Lietuvoje

2015.09.08 13:45

V. Uspaskichas išsigrynina

Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Darbo partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas tam tikra prasme išsigrynina pinigus, parduodamas savo valdytą nekilnojamąjį turtą (NT) susijusioms įmonėms. Be to, V. Uspaskichas partiečiams vėl atstoja banką – „darbiečių“ patriarchas vėl dalija paskolas.

Darbo partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas tam tikra prasme išsigrynina pinigus, parduodamas savo valdytą nekilnojamąjį turtą (NT) susijusioms įmonėms. Be to, V. Uspaskichas partiečiams vėl atstoja banką – „darbiečių“ patriarchas vėl dalija paskolas.

Tokios detalės aiškėja pavarčius naują Darbo partijos įkūrėjo interesų deklaraciją, pateiktą Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK). Tiesa, VTEK ir toliau laikosi politikų duomenų slėpimo praktikos, taigi visi V. Uspaskicho sandoriai guli po slaptumo skraiste.

„Vikondos“ įmonėms išpardavė NT

V. Uspaskichui nebereikia dalies jo turėto NT. Darbo partijos sąrašo rinkimuose į Europos Parlamentą lyderis deklaravo ne vieną NT pardavimo sandorį, turtą iš jo išpirko susijusios įmonės.

Pernai rugsėjo 18 d. V. Uspaskichas bendrovei „Kėdainių konservų fabrikas“ pardavė dalį žemės sklypo. Diena vėliau bendrovė „Krekenavos pašarai“ iš Darbo partijos įkūrėjo įsigijo, anot deklaracijos, „pastatą su statiniais“. Tą pačią rugsėjo 19 d. dalį žemės sklypo iš V. Uspaskicho pirko ir dar viena „Vikondos“ imperijos dalis – bendrovė „Edvervita“.

Sandorių sumų VTEK neatskleidžia – tiesiog nurodoma, kad jos viršija 10 tūkst. Lt. Tokią pat praktiką VTEK taiko visoms be išimties politikų ir valstybės tarnautojų deklaracijoms.

Parėmė V. Gapšio šeimos verslą

Kaip DELFI jau skelbė, Darbo partijos frakcijos Seime seniūnas Vytautas Gapšys gali džiaugtis glaudesniais ryšiais su žiniasklaida. Politiko žmona Justė Pečeliūnaitė tapo dešimtis interneto portalų valdančios bendrovės „Interneto žinios“ akcininke.

Ankstesnis „Interneto žinių“ akcininkas V. Uspaskichas VTEK deklaravo tik 2013 m. gruodžio 31 d. pabaigęs 2012 m. vasarį sudarytą bendrovės akcijų perleidimo sandorį. VTEK sandorio sumą slepia, tačiau V. Uspaskichas Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) teiktose deklaracijose yra nurodęs, kad už „Interneto žinių“ akcijas sutarė gauti 1,02 mln. Lt.

V. Gapšio sutuoktinė „Interneto žinių“ akcininke tapo šių metų sausio 1 d.

Tiesa, V. Uspaskicho finansinis ryšys su „Interneto žiniomis“ nenutrūko – politikas deklaravo šių metų vasario 21 d. V. Gapšio sutuoktinės verslui suteikęs paskolą. Kokia paskolos suma – VTEK ir vėl slepia, standartiškai nurodant, kad ji viršija 10 tūkst. Lt.

V. Uspaskichas taip pat dovanojo pinigus. VTEK viešinamoje deklaracijoje nurodoma, kad neįvardintam fiziniam asmeniui „darbietis“ pinigines lėšas dovanojo pernai, spalio 3 d. Sandorio pabaigos data – lapkričio 21 d. Kokia suma ir kam dovanota? VTEK tokių detalių neviešina – etikos sargai ir vėl nurodo, kad suma viršija 10 tūkst. Lt.

Atsiėmė pinigus, įkeistus partijos labui

VTEK pateiktoje deklaracijoje V. Uspaskichas taip pat nurudo užbaigęs lėšų įkeitimo bankui sandorį, kurio kita šalis – Darbo partija. Politikas 2008 m. vasarą įkeitė asmenines lėšas, taip pagelbėdamas partijai.

VTEK sandorio sumą slepia – etikos sargai laikosi nuomonės, kad sandorio vertė nesvarbi, ir prie visų deklaruojamų sandorių pakanka nurodyti, kad jie viršija 10 tūkst. Lt. Tiesa, ankstesnėse deklaracijose, teiktose VRK, V. Uspaskichas nurodė Darbo partijos naudai bankui įkeitęs pusę milijono litų. Dabar politikas deklaruoja šį sandorį pabaigęs 2013 m. rugsėjo 23 d., taigi pusė milijono veikiausiai grįžo į jo kišenę.

2011 m. balandį V. Uspaskichas dar sykį partijos naudai įkeitė lėšas bankui. Tada sandorio suma siekė 800 tūkst. Lt. Šis sandoris, naujausios politiko deklaracijos duomenimis, dar nėra baigtas.

V. Uspaskichas sumų atskleisti nenori

Pats Darbo partijos įkūrėjas nesutiko atskleisti sandorių sumų, tačiau paaiškino, kodėl buvo atliktos vienos ar kitos operacijos.

Pasak V. Uspaskicho, pastatas su statiniais „Krekenavos pašarams“ bei žemė „Kėdainių konservų fabrikui“ ir „Edvervitai“ buvo parduoti dėl to, kad fiziniam asmeniui esą sunku administruoti tokį turtą. Prie paaiškinimo jis pridūrė, kad tėvai dirba vaikams.

Kaip žinoma, praėjusiais metais V. Uspaskichas „Vikondos“ ir susijusių įmonių akcijas perleido vaikams.

„Kam reikia, kad jie ant manęs kabėtų? Atsakomybė. Tegul juridiniai asmenys viską tvarko. O ant fizinio asmens kabo atsakomybė, reikia tvarkyti. Ir tai vyksta jau kokie dešimt penkiolika metų iš eilės: atidavimas iš fizinių asmenų juridiniams asmenims, nes fiziniam asmeniui ne taip paprasta administruoti, saugoti, prižiūrėti, tai geriau, kai yra komanda, kai yra administracija, kuri viską gali padaryti. O sumų tai, teisybę pasakius, negalėčiau pasakyti tiksliai, todėl nenoriu sakyti“, – sakė politikas.

Klausiamas, kiek pinigų skolino Darbo partijos vicepirmininko V. Gapšio žmonos valdomai įmonei „Interneto žinios“, politikas tai vadino „kapeikomis“.

„Nedaug ten prašė, kapeikos“, – sakė V. Uspaskichas.

Aiškindamas, kodėl atsiėmė Darbo partijos naudai įkeistus 500 tūkst. litų, tačiau neatsiėmė 800 tūkst. litų, V. Uspaskichas teigė, kad šiuo klausimu sprendžia partija.

„Ne tik aš sprendžiu, bet ir partija sprendžia, kiek gali atiduoti ir kokiu metu. Partija pati sprendžia“, – sakė V. Uspaskichas.

Pasiteiravus, kam dovanojo pinigus 2013 m. spalio mėnesį, politikas teigė, kad lėšos buvo dovanojamos vaikams, tačiau sumos atskleisti taip pat nepanoro: „Tai mūsų asmeniniai reikalai“.

DELFI primena, jog ne mažiau įspūdingas finansines operacijas V. Uspaskichas atliko praėjusiais metais. Iš pradžių politikas vaikams iš pirmosios ir dabartinės santuokų perleido „Vikondos“ ir susijusių įmonių akcijas. Vėliau jis deklaravo atsiėmęs daugelį susijusioms įmonėms išdalintų paskolų, kurių vertė siekia keliolika milijonų litų.

Tada politikas teigė, kad pinigų prisireikė „didelio objekto“ statyboms. Ką ir kur stato, V. Uspaskichas neatskleidė. Šiemet vasarį paaiškėjo, kad su politiku susijusios statybos plėtojamos Rusijoje, Rybinsko mieste, Jaroslavlio srityje. Tiesa, kaip skelbė „Lietuvos rytas“, statybas vykdo politiko šeimos valdomas koncernas „Vikonda“.

Būtent „Vikondai“ teko didžioji dalis Darbo partijos įkūrėjo pernai atsiimtų paskolų. V. Uspaskichas deklaravo pernai balandį atsiėmęs tris „Vikondai“ suteiktas paskolas. 2008 m. gruodį „Vikondai“ jis paskolino 3,63 mln. Lt, 2009 m. liepą – maždaug 6,42 mln. Lt, o 2009 m. lapkritį – apie 2,72 mln. Lt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.