Lietuvoje

2014.03.24 23:33

Lietuvos ir JAV teisėsaugininkai spręs prekybos žmonėmis problemas

ELTA 2014.03.24 23:33

Prekyba žmonėmis įgauna naujas formas. Jei anksčiau tai buvo siejama su seksualiniu išnaudojimu, dabar žmonės parduodami darbui, jų vardu imami kreditai. Lietuva išlieka prekybos žmonėmis šalimi donore, pastebi ekspertai.

Prekyba žmonėmis įgauna naujas formas. Jei anksčiau tai buvo siejama su seksualiniu išnaudojimu, dabar žmonės parduodami darbui, jų vardu imami kreditai. Lietuva išlieka prekybos žmonėmis šalimi donore, pastebi ekspertai.

Pirmadienį Generalinėje prokuratūroje vyksta seminaras, skirtas prekybai žmonėmis, kur su 70 Lietuvos teisėjų, prokurorų ir policijos pareigūnų prokurorų patirtimi baudžiamojo persekiojimo prekybos žmonėmis bylose dalijasi JAV federalinis prokuroras Danielis Weissas.

Pasak generalinio prokuroro Dariaus Valio, Lietuvoje pastaruoju metu ikiteisminių tyrimų dėl prekybos žmonėmis pradėta daugiau, stebima intensyvesnė teisėsaugos veikla. Tarptautiniu aspektu šios kategorijos nusikaltimus vyriausiasis šalies prokuroras priskyrė tai pačiai nusikaltimų kategorijai kaip ir korupcija.

„Praėjusiais metais šalyje buvo atliekami 47 tyrimai dėl prekybos žmonėmis. Iš jų – 23 buvo pradėti praėjusiais metais ir įdomu pastebėti tendenciją, kad praėjusiais metais prekybos žmonėmis bylose buvo pastebėta daugiau tyrimų, susijusių su ne seksualiniu išnaudojimu, o su išnaudojimu aukų nusikalstamų veikų padarymui užsienio valstybėse arba su jų išnaudojimu priverstiniam darbui. Taigi ši persvara jau buvo šiek tiek užgožusi seksualinės prievartos atvejus“, – per spaudos konferenciją, skirtą seminarui, sakė D. Valys.

Generalinio prokuroro teigimu, Lietuva yra valstybė donorė – iš čia aukos dažniau išvyksta į užsienio valstybes. Dažniausiai išvykstama į Jungtinę Karalystę, Vokietiją, taip pat Olandiją, Prancūziją. Pernai Lietuvos teismuose dėl prekybos žmonėmis buvo išnagrinėtos 5 baudžiamosios bylos, nuteista 11 asmenų, į teismą perduotos 7 baudžiamosios bylos.

Dingusių žmonių šeimos paramos centro direktorės Natalijos Kurčinskajos įsitikinimu, prekybos žmonėmis problema labai svarbi Lietuvai, dedama daug pastangų kovai su tuo. Nors Lietuvos baudžiamasis kodeksas prekybos žmonėmis nusikaltimus labai griežtai reglamentuoja, tačiau juos įrodyti itin sudėtinga – aukos būna įbaugintos, bijo duoti parodymus.

„Prekyba žmonėmis įgauna vis naujas formas, jų yra labai įvairių, taip pat priverstinis darbas vidinėje rinkoje, t.y. Lietuvoje ir užsienyje, kai jauni žmonės išvažiuoja tikėdamiesi daug uždirbti, nežinodami nei įstatymų, nei kalbos ir dingsta be žinios. Išnaudoja imdami ir to žmogaus vardu paskolas“, – kalbėjo N. Kurčinskaja.

Anot jos, labai svarbu, kad prekyba žmonėmis būtų integruota į policijos mokymus – tai esą leistų efektyviau ir aktyviau ištirti tokius nusikaltimus.

Teisėsaugininkai pripažįsta, kad neretai tokių nusikaltimų ištyrimą apsunkina tai, kad aukos bijo skųstis, sunku atlikti ekspertizes. Ikiteisminį tyrimą užtęsia ir tai, kad šie nusikaltimai dažniausiai yra tarptautiniai.

„Žingsnis po žingsnio, manau, Lietuva daro reikiamus žingsnius gerinant kovą su prekyba žmonėmis“, – konstatavo generalinis prokuroras.

JAV federalinis prokuroras D. Weissas pabrėžė nusikaltimo globališkumą ir teisėsaugos institucijų bendradarbiavimą.

Europos Komisijos duomenimis, apie ketvirtadalis dingusių be žinios Europoje žmonių yra parduodami kaip darbo jėga, 62 proc. aukų parduodama seksualiniam išnaudojimui. Dažnai į prekeivių žmonėmis pinkles patenka gerai apmokamo darbo pažadais patikėję žmonės. Apie 14 proc. tokių žmonių yra įtraukiami į nusikalstamą veiklą. Skaičiuojama, kad iš prekybos žmonėmis gaunamas nelegalus pelnas yra antras pagal dydį po prekybos narkotikais. Prekeivių žmonėmis metų pelnas siekia 32 mlrd. dolerių.

Įstatymas tiems, kas verbavo ir gabeno žmogų pasinaudodami jo pažeidžiamumu ir panaudodami apgaulę, nors žinojo arba siekė, kad nukentėjęs asmuo būtų įtrauktas į prostituciją ar būtų pelnomasi iš šio asmens prostitucijos, numato laisvės atėmimą iki 10 metų. Už numatytą veiką, padarytą dviem ar daugiau nukentėjusių asmenų, arba dalyvaujant su organizuota grupe, numatomas laisvės atėmimas iki 12 metų.