Lietuvoje

2014.03.13 11:26

Teismai privalės sparčiau nagrinėti bylas

ELTA2014.03.13 11:26

Teismas privalės rūpintis, kad baudžiamoji byla būtų išnagrinėta per kuo trumpesnį laiką. Tai įteisino Seimas, priėmęs prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlytas Baudžiamojo proceso kodekso pataisas.

Teismas privalės rūpintis, kad baudžiamoji byla būtų išnagrinėta per kuo trumpesnį laiką. Tai įteisino Seimas, priėmęs prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlytas Baudžiamojo proceso kodekso pataisas.

Jomis nutarta įtvirtinti teismo pareigą išnagrinėti bylą per kuo trumpesnį laiką. Už naujas nuostatas balsavo 92 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 1 parlamentaras.

Priimtais teisės akto pakeitimais siekiama šalinti priežastis, dėl kurių baudžiamųjų bylų nagrinėjimas teismuose trunka pernelyg ilgai. Teismas privalės rūpintis, kad nebūtų vilkinamas bylos nagrinėjimas, ir siekti, kad byla būtų išnagrinėta darant kiek įmanoma mažiau teisiamojo posėdžio pertraukų.

Pagal naujas nuostatas tais atvejais, kai teismas nepagrįstai dels atlikti tam tikrus proceso veiksmus, proceso dalyviams bus suteikiama teisė tokį bylą nagrinėjančio teismo neveikimą skųsti aukštesnės instancijos teismui. Manoma, kad šios nuostatos visų pirma veiks kaip prevencinė priemonė, drausminanti teismus ir skatinanti nesant objektyvių, pateisinamų priežasčių neatidėlioti procesinių veiksmų atlikimo.

Baudžiamojo proceso kodekso pakeitimais nuspręsta apibrėžti teisiamojo posėdžio pertraukų ir bylos nagrinėjimo atidėjimo terminus. Įtvirtinta, kad galės būti skiriama ne ilgesnė nei vieno mėnesio pertrauka, taip pat tokiam pačiam laikotarpiui galės būti atidedamas bylos nagrinėjimas. Tais atvejais, kai būtų skelbiama pertrauka dėl būtinybės atlikti ekspertizę ar specialisto tyrimą, kitus tyrimų veiksmus, kreiptis su teisės pagalbos prašymu į užsienio valstybę, kurie objektyviai negalėtų būti pašalinti per vieną mėnesį, tai pertrauka galėtų trukti ne ilgiau kaip vieną mėnesį nuo priežasčių, kurios lėmė atidėjimą arba pertrauką, pasibaigimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.