Lietuvoje

2014.03.05 22:22

Prezidentė: yra žinių, kad Kremlius daro įtaką Darbo partijos vadovams

BNS 2014.03.05 22:22

Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį pareiškė turinti žinių, kad valdančiosios Darbo partijos vadovams įtaką gali daryti Rusijos vadovybė, todėl partijos atstovai nebus kviečiami į pasitarimus dėl šalies gynybos klausimų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį pareiškė turinti žinių, kad valdančiosios Darbo partijos vadovams įtaką gali daryti Rusijos vadovybė, todėl partijos atstovai nebus kviečiami į pasitarimus dėl šalies gynybos klausimų.

„Kai sprendžiami Lietuvos, taip pat ir NATO, apgynimo klausimai, Darbo partijos kandidatų ir ypač vadovų kviesti negalėsiu. Turime žinių, kad šios partijos vadovams gali įtaką daryti Kremlius“, – sakė prezidentė žurnalistams, apsilankiusi Zoknių karinių oro pajėgų aviacijos bazėje.

„Todėl aiškiai noriu pareikšti Lietuvos žmonėms, kad Lietuvos ir NATO šalių gynyba nebus šios partijos interesų rate“, – pridūrė D. Grybauskaitė.

Dėl Rusijos agresijos Kryme prezidentė pirmadienį sukvietė pasitarimą, į kurį pakvietė visus Valstybės gynimo tarnybos narius, išskyrus Seimo pirmininkę, Darbo partijos vadovę Loretą Graužinienę. Į pasitarimą nebuvo kviestas ir Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas „darbietis“ Artūras Paulauskas.

V. Uspaskichas: faktai turi būti padėti ant stalo

Darbo partijos įkūrėjas parlamentaras Viktoras Uspaskichas sako, jog prezidentės Dalios Grybauskaitės žodžiai dėl galimos Kremliaus įtakos „darbiečiams“ turi būti įrodyti arba ji turi atsakyti dėl šmeižto.

„Jeigu taip pasako valstybės vadovas, rimta informacija naudojasi, reikia sukurti nedelsiant, ypatingai tokių neramumų metu Europoje, komisiją Seime ir turi būti išaiškinta. Turi faktai būti padėti ant stalo ir įrodyta. Jeigu taip yra iš tikrųjų, tada visa (Darbo partijos – red.) vadovybė turi būti pašalinta iš tų pareigų, o galbūt ir iš valdančiosios daugumos, o jei ne – turi atsakyti už tokius žodžius ir už šmeižtą“, – BNS trečiadienį sakė V. Uspaskichas.

Pats jis prezidentės pasisakymą sakė vertinantis kaip „nesantaikos kurstymą valstybės viduje“. Klausiamas, kokiais motyvais vedina šalies vadovė galėtų taip elgtis, V. Uspaskichas sakė, kad taip bandoma užgniaužti kitokią nuomonę.

Prezidentės žodžius vadina juodosiomis rinkimų technologijomis

Tuo metu Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas „darbietis“ Artūras Paulauskas prezidentės žodžius pavadino nusišnekėjimu ir juodosiomis rinkimų technologijomis. D. Grybauskaitė ir A. Paulauskas yra registruoti pretendentais dalyvauti prezidento rinkimuose.

„Man keistas toks pranešimas ir pasisakymas. Aš maniau, kad juodosios technologijos rinkimuose jau praeitis, bet, pasirodo, jos ir dabartiniuose rinkimuose gali būti naudojamos. Bet prisiminiau, kaip buvo su ta nutekinta neva paviešinta pažyma, kur buvo tiesiai sakoma: visi, kas kritikuos prezidentę, tai bus priešai iš Maskvos. Tai gal ta formulė ir taikoma – jeigu kritikuoji, vadinasi, esi Maskvos agentas. Aš tik tiek galiu pasakyti – niekada niekas nedarė įtakos ir niekada nedarys, čia tiesiog nusišnekėjimas“, – per spaudos konferenciją Seime trečiadienį sakė A. Paulauskas.

A. Paulauskas taip pat pabrėžė, kad Valstybės gynimo tarybos sudėtis numatyta įstatyme, ir į ją pagal pareigas įeina Seimo pirmininkė, Darbo partijos vadovė Loreta Graužinienė.

„Čia ne Darbo partija dalyvauja Valstybės gynimo taryboje, čia dalyvauja Seimo pirmininkas, paprastai kviečiamas Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, čia įstatymo norma. Beje, Valstybės gynimo taryba, kiek aš dirbu, nė karto nebuvo sušaukta, buvo keletas klausimų raštu užduota, raštu atsakyta, o posėdžių nėra. Paimkite įstatymą ir pamatysite – paprastai Valstybės gynimo taryba renkasi kas mėnesį, ir yra parašyta, kas jos nariai ir kas paprastai kviečiami. Akivaizdu, kad įstatymas nevykdomas“, – kalbėjo A. Paulauskas.

L. Graužinienė: „Jeigu D. Grybauskaitė nepaneigs savo žodžių, Seime bus inicijuojama komisija dėl prezidentės įgaliojimų viršijimo“

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė šalies prezidentės pareiškimus dėl Darbo partijos laiko politikavimu ir jos rinkimų kampanijos dalimi. D. Grybauskaitei nepaneigus savo žodžių, „darbiečiai“ Seime inicijuos komisiją dėl prezidentės įgaliojimų viršijimo.

„Tai, ką šiandien išgirdau iš prezidentės lūpų, yra žemiausio lygio politikavimas. Juk labai gerai žinome, kad šioje rinkimų kampanijoje ją remia dešinieji, o šmeižto skleidimas ir priešų kūrimas visada buvo jų pagrindinė priemonė mobilizuoti savo elektoratą. Tai sėkmingai ir daro šalies vadovė. Tačiau šį kartą ji peržengė visas ribas“, – vertindama D. Grybauskaitės žodžius, kalbėjo L. Graužinienė.

Seimo Pirmininkė pabrėžė, kad ji turi visus leidimus dirbti su slapta informacija. Visi trys valstybės vadovai iš specialiųjų tarnybų gauna vienodą slaptą informaciją.

„D. Grybauskaitė turi pateikti faktus, pagrindžiančius jos žodžius apie valdančiąją Darbo partiją, priešingu atveju ji turės juos paneigti ir atsiprašyti. Jeigu tai neįvyks, Seime bus inicijuojama komisija dėl prezidentės įgaliojimų viršijimo“, – pareiškė L. Graužinienė.

„Vyko labai keisti dalykai ir Baltijos regione“

Po apsilankymo bazėje Šiauliuose, iš kur vykdoma Baltijos šalių oro policijos misija, D. Grybauskaitė teigė, kad šiuo vizitu „siunčią žinią, kad Lietuva ir Baltijos regionas, būdami NATO nariais, yra visiškai apginti“.

„Parengtis yra tokia, kokia yra būtina esant tokiai situacijai“, – sakė D. Grybauskaitė.

Pasak prezidentės, „paraleliai su Ukraina vyko labai keisti dalykai ir Baltijos regione“.

„Vyko karinės pratybos, nepaskelbtos, pažeidžiant visus tarptautinius įsipareigojimus, ir ne tik karinės pratybos, bet ir žvalgybiniai veiksmai, ko niekada nebuvo anksčiau“, –  sakė D. Grybauskaitė.

Paklausta apie gynybos finansavimą, šalies vadovė teigė, kad „palaipsniui turėsime ne tik prašyti ir laukti, kad mus kas nors apgintų, bet investuoti ir patys“.

Tačiau prezidentė atsisakė kalbėti apie konkrečius skaičius, kiek turėtų būti didinamas gynybos biudžetas: „Neskubėkime apie procentus. Ir turint šitą galvoje, mes turime labai rimtai galvoti, kad mūsų karinis apginamumas turi būti stiprinamas. Visiškai suprasdama, kaip buvusi finansų ministrė, niekada nesu žadėjusi ir siūliusi investuoti per daug, visada sakiau, kad turime atsižvelgti į šalies finansines galimybes. Taip bus daroma ir dabar“.

Išplatintame pranešime spaudai prezidentė teigė, kad „būtina didinti NATO matomumą Baltijos šalyse ir stiprinti jo gynybinius pajėgumus“.

Lietuva šiuo metu gynybai skiria 0,8 proc. bendrojo vidaus produkto. Tai vienas iš mažiausių rodiklių Aljanse. NATO šalys yra įsipareigojusios siekti skirti 2 proc.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.