Lietuvoje

2014.03.12 23:25

Prokurorai dar neapsisprendė, ar pradėti ikiteisminį tyrimą dėl provokacijų prijungti Klaipėdos kraštą

ELTA 2014.03.12 23:25

Generalinė prokuratūra kol kas nėra priėmusi sprendimo, ar pradėti ikiteisminį dėl raginimų atplėšti Klaipėdos kraštą ir prijungti jį prie Rusijos.

Generalinė prokuratūra kol kas nėra priėmusi sprendimo, ar pradėti ikiteisminį dėl raginimų atplėšti Klaipėdos kraštą ir prijungti jį prie Rusijos.

Kovo 10 d. interneto peticijų kūrimo sistemoje avaaz.org rusų kalba paskelbta peticija, kurioje raginami pasirašyti Klaipėdos krašto gyventojai, pritariantys regiono prijungimo prie Rusijos Federacijos idėjai.

„Sprendimas, suvokiant, kad tai yra tikrai jautrus klausimas, gal svarbus ne tik prokuratūrai, dar nėra priimtas. Bet, kai jis bus priimtas, visuomenė bus informuota“, – Eltai sakė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė, klausiama, ar dėl raginimų neketinama pradėti ikiteisminio tyrimo.

Pasak Generalinės prokuratūros atstovės, jos žiniomis, dėl šio atvejo į prokurorus žadėjo kreiptis keli politikai. Gavus jų pareiškimą ar prašymą pradėti ikiteisminį tyrimą, pastarasis bus išnagrinėtas ir priimtas atitinkamas sprendimas.

„Prokuratūros atsakymas tikrai bus, tiktai suvokiant, kad jis turi būti priimtas itin atsakingai ir pagrįstai“, – patikino E. Martinonienė.

Savo ruožtu reaguodamas į internete platinamą peticiją dėl Klaipėdos krašto prijungimo prie Rusijos Federacijos, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas kreipėsi į Lietuvos Prezidentę, Ministrą Pirmininką, Seimo Pirmininkę ir Valstybės saugumo departamentą, prašydamas atkreipti dėmesį į nesantaiką kurstančius išpuolius.

„Jaučiu pareigą priminti, jog, nepaisant savo daugiatautės ir daugiakultūrės sudėties bei prigimties, Klaipėda buvo konstruktyvaus ir oraus ėjimo į Lietuvos Nepriklausomybę bastionas. Šiandien esame draugiškų santykių miestas, galintis būti pagarbaus bendravimo ir bendradarbiavimo su kitakalbiais bei kitataučiais pavyzdžiu kitiems“, – sako Klaipėdos meras.

V. Grubliausko įsitikinimu, mėginimai provokaciniais veiksmais atsukti istorijos laikrodį atgal, bandymas priminti sudėtingas, bet uostamiesčio bendruomenės sėkmingai išmoktas istorijos pamokas bei kurstyti skirtingų tautinių grupių priešiškumą aiškiai prieštarauja valstybės Konstitucijai ir sveikam protui.

„Klaipėdos bendruomenė randa konsensusą net pačiais kebliausiais, daugiausia viešų diskusijų keliančiais klausimais. Todėl esu tikras, kad ilgalaikį konstruktyvaus bendravimo ir taikaus sugyvenimo įdirbį diskredituojantys protrūkiai čia palaikymo nesulauks“, – įsitikinęs uostamiesčio vadovas.

Meras lauktų rusų bendruomenės ir jai Klaipėdos miesto taryboje atstovaujančių politinių partijų aiškiai išreikštos pozicijos šiuo aktualiu klausimu.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) informuoja, kad peticija dėl Klaipėdos krašto prijungimo prie Rusijos yra paskelbta Niujorke registruotame interneto portale „avaaz.org“.

“ Jame anoniminiai vartotojai kuria įvairiausio – kartais net ir absurdiško turinio – peticijas. Tame tinklalapyje jau ir anksčiau buvo keltos provokatyvaus pobūdžio iniciatyvos, tačiau minėta svetainė yra beveik nežinoma, todėl jos nepasiekė jokio tikslo. Šį kartą peticiją dėl Klaipėdos internete „surado“ ir paviešino Rusijos interesus Lietuvoje propaguojantys veikėjai“, – rašoma VSD pranešime.

Anot VSD, akivaizdu, kad anoniminiai peticijų kūrėjai siekia išprovokuoti viešas diskusijas politiškai jautriais klausimais ir vėliau jas eskaluoti tam tikra (šiuo atveju priešiška Lietuvai) linkme. VSD ragina interneto vartotojus ir žiniasklaidą blaiviai ir pragmatiškai vertinti tokias iniciatyvas ir nepasiduoti provokacijoms. VSD taip pat primena, kad vieši raginimai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą arba pažeisti teritorijos vientisumą yra traktuojami kaip nusikaltimas. Už jį gali būti skiriama laisvės atėmimo bausmė iki penkerių metų.

Kaip rašo žiniasklaida, įspėjimai, kad Rusija, atplėšusi nuo Ukrainos Krymą, nesustos ir kitu taikiniu pasirinks Baltijos šalis, pildosi: internete Lietuvos rusai raginami pasirašyti peticiją, kuria reikalaujama Klaipėdos kraštą atimti iš Lietuvos ir prijungti prie Rusijos. Panaši provokacija surengta ir prieš Latviją. Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas europarlamentaras Vytautas Landsbergis paragino Lietuvos rusus nepasiduoti šiai provokacijai ir viešai kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą, kad jis užkirstų tam kelią.

Interneto portale avaaz.org, kuris skelbiasi esąs didžiausia pasaulyje bendruomenė, kurios tikslas – pakeisti pasaulį, rusų kalba pasirodė anoniminis kreipimasis į visus Klaipėdos krašto gyventojus.

Jiems pranešama, kad renkami parašai, jog Klaipėdos kraštas būtų atplėštas nuo Lietuvos bei prijungtas prie Rusijos. Šią provokaciją antradienį, Kovo 11-ąją, kai Lietuva šventė Lietuvos nepriklausomybės atgavimo dieną, paviešino Klaipėdos krašto viešoji įstaiga „Būkime vieningi“, kurios tikslas taip pat pakeisti pasaulį bei „sugrąžinti teisingą pasaulėžiūrą“. Šios viešosios įstaigos tinklalapis internete – atvirai prorusiškas, jame naujoji Ukrainos valdžia vadinama fašistais, o konfliktas Kryme vadinamas JAV ir ES karu prieš Rusiją.

Antradienį, 21 val., skelbta, kad jau surinkta daugiau nei 100 parašų. Organizatoriai tikisi surinkti 10 tūkst. parašų.

Klaipėdos kraštas pasirinktas neatsitiktinai – jame gyvena gausi rusų bendruomenė, turinti daug ryšių su Rusijos Karaliaučiaus sritimi bei jaučianti nostalgiją sovietinei praeičiai.