Lietuvoje

2014.03.18 12:33

Šimtametį paukščių žiedavimo būdą keičia nauji

LRT.lt2014.03.18 12:33

Metaliniais žiedais ant kojų paukščiai žymimi nuo 1899 m, tačiau šis daugiau nei 100 metų taikomas metodas pamažu keičiamas naujais.

Metaliniais žiedais ant kojų paukščiai žymimi nuo 1899 m, tačiau šis daugiau nei 100 metų taikomas metodas pamažu keičiamas naujais.

Nors tradicinis žiedavimo metodas plačiai taikomas ir dabar – pasaulyje kasmet sužieduojama iki 6 milijonų, Europoje – iki 4 milijonų, Lietuvoje – iki 100 000 paukščių – paskutiniaisiais dešimtmečiais pradėti naudoti nauji ženklinimo būdai, praneša Aplinkos ministerija.

Vadinamasis telemetrinis metodas, kai paukščiai ženklinami siųstuvėliais, yra pakankamai brangus ir naudojamas tik konkrečiose tyrimų programose. Svarbiausias privalumas – paženklinto paukščio atpažinimas ir jo vietos nustatymas nuotoliniu būdu, jį stebint ir nepažeidžiant jo įpročių, taip pat – nenutrūkstamas sekimas bent dalies jo gyvybinio ciklo (pvz., migracijų, perėjimo) metu.

Paprastesnis, pigesnis ir teikiantis pakankamai informacijos yra paukščių ženklinimas ant kojų dedamais spalvotais metaliniais žiedais, taip pat ant kaklo užmaunamais plastmasiniais žiedais, kuriuose esančias raides ir skaičius galima perskaityti iš tolo.

Dabar spalvotais ant kojų dedamais žiedais žieduojami baltieji gandrai, jūriniai ereliai, didžiosios antys. Šį pavasarį Nemuno deltoje ir kitose Lietuvos vietose stebima nemažai gulbių giesmininkių, baltakakčių ir želmeninių, pilkųjų žąsų, baltaskruosčių berniklių su ant kaklų dedamais plastikiniais žiedais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.