Lietuvoje

2014.03.17 18:41

ES ir JAV įvedė sankcijas Krymo ir Rusijos pareigūnams

BNS 2014.03.17 18:41

Reaguodama į Rusijos agresiją Ukrainoje, Europos Sąjunga (ES) pirmadienį nusprendė įvesti sankcijas 21-am asmeniui iš prorusiškos Krymo valdžios ir Rusijos parlamento bei karinių pajėgų.

Reaguodama į Rusijos agresiją Ukrainoje, Europos Sąjunga (ES) pirmadienį nusprendė įvesti sankcijas 21-am asmeniui iš prorusiškos Krymo valdžios ir Rusijos parlamento bei karinių pajėgų. Netrukus po to sankcijas įvedė ir JAV.

Sprendimą dėl ES sankcijų priėmė Briuselyje susitikę ES užsienio reikalų ministrai, BNS patvirtino Lietuvos ministras Linas Linkevičius.

Konkretus asmenų sąrašas bus paskelbtas naktį, ir nuo antradienio jiems įsigalios draudimas atvykti į ES bei bus įšaldytos jų sąskaitos banke.

„Šiandien imtasi pirmų žingsnių konkrečioms sankcijoms. Kalba yra apie kelionių suvaržymus ir bankų sąskaitų įšaldymą 21 asmeniui“, – BNS sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Tai pirmas žingsnis, kalbant apie Ukrainos atstovus iš Krymo tos vadinamos vadovybės, taip pat kalba apie Rusijos atstovus – konkrečiai, iš Dūmos, ir karinių pajėgų atstovus, kurie dalyvavo vykdant šias neteisėtas akcijas“, – sakė ministras.

JAV sąraše – V. Janukovyčius ir Rusijos vicepremjeras

Jungtinės Valstijos pirmadienį paskelbė sankcijas septyniems Rusijos vyriausybės pareigūnams ir įstatymų leidėjams.

Sąraše minimiems pareigūnams blokuojamas Jungtinėse Valstijose turimas bet koks jų turtas, bankų sąskaitos ir interesai. Tarp šių asmenų yra Rusijos vicepremjeras Dmitrijus Rogozinas, keli Dūmos nariai ir prezidento Vladimiro Putino patarėjai.

Rusijos naujienų agentūra „Interfax“, remdamasi JAV Baltųjų rūmų pranešimu spaudai, pateikia visą šių asmenų sąrašą. Tai Rusijos prezidento padėjėjas Vladislavas Surkovas, prezidento patarėjas Sergejus Glazjevas, Valstybės Dūmos NVS reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis, Federacijos Tarybos konstitucinių įstatymų leidybos komiteto vadovas Andrejus Klišasas, Federacijos Tarybos pirmininkė Valentina Matvijenko, minėtasis D.Rogozinas, taip pat Valstybės Dūmos šeimos, moterų ir vaikų reikalų komiteto pirmininkė Jelena Mizulina.

Sankcijos taikomos ir buvusiam Ukrainos prezidentui Viktorui Janukovyčiui, prorusiško visuomeninio judėjimo „Ukrainos pasirinkimas“ vadovui Viktorui Medevedčiukui ir dviem Krymo separatistų pareigūnams: parlamento vadovui Vladimirui Konstantinovui ir Krymo premjerui Sergejui Aksionovui.

Šios sankcijos įsigaliojo pirmadienį nuo 6 val. Kijevo ir Lietuvos laiku, pranešė Baltieji rūmai; tai nurodyta JAV prezidento Baracko Obamos įsake.

Bus svarstomos ekonominės sankcijos

Pasak L. Linkevičiaus, vėliau šią savaitę susirinkę ES šalių vadovai galės svarstyti ir kitas priemones, įskaitant ekonomines sankcijas.

Ukrainoje nuvertus prezidentą Viktorą Janukovyčių, Rusija pasiuntė karius į Ukrainos Krymo regioną. Sekmadienį Kryme surengtas balsavimas dėl prisijungimo prie Rusijos. Prorusiška vietos valdžia skelbia, kad už prisijungimą prie Rusijos buvo per 96 proc. balsavusiųjų.

Vakarai teigia, kad referendumas neteisėtas, nes prieštarauja Ukrainos Konstitucijai ir vyksta okupacijos sąlygomis, be to, surengtas per labai trumpą laiką.

L. Linkevičiaus teigimu, ES užsienio reikalų ministrai „vieningai pasmerkė vadinamąjį referendumą, kuris buvo neteisėtas ir pagal tarptautinę teisę, ir pagal Ukrainos Konstituciją“.

Pasak ministro, susitikime buvo aptarta galimybė ir siųsti ES stebėtojų misiją, jei paramos nesulauks Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) misija.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.