Lietuvoje

2015.02.14 17:27

„Regitra“ ėmė naudotis Interpolo duomenų baze

BNS 2015.02.14 17:27

Siekiant, kad Lietuvoje nebūtų registruojamos vogtos transporto priemonės, įmonė „Regitra“ pradėjo naudotis Interpolo generalinio sekretoriato duomenų baze.

Siekiant, kad Lietuvoje nebūtų registruojamos vogtos transporto priemonės, įmonė „Regitra“ pradėjo naudotis Interpolo generalinio sekretoriato duomenų baze.

Ar registravimui pateiktos transporto priemonės neieško teisėsaugos institucijos, tikrinama informacija Lietuvos policijos ieškomų transporto priemonių žinybiniame registre ir Šengeno informacinėje sistemoje. Įmonės atstovė spaudai Laimutė Užupė BNS patvirtino, kad nuo trečiadienio ši informacija tikrinama ir Interpolo duomenų bazėje.

Pasak įmonės pranešimo, norėdami automobilį pakeisti naujesniu, Lietuvos gyventojai dažniau ieško ne naujos, bet jau naudotos, iš užsienio įvežtos transporto priemonės. Pernai valstybės įmonėje „Regitra“ jų įregistruota daugiau kaip 100 tūkst., o naujų – 11,8 tūkst. Tačiau 501-ai transporto priemonei leidimas dalyvauti eisme nebuvo suteiktas, įregistruoti atsisakyta.

„Regitros“ specialistai, tikrindami į Lietuvą įvežtas transporto priemones, įvertina, ar jos, jų dalys, dokumentai nėra suklastoti, ar nėra pakeisti, sunaikinti kėbulo, variklio numeriai. Lietuvoje gali būti įregistruotos tik teisėtai įsigytos, saugios, nustatytus reikalavimus atitinkančios transporto priemonės“, – sakė „Regitros“ Transporto priemonių identifikavimo skyriaus vadovas Mamertas Kulakauskas.

Patikrinimą atliekantys specialistai pernai daugiau kaip 200 kartų pateikė įtarimus dėl galimų klastočių, o 298 – policija ieškojo registruoti pateiktos transporto priemonės ar jos dalių,dokumentų, registracijos numerio ženklų, ar ją registruoti pateikusio asmens.

„Mes tik konstatuojame kilusius įtarimus, tačiau nesame įgalioti atlikti ekspertizės ir tyrimo. Šiinformacija perduodama policijai, kuri transporto priemonę sulaiko ir saugo iki tyrimo pabaigos“, – sakė M.Kulakauskas.

Policijos sulaikyta transporto priemonė vėliau gali būti įregistruota, kai tyrimą atlikusios institucijos nustato gamintojo jai suteiktą identifikavimo numerį ir grąžina ją savininkui (sąžiningam įgijėjui).

„Policija dėl paieškos gali sulaikyti ir „Regitroje“ anksčiau jau registruotus, mūsų specialistų jau tikrintus automobilius. Taip atsitinka todėl, kad galimybę tikrinti informaciją Šengeno informacinėje sistemoje turime tik nuo 2008 metų. Be to, pasitaiko, kad paieška informacinėse sistemosepaskelbiama po to, kai transporto priemonė jau įregistruota, todėl, prieš įsigyjant iš užsienio įvežtą transporto priemonę, patartina įsitikinti, ar ji išregistruota jos kilmės šalyje ir ar atliktos eksporto procedūros“, – sakė M.Kulakauskas.

„Regitros“ atstovai teigia, kad pirkėjas gali patirti nuostolių ne tik dėl sulaikyto automobilio, jo techninės būklės, bet ir dėl nesumokėtų mokesčių. Pirkėjo galimybės iš pardavėjo išsireikalauti kompensaciją už patirtus nuostolius būtų didesnės, jei transporto priemonės įsigijimo dokumentuose būtų nurodomi realūs pardavėjo ir sandorio duomenys, jei pirkėjas nepasirašytų fiktyvių sutarčių.

Pastaruoju metu padažnėjo nusiskundimų dėl pardavėjų nesumokėtų muito mokesčių už anksčiau Šveicarijoje registruotus automobilius. „Regitra“ atkreipia dėmesį, kad, prieš įsigyjant iš trečiųjų šalių (nepriklausančių Europos Sąjungai, pvz., Šveicarijos, Norvegijos, Lichtenšteino) įvežtas transporto priemones, būtina pasidomėti, ar už jas sumokėtas muitas. Atsakingi Finansų ministerijos įstaigų pareigūnai nuolat tikrina Kelių transporto priemonių registro duomenis ir išreikalauja mokesčius už iš trečiųjų šalių į Lietuvą įvežtas transporto priemones.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.