozės kaina, todėl norintiems įsigyti dar reikia primokėti kelis litus. Tačiau, anot ministro, dažnai šia liga sergantys asocialūs asmenys neturi ir šių pinigų.

„Mes jau išskyrėme iš struktūrinių fondų vaistams atsparios tuberkuliozės gydymui lėšas. Toje lėšų dalyje numetę esame ne tik (pinigų) medikamentams, bet ir maitinimui. Dabar derėsimės su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, su Transporto (Susisiekimo) ministerija, su savivaldybėmis – ką būtų galima padaryti dėl bilietų, atvykimo ir šitas priemonių paketas, mes manome, yra vienintelis“, – aiškino ministras.

SAM Europos reikalų ir tarptautinių ryšių skyriaus vedėjas Kęstutis Miškinis savo ruožtu sakė, kad taisytinas šiuo metu egzistuojantis reguliavimas dėl priverstinio gydymo, nes dabar biurokratiniai procesai trunka per ilgai.

„Įstatymas yra, bet turėčiau pasakyti, kad to įstatymo pritaikymas praktikoje yra labai sudėtingas, nes savivaldybės turi padaryti komisijas, tos komisijos turi priimti sprendimą, nors vienas narys neateina – atideda. Dažnai išeina taip, kad kol mes žmogų apiforminam siųsti į tą priverstinio gydymo įstaigą, jisai jau būna numiręs, jau nėra, ką siųsti. Sprendimas priimamas per 4–6 mėnesius, tai yra per vėlu“, – kalbėjo jis.

Kaip teigiamą pavyzdį K. Miškinis pateikė Estijos praktiką.

„Jų įstatymas veikia iki skausmo paprastai ir genialiai. Du kartus neatėjo paimti vaistų pacientas – rašomas pranešimas policijai, policija atvažiuoja su specialia kauke, tą žmogų suranda ir nuveža į priverstinio gydymo vietą“, – prieš keletą metų Estijoje matytą pavyzdį pristatė jis.

Seimo narys Linas Balsys yra užregistravęs pataisas, siūlančias priverstinai ligoninėje gydyti atvira tuberkulioze sergančius asocialius asmenis. Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisa numato, kad socialinės rizikos asmeniui nustačius atvirą tuberkuliozės formą, gydytojas ne vėliau kaip per 12 valandų jį informuotų apie priverstinį hospitalizavimą ir priverstinį gydymą.

Medikai su policija atvykę pas sergantį asocialų asmenį jį informuotų apie skirtą priverstinį gydymą, ir jis būtų pristatomas į specialios paskirties tuberkuliozės ligoninę arba skyrių. Tuomet ligoninės administracija teismo prašytų leidimo apriboti šio asmens laisvę, jį priverstinai hospitalizuoti ir priverstinai gydyti.

Tuo metu tais atvejais, kai atvira tuberkuliozės forma sergantis asmuo adekvačiai vertina savo būklę ir raštu išreiškia norą gydytis namie, jam privalomai būtų skiriami nemokami vaistai visam gydymo kursui. Atvira tuberkuliozės forma sergančiam asmeniui, pažeidusiam duotą raštišką įsipareigojimą dėl gydymosi, būtų taikomas priverstinis hospitalizavimas ir priverstinis gydymas.

Šiemet pateiktoje ataskaitoje už 2012 metus Europos užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės centras nurodo, kad Lietuva yra pirma šalis pagal naujų patvirtintų plaučių tuberkuliozės atvejų, atsparių keliems antituberkulioziniams vaistams, skaičių. Antroji ES ar Europos ekonominės erdvės šalis šiame sąraše yra Rumunija.

Iš 499 vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų Lietuvoje registruota 116, Rumunijoje – 113.

Lietuva yra ir antroji sąraše pagal atsparių vaistams anksčiau gydytų tuberkuliozės atvejų skaičių regione – iš 718 atvejų 153 registruoti Lietuvoje. Pirmoji sąraše Rumunija su 416 atvejų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Populiariausi

Į Kauną atskraidintos apsaugos priemonės.
9

Lietuvoje

2021.04.22 10:06

SAM kreipiasi į prokurorus – Lietuvos medikų nepasiekė maždaug 20 vagonų apsaugos priemonių

žala – daugiau nei 900 tūkst. eurų; atnaujinta 13.24
9
Greitoji pagalba

Lietuvoje

2021.04.22 17:13

Tragedija Vilniuje: šalia daugiabučio namo rastas mirusio mažamečio kūnas

pareigūnai kol kas neatmeta įvairių mirties versijų
Jaroslavas Narkevičius

Lietuvoje

2021.04.22 13:47

Narkevičius nenumano, kur įtariamai galėjo dingti apsaugos priemonių siunta, buvęs viceministras spėja klaidas dokumentuose

„Hoptrans logistics“: prekių trūkumai nebuvo nustatyti; atnaujinta 15.05