Lietuvoje

2014.03.10 13:28

Lietuva Kovo 11-ąją prabils iš kosmoso

LRT.lt2014.03.10 13:28

Pirmosios Lietuvos kosminės misijos komanda siekia, kad tautos žinia „Lietuva myli laisvę“ pirmą kartą iš kosmoso balsu nuskambėtų per Nepriklausomybės atkūrimo šventę kovo 11 dieną. Palydovo „LitSat-1“ kūrėjai kviečia visus prisidėti prie istorinio įvykio – įrašyti garsu šiuos žodžius ir jungtis į bendrą tautos balsą.   

Pirmosios Lietuvos kosminės misijos komanda siekia, kad tautos žinia „Lietuva myli laisvę“ pirmą kartą iš kosmoso balsu nuskambėtų per Nepriklausomybės atkūrimo šventę kovo 11 dieną. Palydovo „LitSat-1“ kūrėjai kviečia visus prisidėti prie istorinio įvykio – įrašyti garsu šiuos žodžius ir jungtis į bendrą tautos balsą.    

„Mes uždavėme paprastą klausimą: ką pasakytum apie Lietuvą, jei galėtum ištarti tik tris žodžius? Beveik pusę metų žmonės internetu ir susitikimuose siūlė savo mintis, kol galiausiai buvo išrinkti žodžiai „Lietuva myli laisvę“. Jaučiam tam tikrą moralinį įsipareigojimą šią žinią iš palydovo transliuoti būtent per mūsų laisvės šventę“, – sakė „Misija Lituanica 80“ komunikacijos vadovė Aušra Kukelkaitė.

Tiesa, tautos žinią tekstiniu pavidalu jau priėmė palydovinio ryšio stotys įvairiose pasaulio šalyse, tačiau garsu ji dar nė karto neskambėjo.

„Kad žinia nuskambėtų garsu, reikia, kad palydove būtų įjungtas tiesinis transponderis. Vadinasi, turi gerai veikti saulės elementai ir palydovas turi būti valdomas iš Žemės – tiksliai nukreipta antena ir nustatytas perdavimo dažnis. Jei tautos balsas garsu nuskambės iš palydovo, galėsime jau sakyti, kad pirmoji Lietuvos kosminė misija pavyko 100 procentu“, – sakė „LitSat-1“ radijo ryšio inžinierius Egidijus Berankis. 

Pirmieji sėkmingi balso perdavimo bandymai per „LitSat-1“ palydovą Kauno technologijos universiteto ryšio stotyje atlikti šį savaitgalį. Balso retransliatorius palydove sekmadienį buvo įjungtas tris kartus, garsinį signalą priėmė radijo mėgėjai Panevėžyje bei Vokietijoje.      

„Girdimumas – puikus, signalo stiprumas – fantastiškas, retransliuoto signalo kokybė – ideali. Tai, kas prieš porą metų atrodė visiškai nerealiai ir beveik totalios beprotybės lygio reikalu, įvyko! Lietuviškas „LitSat-1“ palydovas sukonstruotas, neįtikėtinu būdu iškeltas į kosmosą, jame – deramai valdomas ir veikia taip, kaip ir buvo suplanuota! Fantastika!“ – „LitSat-1“ komandą po sekmadienio bandymų laišku pasveikino vienas seniausiai dirbančių radijo mėgėjų Lietuvoje Tadas Vyšniauskas.  

Vis dėlto Kauno mokslininkai linkę būti atsargūs. „Moksliniuose eksperimentuose, ypač tokiomis neprognozuojamomis kosmoso sąlygomis, niekada negali būti 100 proc. tikras, ar pavyks iš pirmo karto“, – sakė E. Berankis. 

Iš viso išsiųsti ir priimti tautos balsą Kauno mokslininkai kovo 11-ąją turės tris galimybes, kai palydovas skries virš Lietuvos: 9,25–9,35 val., 11,01–11,11val. ir 12,38–12,46 val.

„Misija Lituanica 80“ organizatoriai vaizdo įrašus, kuriuose žmonės skanduoja „Lietuva myli laisvę“, jau gavo iš užsienio lietuvių bendruomenių, mokyklų, juos įskandavo ir kariūnai. Planuojama, kad švenčiant Lietuvos nepriklausomybės dieną prisijungs ir iškilmingo posėdžio dalyviai Seime bei Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė. 

Savo įrašus kviečiami siųsti visi Lietuvos žmonės. Juos reikėtų įkelti adresu ftp://kylam.lt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.