Lietuvoje

2015.09.08 13:45

V. Landsbergis tiesia ranką politologų parklupdytai prezidentei

Tadas Ignatavičius, lrytas.lt2015.09.08 13:45

Politologai kone vieningai tvirtina, kad apie galimą Kremliaus įtaką Darbo partijos vadovams garsiai prabilusi prezidentė esą suklupo. Vienintelis ryžtingai ranką jai tiesia dešiniųjų patriarchas Vytautas Landsbergis.

Politologai kone vieningai tvirtina, kad apie galimą Kremliaus įtaką Darbo partijos vadovams garsiai prabilusi prezidentė esą suklupo. Vienintelis ryžtingai ranką jai tiesia dešiniųjų patriarchas Vytautas Landsbergis.

Politikos veteranas sako, kad Valstybės saugumo departamento vadovas Gediminas Grina yra supančiotas įvairių instrukcijų ir todėl elgiasi labai atsargiai. Užtat jį stebina kilusi isterija dėl Dalios Grybauskaitės ištartų žodžių.

Anot V. Landsbergio, šalies vadovė tik garsiai ištarė nepasitikinti Darbo partijos vadovybe, kad turi duomenų apie galimą įtaką. „Ir kas pasidarė? Imta šaukti, kaip drįsti nepasitikėti? O kodėl aš turiu neišdrįsti nepasitikėti, jeigu matau labai įtartiną elgesį. Tai – natūralu“, – per penktadienį vykusį susitikimą su Lietuvos verslo konfederacijos atstovais kalbą apie šviežiausią šalies politinį skandalą pasuko konservatorius.

V. Landsbergis tiesiai D. Grybauskaitės neįvardijo. Kalbėdamas apie Darbo partijos vadovybei mestus įtarimus europarlamentaras ją pavadino viena labai aukšta pareigūne.

Profesoriaus nuomone, natūralu, jog ji turi teisę neskirti į tam tikras pareigas asmens, kuriuo nepasitiki. „Nors kartais nėra kur dėtis. Tenka ir tą, kuris įtartinas, skirti ministru, generolu ar dar kuo, nors širdis ir perspėja to nedaryti“, – pridūrė V. Landsbergis.

Politikos veteranas dėstė manąs, jog nepasitikėjimas – normaliame pasaulyje pripažįstamas kriterijus. „Tai nereiškia apkaltinimo arba nuteisimo. Tai yra tam tikra moralinė bausmė. Ji verčia sau užduoti klausimą, gal aš ne taip ką nors dariau, jeigu manimi nepasitiki“, – svarstė profesorius.

Tačiau, anot V. Landsbergio, pasirodė, kad šis kriterijus visiškai nepriimtinas Lietuvoje. Mat asmenys, kuriems buvo pareikštas nepasitikėjimas, ėmė lipti sienomis šaukdami kaip buvo išdrįsta jais nepasitikėti. „Bet pasižiūrėk į save ir pagalvok, kaip elgeisi tam tikromis konkrečiomis aplinkybėmis, kaip lakstei į Maskvą ir šmeižei Lietuvą. Tai – juk faktai“, – dėl prezidentės žodžių kilusiu valdančiųjų pasipiktinimu stebėjosi V. Landsbergis.

Buvęs dešiniųjų vedlys paminėjo ir daugiau pavyzdžių, galinčių kelti pagrindą nepasitikėjimui.

Tai – nuolatinės Darbo partijos kūrėjo Viktoro Uspaskicho kelionės į Rusiją bei iš kažkur į šios partijos kišenę plaukiantys neriboti pinigai. „Už juos Lietuvoje galima prisamdyti 25 tūkst. politinių samdinių, kurie ir patys balsuoja, ir agituoja, ir telkia aplink save politinę jėgą. Jeigu nėra teisinių ir administracinių priemonių visą tai sustabdyti teismuose, tai gal bent nepasitikėti mes turime teisę? Kol mūsų nepadėjo ten, kur yra numatę“, – juokėsi savo įžvalgomis su verslininkais pasidalijęs V. Landsbergis.

Apie galimą Kremliaus įtaką Darbo partijos vadovybei D.Grybauskaitė prabilo aiškindamasi, kodėl į Prezidentūroje vykusį pasitarimą dėl padėties Ukrainoje ji nepakvietė Darbo partijai vadovaujančios Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės.

Šalies vadovė išdrožė, kad šios partijos atstovai nebus kviečiami į pasitarimus dėl šalies gynybos. „Kai sprendžiami Lietuvos, taip pat ir NATO apginamumo klausimai, Darbo partijos kandidatų ir ypač vadovų kviesti negalėsiu. Turime žinių, kad šios partijos vadovams įtaką gali daryti Kremlius“, – be didesnių užuolankų rėžė D. Grybauskaitė.

Reaguodama į tai Seimo pirmininkė L. Graužinienė prezidentės elgesį palygino su Rusijos prezidento Vladimiro Putino, kuris, kai kurių šalių lyderių vertinimu, yra atitrūkęs nuo realybės.

L. Graužinienė taip pat įžvelgė, kad taip elgtis prezidentę gali kurstyti jai nemažą įtaką turintis V. Landsbergis. Apie jo įtaką šalies vadovei prakalbo ir V.Uspaskichas. Abu „darbiečiai“ reikalavo, kad prezidentė nedelsiant atsiprašytų. Priešingu atveju jai pagrasinta surengti apkaltą.

Pateikti faktus, kurie pagrįstų prezidentės pareiškimus apie Darbo partijai daromą spaudimą, pareikalavo ir valdančiųjų politinė taryba. Prezidentės atsakymo ji nutarė laukti iki penktadienio, tačiau nesulaukė.

Gana kritiškai D. Grybauskaitės sprendimą užsipulti Darbo partiją vertino ir politologai. Daugumos jų nuomone, šalies vadovė tai padarė ir ne laiku, ir ne vietoje. Anot politologų, savo įtarimus prezidentė privalo pagrįsti konkrečiais įrodymais, o jei jų tokių neturi – geriau patylėtų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.