Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Vokietijos užsienio reikalų ministras: pavojaus akivaizdoje Baltijos šalys nebus paliktos vienos

BNS, LRT.lt 2015.09.08 13:45

Kilus pavojui Baltijos valstybės nebus paliktos vienos, jos gali pasitikėti NATO ir Europos Sąjunga, sako Estiją, Latviją ir Lietuvą lankantis Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris. Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime pabrėžė, kad būtina greita Europos reakcija į įvykius Ukrainoje.

Kilus pavojui Baltijos valstybės nebus paliktos vienos, jos gali pasitikėti NATO ir Europos Sąjunga, sako Estiją, Latviją ir Lietuvą lankantis Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris. Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime pabrėžė, kad būtina greita Europos reakcija į įvykius Ukrainoje.

„Aš esu čia, kad pasakyčiau, jog Baltijos šalys nebus paliktos vienos. Tai bendra NATO ir ES problema“, – viešėdamas Taline teigė F. W. Steinmeieris, kurį cituoja naujienų agentūrą AFP.

„Rusija vykdo atvirą suverenios valstybės užgrobimą ir inkorporavimą į savo sudėtį. Tai brutalios agresijos aktas ir tarptautinių įsipareigojimų pažeidimas. Būtina greita Europos reakcija į Rusijos agresiją“, – pabrėžė D. Grybauskaitė.

Pasak šalies vadovės, vienas iš būdų stabilizuoti situaciją – tarptautinių misijų darbas. Svarbu, kad šios misijos būtų nešališkos ir savo profesionaliu darbu padėtų ieškoti kelio taikiam Ukrainos ir Rusijos dialogui. Rusija blokavo visas iki šiol į Krymą siųstas tarptautines stebėjimo misijas.

Prezidentė pabrėžė, kad Europa rizikuoja turėti dar vieną „užšaldytą“ konfliktą. Nė vienas iš tokių konfliktų neprisideda prie žemyno saugumo ir stabilumo.

Pasak prezidentės, Europa turi aiškiai parodyti, kad remia Ukrainos žmones ir yra pasiruošusi padėti stabilizuoti padėtį šioje šalyje. Anksčiau ES nutarė, kad Ukrainai bus skirta 11 mlrd. eurų finansinė pagalba, taip pat siekiama kuo greičiau pasirašyti Asociacijos sutarties tarp ES ir Ukrainos politinę dalį.

„Mes suprantame Estijos, Latvijos ir Lietuvos žmonių nuogąstavimus dėl situacijos, susidariusios Ukrainoje ir Kryme. Pasakiau, kad mes nepaliksime jūsų vienų. Jūsų baimės yra ir mūsų rūpestis, jūsų problemos yra mūsų problemos, tai bendros mūsų Europos problemos“, – Vilniuje žurnalistams F. W. Steinmeieris, baigdamas vizitą Baltijos šalyse.

Po susitikimo su Lietuvos prezidente D. Grybauskaite F. W. Steinmejeris teigė, kad ES nepripažins Krymo atskyrimo nuo Ukrainos ir bandys „diplomatinėmis priemonėmis rasti išeitį iš šitos situacijos“.

„Jeigu taip atsitiktų, kad šį savaitgalį įvyktų referendumas Kryme ir būtų priimtas sprendimas, kad Krymas turi atitekti Rusijai, tuomet po šio savaitgalio mes Europoje žiūrėsime, kokių tolesnių priemonių turėtume imtis“, – sakė F. W. Steinmeieris.

Lietuvos prezidentės poziciją pristačiusi jos patarėja Jovita Neliupšienė teigė, kad situacija dėl Krymo blogėja sparčiau nei tikėtasi. Diplomatė priminė, kad Krymo parlamentas antradienį paskelbė nepriklausomybę, Rusija telkia karines pajėgas prie Ukrainos rytinių sienų, o Rusijos Dūma netrukus po kovo 16-osios referendumo planuoja balsuoti dėl Krymo prijungimo prie Rusijos.

„Galime tik konstatuoti, kad situacija blogėja sparčiau negu buvo galima tikėtis. Reikėtų pastebėti, kad Europa vėluoja su savo sprendimais“, – žurnalistams sakė J. Neliupšienė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.