Lietuvoje

2014.03.20 17:03

Seimui pateiktas siūlymas griežtinti sprendimų priėmimą dėl kardomųjų priemonių

BNS 2014.03.20 17:03

Seimas ketvirtadienį pradėjo svarstyti prezidentės Dalios Grybauskaitės pateiktas Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kad sprendimus dėl kardomųjų priemonių skyrimo apeliacine tvarka priimtų teisėjų kolegija, o ne vienas teisėjas.

Seimas ketvirtadienį pradėjo svarstyti prezidentės Dalios Grybauskaitės pateiktas Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kad sprendimus dėl kardomųjų priemonių skyrimo apeliacine tvarka priimtų teisėjų kolegija, o ne vienas teisėjas.

Už jos pataisų projektą po pateikimo palaikė 67 Seimo nariai, nė vienas nebuvo prieš, susilaikė septyni. Toliau pataisas nagrinės parlamento komitetai.

Valstybės vadovė siūlo pakeisti Baudžiamojo proceso kodeksą ir nustatyti, kad nagrinėjant skundus dėl nutarčių, kuriomis paskirtas suėmimas arba pratęstas suėmimo terminas, taip pat skundus dėl suėmimo nepaskyrimo, suėmimo termino nepratęsimo arba suimtojo paleidimo į laisvę, sprendimą turėtų priimti trijų teisėjų kolegija.

Dabar tokiais atvejais sprendimą priima vienas teisėjas.

„Tokiu keliu galima pasiekti gerokai aukštesnę teismų sprendimų kokybę ir kur kas vieningesnę teismų praktiką. Tokiu būdu yra garantuojamas didesnis teismų nepriklausomumas ir didinamos atsparumo bet kokiam viešosios opinijos teisėsaugos ar proceso dalyvių galimam spaudimui garantijos, mažinamos prielaidos korupcijai ir apsunkinama bet kokio susitarimo galimybė, o visa tai ilgainiui sukuria didesnį pasitikėjimą teismais ir valstybe“, – sakė projektą pristačiusi prezidentės patarėja Rasa Svetikaitė.

Minėtą projektą D. Grybauskaitė parengė po to, kai Vilniaus apygardos teismo teisėjas Arūnas Kisielius į laisvę paleido didele narkotikų kontrabanda įtariamą Tadžikijos pilietį Komildzhoną Umarovą.

Šis pernai lapkritį buvo sulaikytas su dešimt kilogramų narkotikų, kurių vertė „juodojoje rinkoje“ galėjo siekti 4 mln. litų. Be to, Kaune nuomojamame gyvenamajame name aptikta 100 tūkst. dolerių.

K. Umarovas buvo suimtas dviem mėnesiams, sausio 20 dieną teismas suėmimo terminą pratęsė dar dviem mėnesiams, bet įtariamojo advokatas šią nutartį apskundė. Vilniaus apygardos teismo teisėjas A. Kisielius skundą patenkino. Įtariamajam iš pradžių nurodyta neišvykti iš Lietuvos ir registruotis policijoje, vėliau skirtas namų areštas, bet jis netrukus pasislėpė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.