Lietuvoje

2014.03.03 00:07

VRK neregistravo R. Pakso kandidatu į prezidentus

ELTA2014.03.03 00:07

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) neregistravo partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko europarlamentaro Rolando Pakso, penktadienį įteikusio pareiškinius dokumentus, pretendentu būti kandidatu į prezidentus.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) neregistravo partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko europarlamentaro Rolando Pakso, penktadienį įteikusio pareiškinius dokumentus, pretendentu būti kandidatu į prezidentus.

VRK taip pat nusprendė atsisakyti išduoti parašų rinkimo lapus dėl to, kad R. Paksas neatitinka Lietuvos Respublikos prezidento rinkimų įstatyme numatytų reikalavimų būti kandidatu į prezidentus. Už tai balsavo 10, prieš buvo 4 VRK nariai.

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas teigė, kad dėl R. Pakso Seimas neatliko namų darbų.

„VRK vadovaujasi įstatymais, Konstitucija ir Konstitucinio Teismo sprendimais. Įstatyme yra išlikusi formuluotė, kad kandidatu negali būti tas asmuo, kuris yra apkaltos būdu pašalintas iš pareigų. Seimas nėra priėmęs atitinkamų pakeitimų, kad nustatytų, kiek metų jis negali būti, esamoje formuluotėje proporcingumo principas neišlaikomas ir bandoma priimti konstitucinį pakeitimą, bet Konstitucijos pakeitimas nėra priimtas“, – VRK sprendimą R. Pakso neregistruoti pretendentu būti kandidatu į prezidentus aiškino jis.

Kaip žinoma, Seimas antrą kartą nebalsavo dėl konstitucinės pataisos, kuri galėjo atverti R. Paksui galimybę siekti prezidento posto.

„Paskutinių dienų apklausos rodo, kad 47 proc., t.y. pusė Lietuvos žmonių norėtų palaikyti dalyvavimą prezidento rinkimuose, ir aš matau, kad komisija spjovė tiems visiems žmonėms į veidą. Spjovė eilinį kartą, kaip spjauna dėl žemės pardavimo, dėl pensijų grąžinimo, kaip spjauna dėl kitų tautos rūpimų dalykų“, – žurnalistams šeštadienį sakė R. Paksas.

Politikas teigė nesiruošiantis palikti šių žmonių ir bet kokiu atveju visomis priemonėmis – teisinėmis ar politinėmis – ginti jų interesus.

„Niekas nepasibaigė, viskas tęsiasi“, – kalbėjo R. Paksas. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis patikslino kalbąs apie galimybę kreiptis į teismą.

„Bet, mano supratimu, ponai, kurie priiminėja tokius sprendimus, užsižaidė tautos ateitimi, likimu, Lietuvos ateitimi“, – dėstė jis.

R. Paksas tiksliai neatsakė, ar tikisi dalyvauti šiais metais vyksiančiuose šalies vadovo rinkimuose. Tokiu atveju partija „Tvarka ir teisingumas“ liktų be savo kandidato į prezidentus. Pasak R. Pakso, ar partija liks be kandidato, paaiškės artimiausiu metu, ir siūlė neskubinti įvykių.

R. Paksas VRK sprendimą jo neregistruoti kandidatu vadino politiniu.

„Komisijos sprendimas yra grynai politinis, yra padarytas ne šiandien žiūrint mums į akis. Jis yra padarytas, matyt, vakar ar užvakar naktį, derinant su atitinkamais politikais, ir man skambėjo kaip atsiprašymas. Man skambėjo būtent taip: atsiprašau, bet mane verčia kažkas daryti kitaip. Ne teisiniai argumentai, o kažkas paskambino, pasakė, pažadėjo. Štai kaip man šiandien atrodė komisijos narių pasisakymai“, – sakė R. Paksas, tačiau kas tai daro, nors ir galįs, neįvardijo.

ELTA primena, kad VRK atsisakė registruoti R. Paksą kandidatu 2012 m. Seimo rinkimuose. Tuomet politikas taip pat kreipėsi į teismą, tačiau šis palaikė komisiją.

Naujausios apklausos rodo, kad R. Paksas – antrasis pagal populiarumą kandidatas po dabartinės šalies vadovės.

Tiesa, D. Grybauskaitės reitingas beveik tris kartus didesnis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt