Lietuvoje

2014.03.20 18:46

Krašto apsaugos ministras nemato poreikio grįžti prie šauktinių kariuomenės

ELTA2014.03.20 18:46

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas nemato būtinybės šiuo metu grįžti prie šauktinių kariuomenės ir pažymi Lietuvos ir Lenkijos pasirengimą padėti Ukrainos kariuomenei persitvarkyti pagal demokratinių kariuomenių tvarką.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas nemato būtinybės šiuo metu grįžti prie šauktinių kariuomenės ir pažymi Lietuvos ir Lenkijos pasirengimą padėti Ukrainos kariuomenei persitvarkyti pagal demokratinių kariuomenių tvarką.

Kalbėdamas apie Lietuvos saugumo užtikrinimą, krašto apsaugos ministras pasisakė už profesinę karo tarnybą.

„Aš manau, kad šiandien Lietuvos saugumą geriausiai garantuoja profesinė karo tarnyba. Mūsų kariai yra žymiai geriau pasirengę negu būtų parengti šauktiniai. Mes turime įvairių formų Lietuvos jaunimui – tiek vaikinams, tiek merginoms – įgyti karinių įgūdžių, tai – ir baziniai kariniai mokymai, ir savanoriška krašto apsaugos tarnyba, ir jaunųjų vadų kursai. Tam yra daug formų, todėl grįžti prie šauktinių šiuo metu nėra jokio reikalo“, – sakė Eltai interviu telefonu J. Olekas. 

Ketvirtadienį J. Olekas lankėsi Balstogėje, kur situaciją regione aptarė su Lenkijos gynybos ministru Tomaszu Siemoniaku. Ministrų susitikime apsikeista situacijos vertinimais po to, kai Rusija aneksavo Krymą, o šalių kaimynystėje – Karaliaučiuje surengė mokymus.

Ministrai aptarė dvišalio bendradarbiavimo stiprinimą, bendrų mokymų galimybes, galimą specialiųjų pajėgų ir kitų kariuomenės sričių bendradarbiavimą, galimus bendrus ginkluotės įsigijimus, ypač oro gynybos srityje. 

Lietuvos ir Lenkijos gynybos ministrai sutarė toliau plėtoti trišalės brigados su Ukraina projektą „Litpolukrbrig“. „Mes esame pasiruošę tokią brigadą įkurti, atlikti uždavinius, kuriuos kėlėme – padėti Ukrainos kariuomenei persitvarkyti pagal demokratinių kariuomenių tvarką. Taip pat rengti bendrus mokymus, stiprinti pasirengimą. Šiuo metu Ukrainos kariai su mumis tarnauja Afganistane, mes turime patirtį, kurią norėtume sustiprinti“, – teigė J. Olekas. 

Ministras pažymėjo, kad Lietuva ir Lenkija yra pasirengusios tęsti projektą, ir dabar tai priklauso nuo Ukrainos. Kol kas apie datas, kada toks projektas galėtų startuoti, ir kitus konkrečius dalykus ministras nekalbėjo, nes dar nėra gauti oficialūs Ukrainos atsakymai. Sprendimą dėl tokio projekto turėtų patvirtinti Ukrainos Rada ir prezidentas. 

J. Olekas padėkojo Lenkijai už tęstinį dalyvavimą Lietuvai ir kitoms dviem Baltijos valstybėms itin svarbioje NATO oro policijos misijoje. Lenkija budėjimą NATO oro policijos misijoje nuo gegužės perima iš JAV, neseniai misiją sustiprinusių šešiais papildomais naikintuvais. Ketinimą pastiprinti oro policijos misiją Baltijos šalyse Lenkijos budėjimo metu pareiškė ir Jungtinė Karalystė.

Šiuo metu Baltijos šalių oro erdvę saugo dešimt naikintuvų, ministras nekonkretizavo, ar pavyks išlaikyti šį skaičių iš amerikiečių šią atsakomybę perėmus kitiems Aljanso partneriams, tik pažymėjo, kad „bus išlaikyta daugiau negu keturi naikintuvai“. Tai reiškia, kad daugiau negu jų būdavo įprastai prieš agresyvius Rusijos veiksmus Ukrainoje.