Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

J. Bidenas Vilniuje: tegul Dievas laimina jūsų tautas ir mūsų armijas

Jungtinių Valstijų viceprezidentas Joe Bidenas dar kartą patikino, kad JAV ir visas NATO yra pasirengę užtikrinti visų Aljanso šalių narių saugumą.

Jungtinių Valstijų viceprezidentas Joe Bidenas dar kartą patikino, kad JAV ir visas NATO yra pasirengę užtikrinti visų Aljanso šalių narių saugumą.

Šie patikinimai skambėjo Rusijai de facto aneksavus Ukrainai priklausiusį Krymo pusiasalį bei vykdžius beprecedentes karines pratybas prie Baltijos valstybių ir Lenkijos sienų.

J. Bidenas savo vizito Europoje metu antradienį ir trečiadienį susitiko su Lenkijos prezidentu Bronislawu Komorowskiu, premjeru Donaldu Tusku, Estijos valstybės vadovu Toomu Hendriku Ilvesu, Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite ir Latvijos vadovu Andriu Berziniu.

Paaiškino, kodėl atvyko į Vilnių

J. Bidenas priminė, kad pavasarį kaip tik bus švenčiamos Baltijos valstybių narystės NATO dešimtmetis. Jo teigimu, niekas geriau nesupranta laisvės svarbos ir Europos traumų nei Baltijos valstybės, pusę amžiaus praleidusios Sovietų Sąjungos okupacijoje.

„Šiandien aš kalbėjau su savo kolegomis Lietuvos ir Latvijos prezidentais apie situaciją Ukrainoje. Vakar susitikau su Estijos prezidentu ir Lenkijos prezidentu bei premjeru. Lietuviai, latviai ir estai dar visai neseniai susijungė Baltijos kelyje, Ukraina taip pat parodė didžiulę drąsą, įgyvendindama žmonių troškimą geresniam gyvenimui ir integracijai į Europą. Rusija pasirinko brutalų karinį atsaką: surengtas referendumas, kurio nepripažįsta praktiškai visos pasaulio valstybės. Tai neteisėtos pastangos aneksuoti Krymą“, – sakė J. Bidenas.

Jungtinių Valstijų viceprezidentas teigė galintis užtikrinti, kad JAV visiškai remia Ukrainą ir nesutinka su Rusijos agresija. Rusijos veiksmus jis pavadino ėjimu „tamsiais keliais“, lemsiančiais Rusijos politinę ir ekonominę izoliaciją.

„Matome, kad iki šiol žaidžiama pagal senąsias taisykles, bet Rusija negali išvengti fakto, kad pasaulis jau pasikeitė ir pasaulis nepripažįsta tokio elgesio modelio. Tarptautinė bendruomenė turi atmesti ir atmes bet kokią agresiją, valstybės privalo vykdyti įsipareigojimus. Estija, Latvija ir Lietuva tai puikiai supranta. Tai nereiškia, kad pasaulyje nėra agresorių, bet tiems agresoriams turi būti atsakyta. Toks atsakas buvo ir bus suteikiamas: tai yra agresijos kaina“, – teigė J. Bidenas.

„Ponai prezidentai, kodėl aš atvykau į Baltijos šalis? Aš norėčiau dar kartą patvirtinti pasiryžimą laikytis kolektyvinės gynybos sutarties ir norėčiau asmeniškai pasakyti, kad pagal 5-ąjį NATO sutarties straipsnį mes suteiksime reikiamą atsaką, mes atsakysime į agresiją prieš NATO šalį narę“, – tęsė JAV viceprezidentas.

J. Bidenas pabrėžė, kad būtent dėl išaugusios grėsmės regione Jungtinės Valstijos sustiprino oro policijos misiją Baltijos šalyse, kur, vietoje 4 naikintuvų, oro erdvę stebi JAV 10 orlaivių. Jo teigimu, taip pat svarstoma išplėsti karinį bendradarbiavimą, įskaitant JAV pajėgų rotavimą Baltijos regione pratyboms žemėje, jūroje ir mokymo misijoms. Viceprezidentas, be kita ko, prisiminė, kad Estija, Latvija ir Lietuva petys į petį kovojo su JAV kariais Afganistane, kartu sprendė regioninius ir pasaulinio saugumo klausimas.

„Aš ir prezidentas Barackas Obama norime, kad artimiausiu metu Pietų Velse vyksiantis NATO viršūnių susitikimas dar kartą pabrėžtų, kad NATO visoms valstybėms narėms garantuoja saugumą pagal 5-ąjį sutarties straipsnį ir kad tai NATO prioritetas“, – sakė J. Bidenas.

Politikas taip pat pabrėžė, kad šalys turi užsitikrinti ir energetinį saugumą, tai yra diversifikuoti energijos išteklių tiekėjus. Toks jo raginimas buvo skirtas Europos Sąjungos šalims.

„Rusija naudojasi energetika beveik kaip kariniu ginklu“, – sakė J. Bidenas.

„Vilniuje esame kartu su jumis, esame visiškai pasiryžę teikti paramą. Telaimina Dievas jūsų tautas ir mūsų armijas“, – kalbą pabaigė JAV viceprezidentas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi