Lietuvoje

2014.03.18 17:28

Rusijos šnipu įvardytas V. Katula tęsia darbą ambasadoje

BNS2014.03.18 17:28

Valstybės saugumo departamento (VSD) ataskaitoje Rusijos karinės žvalgybos darbuotoju įvardytas Valerijus Katula tęsia darbą Rusijos atstovybėje Vilniuje, BNS antradienį teigė Rusijos ambasada.

Valstybės saugumo departamento (VSD) ataskaitoje Rusijos karinės žvalgybos darbuotoju įvardytas Valerijus Katula tęsia darbą Rusijos atstovybėje Vilniuje, BNS antradienį teigė Rusijos ambasada.

VSD pirmadienį paskelbtoje ataskaitoje nurodė, jog po diplomato priedanga veikiantis Rusijos žvalgas V. Katula bandė verbuoti neįvardyta Lietuvos tarnautoją dėl informacijos apie Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos (ES) Tarybai.

Rusijos ambasada Lietuvoje išsamiau šio VSD pranešimo nekomentuoja.

„Mes nekomentuojame VSD ataskaitų. Jokių oficialių pranešimų dėl jokių asmenų ambasada nėra gavusi nei iš VSD, nei iš kitų struktūrų. O diplomatas tokia pavarde, kuri įvardyta, iš tiesų pas mus dirba ir toliau tęsia darbą“, – BNS antradienį sakė Rusijos ambasados atstovas Aleksandras Ivanovas.

VSD ataskaitoje teigiama, kad Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU) rezidentūros darbuotojas V. Katula prieš Lietuvos valstybines institucijas vykdė „agresyvią žvalgybinę veiklą“.

Oficialiai jis užima antrojo sekretoriaus poziciją Rusijos ambasadoje Vilniuje.

Pasak VSD, V. Katula bandė verbuoti Lietuvos valstybės tarnautoją, siekdamas gauti įslaptintą ir kitą jautrią informaciją apie Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai. GRU darbuotojas prašė informacijos apie Lietuvos pirmininkavimo renginius ir prioritetus, asociacijos sutarčių su Rytų partnerystės šalimis galimybes, užsienio valstybinių delegacijų vizitų Lietuvoje rezultatus.

Pasak ataskaitos, GRU darbuotojas savo kontaktui neatskleidė priklausomybės žvalgybai, teigė, jog informacija reikalinga rašyti ataskaitas Rusijos užsienio reikalų ministerijai. Už surinktą informaciją buvo žadamas piniginis atlygis.

VSD praneša, kad V. Katulos atžvilgiu atliko „prevencinio pobūdžio veiksmus ir užkirto kelią tolimesnei jo žvalgybinei veiklai“.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius BNS teigė, jog Rusijos ambasadoje Lietuvoje dirbusio žvalgybos darbuotojo paviešinimas yra pakankama priemonė, ir kol kas nesiimta žingsnių jį išsiųsti iš šalies.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.