Lietuvoje

2014.03.06 16:46

Kremlius „Mano tėvo“ gatvėje kuria jau trečią pasaką

Martynas Čerkauskas, lrytas.lt2014.03.06 16:46

Akivaizdu, kad Rusijos ekonomika šlubuoja. Taupoma viskam – net ir propagandai. Rusijos „Pirmojo kanalo“ siužetas, neva parodantis, kad Lietuvoje, „Mano tėvo“ gatvėje, rengiami Maidano kovotojai, buvo nufilmuotas ir parodytas 2012 m. vasarį, prieš Rusijos prezidento rinkimus. Tada reportaže akcentuota, kad prieš Rusijai svarbius rinkimus Lietuvoje organizuojami slapti mokymai, kuriuose ruošiami rinkimų stebėtojai.

Akivaizdu, kad Rusijos ekonomika šlubuoja. Taupoma viskam – net ir propagandai. Rusijos „Pirmojo kanalo“ siužetas, neva parodantis, kad Lietuvoje, „Mano tėvo“ gatvėje, rengiami Maidano kovotojai, buvo nufilmuotas ir parodytas 2012 m. vasarį, prieš Rusijos prezidento rinkimus. Tada reportaže akcentuota, kad prieš Rusijai svarbius rinkimus Lietuvoje organizuojami slapti mokymai, kuriuose ruošiami rinkimų stebėtojai.

Šį Rusijos propagandos mašinos šedevrą analizavęs žurnalistas Mantas Dubauskas pastebėjo, kad vienoje kaimo turizmo sodyboje Trakų rajone esančios „Mano tėvo“ gatvės vaizdai Rusijos televizijoje pasirodė jau ne kartą.

Po kurio laiko pirmajame reportaže parodyta informacija buvo panaudota teismo nuosprendyje Rusijos opozicijos atstovui Konstantinui Lebedevui. Tik ji jau buvo kitaip interpretuota. „Šiame seminare nenustatyti asmenys kvietė Rusijos piliečius rengti Rusijoje akcijas, nukreiptas į veikiančios valdžios diskreditavimą...“, – rašoma teismo sprendime. Opozicionieriui buvo skirta dviejų su puse metų nelaisvės bausmė.

„Praėjo dar šiek tiek laiko – ir tas pats seminaras rinkimų stebėtojams pavirto mokymais Maidano protestuotojams“, – ironizuoja M. Dubauskas.

Kuria vis naujas istorijas

„Pirmojo kanalo“ archyve rastas reportažas, kuriame pirmą kartą buvo parodyti vaizdai iš Trakų rajono išties liudija, kad Rusijos propagandos mašina plaudama žmonėms smegenis nesivargina. Nereikia stebėtis, jei po metų sužinosime, kad toje sodyboje buvo planuojami dar baisesni dalykai.

Praėjusią savaitę „Pirmasis kanalas“ paskelbė, kad prieš dvejus metus Trakų rajone, kaimo turizmo sodyboje buvo ruošiami Maidano kovotojai. Rusijos televizijos žiūrovai išvydo 2012 m. filmuotus kaimo turizmo sodybos vaizdus, kaip „Maidano kovotojų ruošėjai“ neleido žurnalistams filmuoti mokymų.

Tas pats buvo rodoma ir prieš dvejus metus. Tik tada buvo teigiama, kad lietuvių politologai, rinkimų stebėtojai ir vienos šalies rinkimų komisijos darbuotojas apmoko Rusijos gyventojus, kaip stebėti prezidento rinkimus Rusijoje. „Pirmojo kanalo“ žurnalistai bandė sukelti intrigą, nes jų seminaro vedėjai neįsileido į mokymus, vadinasi, ten galėjo būti rezgama kokia nors klasta.

Vakarų bijančių rusų fantazijas turėjo dar labiau pakurstyti informacija, kad seminaras buvo organizuojamas už Europos Sąjungos lėšas. Įtarimus buvo bandoma sukelti ir tuo, kad mokymai buvo organizuoti ne Rusijoje, o užsienyje, nė vienas seminaro dalyvis iš Rusijos nenorėjo duoti interviu Rusijos televizijai.

Portalo lrytas.lt žiniomis, Rusijos saugumas išsiaiškino daugelį iš 16 mokymų dalyvių, o po to kai kurie iš jų buvo nuteisti.

Siūlo ne neigti, o juokauti

Kodėl Rusija visiems propagandiniams reportažams naudoja tuos pačius vaizdus iš „Mano tėvo“ gatvės?

„Yra tokia teorija, jei tą patį melagingą dalyką daug kartų kartoji, jis po truputį kai kurių žmonių sąmonėje gali virsti tiesa. Matyt, „Mano tėvo“ gatvę bandoma padaryti kaip simbolį, kur rengiami priešai“, – svarstė propagandą tyrinėjantis Vilniaus universiteto dėstytojas Mantas Martišius.

Po šio reportažo netgi Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Maidano kovotojai buvo rengiami Lietuvoje ir Lenkijoje. Mūsų šalies vadovai šią informaciją iškart paneigė, pavadino melu, liguistomis fantazijomis.

Viešųjų ryšių specialistas Liutauras Ulevičius mano, kad į panašius Rusijos politikų teiginius reikia reaguoti ironiškai.

„Kai Lietuvą kaltina tokiais dalykais, nėra labai gerai tik neigti, kad tai yra nesąmonė. Nes tu neįtikinsi, kad tai yra nesąmonė, tik dar kartą pakartosi tą patį dalyką ir apie tai išgirs dar nauji žmonės. Geriausias būdas tokiu atveju reaguoti netradiciškai – išsakyto kaltinimo visai neminėti arba nuleisti viską humoru ar paverti absurdu“, – kalbėjo specialistas.

Viską paversti absurdu būtų galima, pavyzdžiui, pripažinus, kad „Mano tėvo“ gatvėje kuriama atominė bomba.

L. Ulevičiui labai patiko Čekijos užsienio reikalų ministro pasakymas, kad reikia apriboti rusų turistų įleidimą į šalį, nes po kurio laiko Rusija gali sugalvoti su kariuomene juos gelbėti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.