Lietuvoje

2015.09.08 13:45

L. Graužinienė: ekspertų išvados nestabdo referendumo

ELTA2015.09.08 13:45

Ekspertų grupei paskelbus nepalankias išvadas dėl referendumo, Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė sako, kad ekspertų išvados nestabdo referendumo paskelbimo. 

Ekspertų grupei paskelbus nepalankias išvadas dėl referendumo, Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė sako, kad ekspertų išvados nestabdo referendumo paskelbimo. 

Pasak jos, pagal Referendumo įstatymą, ekspertų išvados yra rekomendacinio pobūdžio, o dėl turinio vyks diskusijos, kai vyks referendumas. 

„Tiek ir Vyriausybės pozicija, tiek ekspertų išvados bus naudojamos apsisprendžiant, kaip balsuoti dėl referendumo. Dėl referendumo datos paskelbimo labai aiškiai numato įstatymas, kad Seimas turi apsispręsti. Seime bus svarstoma, ar gegužės 25 d., ar birželio mėnesį. Manau, kad antradienį tas sprendimas bus“, – ketvirtadienį po valdančiosios koalicijos Politinės tarybos posėdžio žurnalistams sakė L. Graužinienė. 

Jos manymu, Seimas turi gerbti tautos valią. „Mes, kaip Seimas, neturime kito kelio kaip patvirtinti referendumo datą. Piliečiai surinko parašus ir mes turime gerbti tautos valią“,– sakė L. Graužinienė. 

Seimas, vadovaudamasis Referendumo įstatymu, sudarė ekspertų grupę, kuri pateikė išvadą dėl piliečių reikalavime paskelbti referendumą dėl žemės teikiamo sprendimo teksto atitikties Konstitucijai. 

Ekspertų nuomone, siūloma Konstitucijos 47 straipsnio nuostata „Žemė, vidaus vandenys, miškai, parkai nuosavybės teise gali priklausyti tik Lietuvos Respublikos piliečiams ir valstybei“ neatitinka Konstitucinio akto „Dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje“, kai kurių Konstitucijos nuostatų, konstitucinio teisinės valstybės principo.

Ekspertai mano, kad siūloma Konstitucijos nuostata „Valstybinės ir bendruomeninės reikšmės gamtos išteklių išgavimo ir naudojimo klausimai sprendžiami tik referendumu“ neatitinka Konstitucijos, konstitucinio teisinės valstybės principo.

Ekspertų grupėje dirbo Europos teisės departamento prie Teisingumo ministerijos generalinis direktorius Deividas Kriaučiūnas (ekspertų grupės vadovas), Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Konstitucinės ir administracinės teisės instituto profesorius Vytautas Sinkevičius (ekspertų grupės vadovo pavaduotojas), Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Konstitucinės ir administracinės teisės instituto docentė Inga Daukšienė, socialinių mokslų daktaras Stasys Stačiokas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Viešosios teisės katedros docentas Vaidotas Vaičaitis, Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Tarptautinės ir Europos Sąjungos teisės instituto profesorius Ignas Vėgėlė.

Išvadą ekspertų grupė turėjo pateikti iki kovo 20 d.

Vasario 17 d. Vyriausioji rinkimų komisija konstatavo, kad iniciatyvinės grupė privalomajam referendumui paskelbti surinko ne mažiau kaip 300 tūkstančių piliečių, remiančių reikalavimą paskelbti referendumą, parašų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.