Lietuvoje

2012.08.21 15:58

Zujūnuose neliks lenkų poeto J. Tuvimo vardu pavadintos gatvės

ELTA 2012.08.21 15:58

Po daugiau nei metų ginčų Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas padėjo tašką Vilniaus rajono savivaldybės ir Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje ginče – Zujūnų seniūnijoje neliks lenkų poeto Juliano Tuvimo vardu pavadintos gatvės.  

Po daugiau nei metų ginčų Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas padėjo tašką Vilniaus rajono savivaldybės ir Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje ginče – Zujūnų seniūnijoje neliks lenkų poeto Juliano Tuvimo vardu pavadintos gatvės.

Teismo neįtikino Vilniaus rajono savivaldybės teiginiai, kad J. Tuvimas yra nusipelnęs Lietuvai, nes gražiai rašė apie gamtą.

Teismas neskundžiamoje nutartyje pabrėžė, kad Zujūnų seniūnijos septynių kaimų gatvėms suteikiant J. Tuvimo vardą nebuvo laikomasi Vietos savivaldos įstatyme, Administracinių vienetų ir jų ribų įstatyme bei vidaus reikalų ministro įsakymu patvirtintame Pavadinimų gatvėms, pastatams, statiniams ir kitiems objektams suteikimo, keitimo ir įtraukimo į apskaitą tvarkos apraše nustatytų esminių procedūrų ir taisyklių, rašo lrytas.lt.

Konfliktas dėl J. Tuvimo vardu pavadintų gatvių kilo pernai balandžio pabaigoje, kai Vilniaus rajono savivaldybės taryba Zujūnų seniūnijoje suteikė pavadinimus 25 kaimų gatvėms iki to laiko turėjusiems tik kaimų, o ne gatvių pavadinimus.

Buvo nuspręsta, kad gatvių reikia net ir kaimuose ir visai nesvarbu, jog tame kaime ir yra viena vienintelė gatvė.

Daugiausia, tarybos sprendimu, kaimo ir gatvės pavadinimai sutapo, tad žmonių tokia naujovė neerzino – pavyzdžiui, jie gyveno Griovių kaime, pakeitus pavadinimą tapo Griovių gatvės gyventojais.

Tačiau septynių kaimų – Balandiškių, Geležių, Leičių, Maskoliškių, Medviediškių, Pilikonų ir Pūstalaukio – gyventojai be jų sutikimo apgyvendinti J. Tuvimo gatvėje neapsidžiaugė.

Rajono savivaldybės tarybos sprendimu pasipiktinę žmonės kreipėsi į tuometinį Vyriausybės atstovą Vilniaus apskrityje Jurgį Jurkevičių ir paprašė gatves vadinti įprastais kaimų pavadinimais.

Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) praėjusių metų pabaigoje buvo paskelbęs, kad Vilniaus rajono savivaldybės taryba, septynias Zujūnų seniūnijos kaimų gatves pavadinusi Juliano Tuvimo vardu, nepažeidė jokių teisės aktų, primena ELTA.

Dėl to teismas Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje skundą atmetė kaip nepagrįstą.

Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje mano, kad suteikdama gatvėms tokį vardą, Vilniaus r. savivaldybės taryba nesivadovavo oficialiu aprašu, nustatančiu gatvių pavadinimų suteikimo kriterijus. Vienas iš Aprašo punktų įpareigoja gatvę vadinti asmens vardu tik tuo atveju, jei asmuo yra nusipelnęs Lietuvai.

Vyriausybės atstovui atrodo, kad vien tik tai, kad nuo gatvės atsiveria vaizdai, panašūs į randamus J. Tuvimo poezijoje, nėra šio poeto nuopelnas Lietuvai ar Vilniaus kraštui.

J. Tuvimas – žydų kilmės lenkų poetas, gyvenęs 1894-1953 m. Jis kūrė poeziją apie miškus, kaimus, gamtą. Informacijos, kad jis kada nors būtų lankęsis Lietuvoje – nėra.