Lietuvoje

2014.03.16 23:51

P. Vaitiekūnas: referendumas vyksta po automatų vamzdžiais

BNS 2014.03.16 23:51

Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas sekmadienį vykstant referendumui dėl Krymo prisijungimo prie Rusijos yra Bakčisarajuje – referendumo nepripažįstančių Krymo totorių daugiausiai gyvenamame mieste.

Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas sekmadienį vykstant referendumui dėl Krymo prisijungimo prie Rusijos yra Bakčisarajuje – referendumo nepripažįstančių Krymo totorių daugiausiai gyvenamame mieste.

Pasak P. Vaitiekūno, Krymo totoriai su nerimu stebi besiklostančią situaciją referendumui vykstant, jo žodžiais, „po automatų vamzdžiais“.

„Pagrindinis dalykas, kad mes nepripažįstam nei paties referendumo, nei jo rezultatų iškart. Jis vyksta esant Rusijos ginkluotoms pajėgoms, vaizdžiai tariant, po automatų vamzdžiais“, – BNS sekmadienį sakė diplomatas.

„Krymo totoriai irgi nepripažįsta referendumo ir jame nedalyvauja Aš esu Bakčisarajuj, kuris yra neformalus totorių miestas, viso pasaulio totorių sostinė, ir esu pas juos. Jie sunerimę, juos kamuoja nerimas, ir mano buvimas čia turi šiokią tokią prasmę, galbūt padeda jiems tvirčiau jaustis, kad esant Europos Sąjungos, NATO šalies ambasadoriui galgi  neužmuš ir netrems, kaip jau vieną kartą istorijoj buvo“, – kalbėjo P. Vaitiekūnas.

„Antras dalykas, dėl ko aš čia esu, ir mano buvimas tą tvirtina, kad Krymas priklauso Ukrainai“, – pridūrė ambasadorius.

Jis pažymėjo, kad Rusijos karinęs pajėgos provokuoja Ukrainą pirmai atidengti ugnį, bet provokacijos bergždžios, ir tai teikia vilties, kad konfliktas bus sureguliuotas taikiai.

„Reikia pabrėžti, kad iki šiol į žmones jie (Rusijos kariai – red.) nėra šaudę, nėra užmuštų. Į orą yra šaudę, yra provokavę, malūnsparnis įskrenda į Ukrainos teritoriją, išsilaipina desantas, Rusija provokuoja Ukrainą iššauti. Bet ukrainiečiai laikosi ir kol kas jie nepasiduoda, tad lieka vilties, kad visą šitą konfliktą bus galima sureguliuoti taikiomis priemonėmis, ypač jeigu Jungtinės Tautos priims rezoliuciją dėl referendumo neteisėtumo“, – kalbėjo P. Vaitiekūnas.

Maskvos pajėgų kontroliuojamame Kryme sekmadienį vyksta balsavimas referendume dėl prisijungimo prie Rusijos.

Naujoji provakarietiška Kijevo valdžia, Europos lyderiai ir JAV prezidentas Barackas Obama pareiškė, kad šis balsavimas, kurį skubos tvarka organizavo Krymo prorusiška valdžia, nėra legitimus, nes pažeidžia Ukrainos konstituciją ir vyksta jaučiant „įremtą ginklo vamzdį“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.