Lietuvoje

2014.03.14 20:57

6 kandidatai į prezidentus jau surinko parašus

ELTA2014.03.14 20:57

Mažiausiai šeši pretendentai būti kandidatais į Respublikos prezidentus teigia surinkę reikiamą parašų kiekį. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) įregistruoja asmenį kandidatu į Respublikos prezidentus, jei jį remia ne mažiau kaip 20 tūkst. rinkėjų.

Mažiausiai šeši pretendentai būti kandidatais į Respublikos prezidentus teigia surinkę reikiamą parašų kiekį. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) įregistruoja asmenį kandidatu į Respublikos prezidentus, jei jį remia ne mažiau kaip 20 tūkst. rinkėjų.

Kad pirmadienį VRK pristatys rinkiminius lapus su jį palaikančių asmenų parašais, penktadienį pranešė Darbo partijos kandidatas į prezidentus Artūras Paulauskas. Pirmadienį parašų rinkimų lapus VRK įteiks ir prezidento posto siekiantis Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) lyderis europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis, kuris ELTAI tvirtino surinkęs 50 tūkst. parašų.

Kad surinko reikiamą parašų kiekį patvirtino ir Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidato europarlamentaro Zigmanto Balčyčio, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidato Bronio Ropės, sostinės mero Artūro Zuoko atstovai. Antrosios kadencijos siekiančią dabartinę šalies vadovę Dalią Grybauskaitę vien tik internetu palaikė beveik 14 tūkst. piliečių. Kiek rinkėjų pasirašė parašų rinkimų lapuose D. Grybauskaitės atstovai negalėjo pasakyti, nes dar nesulaukė sugrįžtančių lapų.

Kiek sunkiau parašus rinkti sekasi Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkui Linui Balsiui, Demokratinės darbo ir vienybės partijos pirmininkei, prezidento Algirdo Brazausko našlei Kristinai Brazauskienei, verslininkui ir mokslininkui Vladui Lašui, vairuotojui Jonui Lašiniui, signatarui Rolandui Paulauskui. Iš pastarųjų sunkiausiai parašus rinkti sekasi J. Lašiniui, kurį į šį postą delegavo ir finansuoja „Dievo pašauktu kandidatu“ save vadinantis Mindaugas Filipavičius, dėl amžiaus cenzo pats negalintis siekti posto. Pasak M. Filipavičiaus, J. Lašinį kol kas parėmė tik keli šimtai rinkėjų.

Pasak VRK, apie parašų lapų įteikimą jos oficialiai neiformavo dar nė vienas pretendentas.

Pirmieji pretendentai būti kandidatais į Respublikos prezidentus parašų rinkimo lapus gavo vasario 22 d. Parašų rinkimo lapus VRK reikia pristatyti iki kovo 27 d. Pasirašyti galima ir elektroniniu būdu VRK tinklalapyje.

Prezidento rinkimai vyks gegužės 11-ąją. Praeituose šalies vadovo rinkimuose 2009 m. prezidento posto siekė 7 kandidatai. Dar 8 asmenys nesurinko reikalingo rinkėjų parašų kiekio ar dėl kitų priežasčių netapo kandidatais.

Naujienų agentūros ELTA užsakymu vasario 21–28 dienomis rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Baltijos tyrimai“ apklausos duomenimis, keturi iš dešimties (42 proc.) apklaustų 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų rinkimuose 2014 metų gegužės 11 dieną ketina balsuoti už dabartinę prezidentę D. Grybauskaitę (6 procentiniais punktais mažiau nei prieš mėnesį).

Kaip ir prieš mėnesį, antroje vietoje pagal palaikymą yra partijos „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Rolandas Paksas (13 proc., per mėnesį padidėjo 3 procentiniais punktais), tačiau teismas jam užkirto kelią siekti prezidento posto.

Toliau pagal gyventojų palaikymą eina dar du kandidatai – LSDP kandidatas Z. Balčytis (9 proc. – 3 procentiniais punktais daugiau nei prieš mėnesį) bei Darbo partijos kandidatas A. Paulauskas (9 proc. – 2 procentiniais punktais daugiau nei prieš mėnesį).

Kiti kandidatai į prezidentus kol kas turi mažesnį palaikymą – po 2 proc. potencialių rinkėjų ketino balsuoti už Lietuvos žaliųjų partijos pirmininką L. Balsį (1 procentiniu punktu mažiau nei prieš mėnesį) bei už LLRA pirmininką V. Tomaševskį, o po 1 proc. apklaustų gyventojų būtų balsavę už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatą B. Ropę bei už Vilniaus merą A. Zuoką.

Kitus tris kandidatus palaiko mažiau nei po procentą respondentų (0.8 proc. – K. Brazauskienę, 0.5 proc. – R. Paulauską bei 0.4 proc. – N. Puteikį).

1 proc. respondentų nurodė kitus politikus, kurie neketina dalyvauti rinkimuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt