Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Apklausa: 76 proc. Lietuvos gyventojų merus nori rinkti tiesiogiai

ELTA 2015.09.08 13:45

Daugiau nei trys ketvirtadaliai Lietuvos gyventojų mano, kad turėtų būti įteisinta galimybė miestų ir rajonų savivaldybių merus rinkti tiesiogiai.

Daugiau nei trys ketvirtadaliai Lietuvos gyventojų mano, kad turėtų būti įteisinta galimybė miestų ir rajonų savivaldybių merus rinkti tiesiogiai.

Teisingumo ministerijos užsakymu kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų nuomonių apklausa parodė, kad 76 proc. Lietuvos gyventojų pritaria tiesioginių merų idėjai, 8 proc. nepritaria, o likusieji 16 proc. šiuo klausimu neturi nuomonės.

Paprašyti įvardinti pagrindinius tiesioginių merų rinkimų privalumus, dauguma respondentų – 42 proc. – pažymėjo, kad tokie rinkimai padidins miestų ir rajonų vadovų atsakomybę prieš rinkėjus. 23 proc. apklaustųjų nuomone, merus pradėjus rinkti tiesiogiai sumažės užkulisinių partijų susitarimų formuojant vietinę valdžią. 16 proc. respondentų pabrėžė, kad tiesioginių merų rinkimų atveju miestų ir rajonų vadovai turėtų daugiau galių, todėl sėkmingiau spręstų gyventojų problemas. 12 proc. mano, jog pagerėtų miestų ir rajonų valdžios darbo kokybė, dar 6 proc. yra įsitikinę, kad vietos valdžios lygmenyje atsirastų daugiau demokratijos.

Socialdemokratai Juozas Bernatonis, Milda Petrauskienė bei Albinas Mitrulevičius pernai Seime įregistravo įstatymų pakeitimų projektą dėl tiesioginių merų rinkimų. Iki tol siūlyti projektai buvo grįsti Konstitucijos keitimu, kuriam reikėjo surinkti didelę daugumą Seimo narių balsų, todėl šie projektai strigdavo. Naujausias įregistruotas projektas yra parengtas pagal dabar galiojančias Konstitucijos normas, todėl jo priėmimo Seime tikimybė yra didesnė.

Valdančiosios koalicijos politinė taryba pritarė, kad įstatymo pakeitimai būtų svarstomi Seimo pavasario sesijoje.

Savivaldybių tarybų nariai, kaip ir dabar, būtų renkami daugiamandatėje apygardoje, o meras – vienmandatėje.

Atėjęs balsuoti gyventojas gautų du balsavimo biuletenius. Viename, kaip ir anksčiau, rinkėjas turėtų pažymėti partijos ar koalicijos sąrašo numerį ir iš jo išrinkti iki 5 asmenų, kuriems atiduoda pirmumo balsus. Taip bus renkami savivaldybės tarybos nariai. Kitame biuletenyje, kuriame būtų įrašytos kandidatų pavardės, rinkėjas balsuos už savo pasirinktą kandidatą į mero postą. Daugiausia balsų surinkęs kandidatas taps meru nepriklausomai nuo to, kuri partija laimės daugumą tarybos narių mandatų.

„Tikiuosi, kad dar iki vasaros Seimas priims tiesioginius merų rinkimus įtvirtinančias įstatymų pataisas ir jau kitais metais miestų bei rajonų vadovus žmonės rinks tiesiogiai“, – pažymi J. Bernatonis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi