Lietuvoje

2014.03.05 15:09

Vyriausybė pati rengs pataisas dėl atsakomybės už sukčiavimą sporte

BNS2014.03.05 15:09

Vyriausybė siūlo Seimui nesvarstyti parlamentaro socialdemokrato Juro Poželos projekto, kuriuo būtų numatyta baudžiamoji atsakomybė už sukčiavimą sporte, ir žada parengti geresnes pataisas.

Vyriausybė siūlo Seimui nesvarstyti parlamentaro socialdemokrato Juro Poželos projekto, kuriuo būtų numatyta baudžiamoji atsakomybė už sukčiavimą sporte, ir žada parengti geresnes pataisas.

Teisingumo ministras socialdemokratas Juozas Bernatonis Vyriausybės posėdyje trečiadienį sakė, kad bus sudaryta darbo grupė, kuri rengs naujas pataisas.

„Tas klausimas nėra toks parastas, kaip čia pateikiama greituoju būdu, todėl mes su vidaus reikalų ministru sudarysime bendrą darbo grupę, kurioj dalyvaus taip pat sporto federacijų atstovai, ir bandysime parengti rimtą projektą, atsižvelgiant į visas tarptautinių konvencijų normas ir panašiai. Taip kad pačiai idėjai pritariam, bet tas pasiūlytas variantas nėra tobulas“, – kalbėjo J. Bernatonis.

Pasak Vyriausybės, baudžiamoji atsakomybė turėtų būti kraštutinė priemonė.

„Sprendžiant klausimą, ar būtina kriminalizuoti veikas, susijusias su sukčiavimu sporte, kai šios veikos padaromos ne turtiniais tikslais, t.y. siekiant sportinės naudos, būtina įvertinti, ar šių veikų kriminalizavimas nepažeis ultima ratio principo“, – teigiama išvadoje.

Anot Vyriausybės išvadą rengusios Vidaus reikalų ministerijos (VRM), prieš kriminalizuojant tam tikras veikas būtina išsamiai išanalizuoti ir įvertinti kitus alternatyvius problemos sprendimo būdus, pavyzdžiui, ar šiuo atveju nereikėtų prioriteto teikti civilinės teisės priemonėms ar specialioms sporto klausimus reglamentuojančioms nuostatoms, tokioms kaip sporto organizacijų taikomos sankcijos nutraukiant ar ribojant valstybinį finansavimą.

VRM taip pat atkreipia dėmesį, kad šiuo metu Europos Taryboje rengiamas Konvencijos dėl kovos su manipuliacijomis sporto varžybų rezultatais projektas, kuriame siūlomas visas priemonių – finansinių, institucinių, reguliacinių, bendradarbiavimo, taip pat ir baudžiamųjų – paketas.

„Manytina, kad būtų tikslinga palaukti galutinio Konvencijos teksto varianto, iš kurio nuostatų būtų aišku, kokie įpareigojimai numatomi Europos Tarybos valstybėms narėms ir kokie nacionalinių įstatymų pakeitimai būtų reikalingi, siekiant suderinti nacionalines ir tarptautines teisės aktų nuostatas“, – sakoma išvadoje.

Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos vadovo socialdemokrato J. Poželos teigimu, susitarimai dėl sporto varžybų arba rungtynių rezultato ir nelegalios lažybos yra viena iš opiausių globalių sporto problemų. Pasak jo, šiuo metu Baudžiamajame kodekse numatyta atsakomybė už sukčiavimą sporto sektoriui dėl jo specifikos yra neefektyvi.

„Viena iš neefektyvumo priežasčių yra tai, kad sukčiavimo sporte motyvas gali būti ne tik svetimo turto įgijimas, bet ir kiti motyvai, tiesiogiai nesusiję su turtiniais santykiais. Pavyzdžiui, varžybų arba rungtynių rezultatais gali būti manipuliuojama dėl konjunktūrinių, asmeninių, ar kitokių interesų, tiesiogiai nesusijusių su svetimo turto įgijimu“, – teigia socialdemokratas.

Jis Baudžiamąjį kodeksą siūlo papildyti atskirtu straipsniu dėl sukčiavimo sporte.

Pagal pataisą, tas, kas savo ar kitų naudai, tiesiogiai ar netiesiogiai pasiūlė, pažadėjo ar susitarė įtakoti ar įtakojo sporto varžybų arba rungtynių rezultatą pažeidžiant nešališkumo kūno kultūros ir sporto veikloje principą ir varžybų arba rungtynių nuostatus, būtų baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

Tuo metu už tokias veikas, siekiant įgyti didelės vertės turtą ar turtinę teisę, arba dalyvaudamas organizuotoje grupėje, būtų baudžiamas laisvės atėmimu iki aštuonerių metų.

Jei tokie veiksmai būtų padaryti siekiant įgyti nedidelės vertės turtą, būtų baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

Tas, kas žinodamas apie sukčiavimą dalyvautų lažybose, susijusiose su tomis sporto varžybomis arba rungtynėmis, būtų baudžiamas laisvės atėmimu iki penkerių metų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt