Lietuvoje

2012.08.22 17:25

Siekiant ES uždrausti tyrimus su kamieninėmis ląstelėmis, tikimasi ir lietuvių pritarimo

Ugnė Galadauskaitė, LRT Televizijos laida „Šiandien“2012.08.22 17:25

Lietuvoje, kaip dar vienuolikoje Europos Sąjungos valstybių, bus renkami parašai, kad iš Europos Sąjungos biudžeto nebūtų finansuojami žmogaus embrionų kamieninių ląstelių tyrimai. 

Lietuvoje, kaip dar vienuolikoje Europos Sąjungos valstybių, bus renkami parašai, kad iš Europos Sąjungos biudžeto nebūtų finansuojami žmogaus embrionų kamieninių ląstelių tyrimai.

Europos Sąjungos piliečių iniciatyvą trečiadienį, pirmą kartą Lietuvoje, įregistravo Vyriausioji rinkimų komisija. Nors mūsų šalyje tokie tyrimai uždrausti, tikimasi surinkti apie 20 tūkst. parašų.

Iniciatyva už žmogaus embrionų kamieninių ląstelių tyrimų finansavimo nutraukimą gimė gegužę Italijoje. Prieš tokius tyrimus iš viso pasisako 12 šalių, tarp jų ir Lietuva. Tiesa, mūsų šalyje, kaip dar keturiose ES narėse – Lenkijoje, Austrijoje, Slovakijoje ir Airijoje, tyrimai su žmogaus embrionų kamieninėmis ląstelėmis visiškai uždrausti.

„Mes nesame kažkur už tvoros. Nėra taip, kad pas mus viskas gerai, o kad Europos Sąjungoje nėra viskas gerai, tai mums tarsi nesvarbu. Mums irgi yra svarbu! Mes jungiamės ir norime pasakyti visai Europai, kad štai, pas mus šis klausimas tikrai išspręstas, mes ir jums siūlome taip pat susitvarkyti savo daržą“, – kalbėjo ES piliečių iniciatyvos „Vienas iš mūsų“ atstovas Lietuvoje Kęstutis Danielius Rimkevičius.

Tokie tyrimai vertinami prieštaringai, nes imant ląsteles iš embrionų, šie yra sunaikinami. Iniciatyvos atstovai siekia, kad embrionas būtų gerbiamas kaip gyvybė, o tyrimai su jais būtų uždrausti visoje Europos Sąjungoje. Šiuo metu esą embriono kaip gyvybės niekas negina. Biochemijos instituto atstovai sako, kad visuomenė per mažai informuota apie kamieninių ląstelių tyrimus, todėl akcijos iniciatoriai turėtų itin pabrėžti, kad kalba eina tik apie žmogaus embrionų, bet ne suaugusiųjų kamienines ląsteles.

„Visuomenė yra klaidinama, kadangi dauguma žmonių žino, kad kamieninė ląstelė – tai tik embrionų kamieninė ląstelė, o mažiau žmonių yra informuoti, kad kiekvienas iš mūsų turime daugybę tų kamieninių ląstelių“, – aiškino VU Biochemijos instituto direktoriaus pavaduotoja Virginija Bukelskienė.

Nors parašų surinkimui akcijos iniciatoriai turi metus, reikalingus 9 tūkstančius tikisi surinkti jau iki Naujų metų. Iš viso tikimasi 20 tūkstančių lietuvių pritarimo.

„Norint ką nors pasiekti, reikia ne mažiau kaip 1 mln. ES piliečių iš nemažiau kaip 7 skirtinų ES šalių kreiptis į Europos Komisiją, kad ji parengtų arba galvotų apie teisės akto parengimą“, – teigė VRK narys Valdas Benkunskas.

Suaugusių organizmų kamieninių ląstelių sistemingi tyrimai Lietuvoje vykdomi nuo 1999-ųjų. Lietuvoje kamieninės ląstelės gydymui šiuo metu pritaikomos kaulų čiulpų persodinimui sergant kraujo vėžiu. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.